Ο αρσενικός παπαγάλος μου σκοτώνει τα μικρά του

Συζήτηση με θέμα Ο αρσενικός παπαγάλος μου σκοτώνει τα μικρά του, που ξεκίνησε από Bill.amd, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Νοε 2008.

1. Bill.amd

Bill.amd PB New Member

Γειά σας!
    Έχω ένα πρόβλημα με τον αρσενικό μου παπαγάλο. Μόλις βγουν τα μικρά από τη φωλιά τους τα σκοτώνει... Συγκεκριμένα τα χτυπάει στο κεφάλι. Δοκίμασα να τον βάλω σε ξεχωριστό κλουβί αλλά μετά η θυληκιά δεν τα τάιζε! Όταν δοκίμασα να βάλω διαχωριστικό στο ίδιο κλουβί τα σκότωσε μέσα από το διαχωριστικό! Τί μπορώ να κάνω;;;

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σαφως και να τον απομακρυνεις με το που υποπτευεσαι οτι θα ξεκινησει αυτη η συμπεριφορα. Εαν δεν ειναι ετοιμα να φανε σε εκεινο το σταδιο και ουτε η μητερα τους τα ταιζει τοτε πρεπει να παρεις φορμουλα και να τα ταισεις εσυ με το χερι. Τωρα αυτον τον καιρο εχεις μωρα?

edit : για κοινα Budgies μιλαμε σωστα?

3. Bill.amd

Bill.amd PB New Member

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν ξέρω πώς τα λένε. Κοινά παπαγαλάκια είναι σαν αυτό που έχεις στη φωτογραφία σε μπλε. Χτες σκότωσε το τελευταίο... Η φόρμουλα τί είναι;; Πώς ακριβώς θα τα ταΐσω με το χέρι;; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο άσχετος.

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

:Dαυτο που εχει ο φοιβος στη φωτο ειναι αμαζονιου...πες μας τι χρωματα εχουν...αν μπορεις δεν στο αλμουμ μου και πες μου αν ειναι σαν τα δικα μου...

5. Bill.amd

Bill.amd PB New Member

Όχι δεν είναι σαν τα δικά σου. Τα κοινά μικρά που δεν μεγαλώνουν. Χρώματα μπλέ το ένα και άσπρο το άλλο.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τετοια εννοεις?

Συνημμένα Αρχεία:

7. 11panos04

11panos04 Banned

Θα σου πω τι κανω εγω,αφοτου μου τυχε κατι παρομοιο,κ εκτοτε το εφαρμοζω σε καθε αναπαραγωγη.Εχω το ζευγαρι μαζι,ζευγαρωνει,η θηκυκια κανει αυγα,τα κλωσσαν,κ μολις εκκολαφθει κ το 2ο μικρο,ο αρσενικος''παιρνει δρομο''σ αλλο κλουβι.Για τελειως προληπτικους λογους.

8. Bill.amd

Bill.amd PB New Member

Τέτοια είναι ναι!

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  10. Yasmin

Yasmin PB Member

Να αναφερθώ στα πιο πίσω.. Πώς στο καλό τα σκότωσε με το διαχωριστικό;;;

11. Bill.amd

Bill.amd PB New Member

Δεν ξέρω... Γύρισα σπίτι κι απλά του είχε φάει το πρόσωπο... Δεν ξέρω πως... Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις...

12. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Η φόρμουλα είναι τροφή για νεοσσούς. Πιο συγκεκριμένα, είναι σκόνη την οποία την αναμιγνύεις με νερό. Ανάλογα με την ηλικία του πουλιού το μίγμα σου θα είναι περισσότερο ή λιγότερο υγρό. Θα το ταϊζεις μέχρι να δεις ότι φούσκωσε ο προλοβός του, πρόσεχε μην το σκάσεις όμως.

Να μια τροφή για νεοσσούς: Handmix

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτά τα thread:
    https://petbirds.gr/threads/7329/
    https://petbirds.gr/threads/7301/
    https://petbirds.gr/threads/5138/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  13. Bill.amd

Bill.amd PB New Member

Πρόβλημα... το βίντεο δεν παίζει! σταματάει στα 2 δευτερόλεπτα! έχετε κανένα λινκ για ραπιντσέαρ;

14. Pigaki

Pigaki PB New Member

Μηπως το εκανε η θηλυκια και δεν την καταλαβες?:eek:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...