Παρουσίαση Ο αγγελος μου!

Συζήτηση με θέμα Ο αγγελος μου!, που ξεκίνησε από constadinos, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Σεπ 2009.

1. constadinos

constadinos PB New Member

Την Τριτη γυριζοντας απο το εξοχικο μου,βλεπω κοντα στην εξωπορτα του σπιτιου μου εναν αγγελο!Ενα μικρο και ταλαιπωρημενο καναρινακι!Αμεσως κανω μια προσπαθεια να το πιασω και πεταει δυο μετρα μακρια!Δεν γινοταν να το πιασω με τα χερια και αναγκαστικα εβγαλα την μπλουζα μου και ξεκιναω να τα κηνηγαω!Μετα απο καποια λεπτακια καταφερα και το επιασα!Αυτο ηταν,απεκτησα ενα ομορφο αγγελουδι!Ειναι γλυκητατο και κουκλι!Ειχα ευτυχως ενα προχειρο κλουβι οπου το εβαλα!Πηγα αμεσως να του αγορασω τροφη και ποτηστρα και το κακομοιρο επεσε με τα μουτρα να πινει και να τρωει!Το γλυκο μου!Απολαυστε το!
    Δεν ξερω πολλα απο καναρινια αν και για καποιο χρονικο διαστημα προσεχα ενα!Δεν ξερω τι φυλο ειναι,αν μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο θα το εκτιμουσα!Παντως πρεπει να ειναι θηλυκο μιας και δεν κελαιδαει σαν τα αρσενικα!

Συνημμένα Αρχεία:

2. melagio80

melagio80 PB Member

Να χαιρεσαι τον Αγγελακο σου!
    Ειναι κουκλος-α!

3. constadinos

Συγγωμη παιδια δεν το διευκρινησα!Δεν του εδωσα ακομα ονομα μιας και δεν ξερω το φυλο του!Με την λεξη αγγελο,το χαρακτηριζω απλα:πχ.αγγελουδακι!Σορρυ Ιωαννα αν σε μπερδεψα!

4. douke

douke PB New Member

νομιζω οτι τελευταια καποιος χανει καναρινια στο Περιστερι
    ωραιο το κιτρινο αγγελακι σου! να το χαιρεσαι

5. fragos

fragos PB Member

να τα χαιρεσαι!το οτι δεν κελαιδαει δεν σημαινει οτι ειναι θυληκο γιατι ακομα ειναι ταλαιπωρημενο και δεν εχει ξεπερασει το σοκ που περασε.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Kωσταντίνε μου να σου ζησει το νέο σου φιλαράκι!

Σχετικα με την διακριση του φυλου του διαβασε αυτο το αρθρο Διάκριση φύλου στα καναρίνια . Για οποιαδήποτε απορία προκυψει σχετικά με το φιλαράκι σου θα είναι καλυτερα αφου διαβασεις το φορουμ των καναρινιών για να ενημερωθείς,να ανοιξεις ενα νέο θεμα στο φορουμ αν και όταν προκύψει καποια απορία.

Καλο θα ήταν να το κρατήσεις για λιγο χρονικό διάστημα μακρυά απο τα άλλα σου πουλάκια!

7. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Kαλώς το δέχθηκες, είναι κουκλάκι, γλυκό -γλυκό! Καλορίζικο, να σου ζήσει!

8. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Να το χαιρεσαι το καινουριο σου μικρο καναρινακι...
    Εινα πανεμορφο... ;)

9. Victoria

Victoria PB New Member

Να το χαιρεσαι το αγγελουδι σου,ειναι κουκλι.
    Αληθεια που το βρηκες?στο περιστερι?

10. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

:DNα το χαίρεσαι το μωρό σου, είναι κουκλίΕυχομαι να περνάτε καλά!

11. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ομορφο και γλυκο!εχει και πορτοκαλι "φρυδακι"!

12. constadinos

Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια!

Βικτωρια ειχε κατσει μπροστα απο την πορτα του σπιτιου μου!:)

Τζωρτζινα το καναρινι ειναι χωρια απο τα παπαγαλακια μου!Σε ξεχωριστο δωματιο!Το εχω σε καραντινα!
    Εωχαριστω για τις πληροφοριες!

13. Τελειο το πουλακι,οτι και να βγει ελπιζω να του παρεις ενα ταιρι.Καλωσηρθες στο club:)

14. thanasis

thanasis PB New Member

Να το χαίρεσαι το αγγελάκι.
    Από ότι φαίνεται δεν είναι φετινό (μικρό), γι"αυτό εάν το πας σε ένα πετ και το φυσήξει από πίσω στην ουρά θα καταλάβουνε εάν είναι αρσενικό.

15. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Να σου ζησει.Πολυ τυχερος εισαι.Να του το κρατησεις το ονομα του παντως.Του ταιριαζει.

16. constadinos

Θαναση μου εδωσες ιδεα!Μαλλον αυτο θα κανω μιας και δεν εχω πολυ εμπειρια σε καναρινια!Ειμαι παπαγαλοφιλος απ οτι θα καταλαβατε!Χαχαχα!

17. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Πολυ ομορφο καναρινακι ειναι!

Να το χαιρεσαι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...