Ο Φουάς και η Γκρά

Συζήτηση με θέμα Ο Φουάς και η Γκρά, που ξεκίνησε από Nbah, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 27 Νοε 2014.

misalouris
Best Answer misalouris, 28 Απρ 2015
Οι ίδιες επέλεξαν το σημείο... και όπως ανέφερα παραπάνω δεν υπάρχει φωλιά πλέον... είχαν επιλογές για να τα κάνουν σε 1,5 στρέμα και μέσα σε χόρτα... Ολόκληρο το Post
  1. Nbah

Nbah PB New Member

να σας συστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τα καμαράκια μου.. τον Φουά και την Γκρά.. είναι 5-6 μηνών δεν ξέρω ακριβώς, όπως επίσης αν είναι ζευγάρι δεν είμαι σίγουρος, πάντως για ζευγάρι τα αγόρασα, και κάνουμε παρέα 2 βδομάδες περίπου...σε κάποια άλλη στιγμή θα σας συστήσω και τις κοτούλες μου όπως και το σπιτάκι τους ... τη villa kokoriko που με τα χεράκια μου τους έφτιαξα...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #261534 by misalouris, 28 Απρ 2015
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Αχ πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι! :) Καλέ είναι ίδια! Πως τα ξεχωρίζεις?!

4. YannisK

YannisK PB Known Member

Φίλε, είναι κούκλες! Και το όνομα τους πετυχημένο. Ελπίζω να μην προοιωνίζει το μέλλον τους :D
    Τι ράτσα είναι;

5. Nbah

Nbah PB New Member

το ''αγοράκι'' έχει πιό χοντρά πόδια , και είναι πιό ανοιχτόχρωμο στο κεφάλι... όταν το ψάξανε κατά την αγορά μου είπαν πως είναι το αγόρι..

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πανέμορφες και λυγερές... Παρόμοιες με αυτές του Φοίβος.
    Τα ονόματά τους προέρχονται από συνταγή φαγητού χήνας που ελπίζω να είναι τυχαίο και να μην έχουν καμιά σχέση με τα μελλοντικά σου σχέδια γι΄αυτές.

7. Nbah

Nbah PB New Member

καμμία σχέση.... επειδή είναι Τουλούζης, προς χάριν αστείου τους έδωσα αυτά τα ονόματα.... ούτε να το σκεφτώ για κάτι άλλο!

8. misalouris

Ήμουν σίγουρος γι΄ αυτό, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση.

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ όμορφες να τις χαίρεσαι!
    Και τα όνόματα όντως πολύ πετυχημένα.

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πανεμορφα πουλια! :thumbsup: Εχω μια απορια, μιας και ειναι προστατευτικες με το χωρο τους, πως προσαρμοστηκαν? Να υποθεσω οτι επειδη ειναι σε καινουριο χωρο δεν δειχνουν επιθετικοτητα? Με τους ανθρωπους ειναι ημερες, σε πλησιαζουν?

villa kokoriko?χαχαχαχα! :D

11. dadj

dadj PB New Member

Πολυ ομορφες να τις χαιρεσαι!

12. Nbah

Nbah PB New Member

η αλήθεια είναι οτι δεν έχουν προσαπμοστεί πλήρως ακόμη.. είναι ελεύθερα σε ενάμισυ στρέμα και ακόμη ψάχνονται.... από την τέταρτη μέρα όμως όταν έρχονταν φίλοι τούς έκραζαν και έδειχναν οτι πήγαιναν για τσιμπιά..
    Εγώ από την άλλη δεν ξέρω γιατί βρήκα ''μαύρο μπελά'' όπου πήγαινα από πίσω μου.. πάντα βέβαια σε απόσταση ενός μέτρου.. μήν παραγνωριζόμαστε.. :) μέχρι που παραμόνευαν πότε θα ξεχάσω την πόρτα ανοιχτή για να μπούν στο σπίτι μαζί μου... έχουν πολλή πλάκα λέμε.. πιστεύω σε κανένα μήνα θα έχουν προσαρμοστεί πλήρως.. τώρα ψάχνομαι πως να φτιάξω ένα καλό χώρο για το μπανάκι τους.. κάτι θα σκεφτώ ... είδομεν..

σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να τα χαίρεσαι, είναι τυχερά πουλιά αφού μπορούν να ''κάνουν'' να ακούγεται τόσο χαριτωμένο τ΄όνομα τους!

14. misalouris

Μήπως υπάρχει θάλασσα κοντά? Αν υπάρχει, μια βόλτα στη θάλασσα με τη video camera για να δούμε και μεις τα τρελά παιχνίδια.

15. Nbah

Nbah PB New Member

με τον ίδιο τρόπο είχα '' βαφτίσει'' το κουνελάκι της ανηψιάς μου Stif.. κιόταν με ρώτησε από που προέρχεται, της απάντησα .. μα φυσικά από το Stifάδο.. δεν συζητάμε βέβαια το τι άκουσα μετά:D

δυστυχώς φίλε μου η θάλασσα είναι μακρυά...αλλά όπως είπα κάτι θα τους βρώ σχετικά άνετο για να πλατσουρίζουν.. μπορεί να τους φτιάξω μια μικρή λιμνούλα... κάτι θα κάνω....:thumbsdown:

16. maria p

Δεν ξέρω αν έφτιαχνες λίμνη με κόι οι χήνες θα έτρωγαν τα ψάρια;

17. Sissy

Sissy PB Senior Member

χαχαχααα!διαθέτεις...(εύστοχη) φαντασία ως νονός πουλιών και ζώων:D

18. Nbah

Nbah PB New Member

Μαράκι μάλλον τότε θα πρόσθετα στο μενού τους και το σούσι... καλό δε λέω, αλλά λυπάμαι τα ψαράκια.. καθότι έχω και ενυδρείο και δεν μπορώ να τα σκεφτώ μεζέ :D

19. maria p

Ναι φυσικά ούτε λόγος τότε.

20. Nbah

Nbah PB New Member

CAM00414.jpg CAM00415.jpg CAM00417.jpg CAM00418.jpg

εεεε... ρεεεεε βούτες!

Συνημμένα Αρχεία:

21. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Την εκανες την πατεντα τελικα! :D:thumbsup:

Μοιραστείτε