Παρουσίαση Ο Παραδεισιός μου

Συζήτηση με θέμα Ο Παραδεισιός μου, που ξεκίνησε από haroula74, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 30 Ιαν 2014.

1. haroula74

haroula74 PB New Member

Ο Παραδεισιός μου, έμεινε τελευταία μόνος, αλλά όχι για πολύ...θα του βρώ ταίρι.

Συνημμένα Αρχεία:

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Σκοτεινές οι φώτο αλλά όμορφος είναι! :) Να τον χαίρεσαι!
    Κάθεται μόνιμα στον πάτο του κλουβιού?

3. haroula74

haroula74 PB New Member

Οχι πετάει, μπαίνει στην φωλίτσα του...και όταν ακούει μουσική αρχίζει και μιλάει....είναι κουκλί....τώρα όμως που έχασε την κοπέλα του δεν ειναι τοσο δραστήριος.

4. haroula74

haroula74 PB New Member

Ναι παιδια λιγό μετά μολίς αρχίζει και ακούει μουσική αρχίζει και μιλάει.....επικοινωνεί ετσι...

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Χαρούλα μου δεν νομίζω ότι τα ζεμπράκια δένονται τόσο πολύ με το ζευγάρι τους, όσο ας πούμε τα παπαγαλάκια που μπορεί να πεθάνουν από μελαγχολία. Χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια... Πρόσεχε μην έχει κολλήσει το αρσενικό την ασθένεια που είχε το θηλυκό... Πρέπει να παρατηρείς τη συμπεριφορά του.. Κάθεται φουσκωμένος? Κοιμάται την ημέρα? Τρώει όσο έτρωγε?
    Διάβασε λίγο αυτό: Αναγνώριση ασθενειών των πουλιών
    Θα σε βοηθήσει! :)

6. haroula74

haroula74 PB New Member

Ωχ οχι δεν τρωει οσο ετρωγε...

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όμορφος είναι να σου ζήσει! :)

8. haroula74

haroula74 PB New Member

Παντως τα κακακια του ειναι μια χαρά...τρωει αλλα οχι οπως πριν

9. haroula74

haroula74 PB New Member

ναι ειναι ενα κουκλακι ο γλυκουλης μου....

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Να τον παρατηρείς στενά και αν δεις να κοιμάται ενώ είναι μέρα, να μην τρώει, να είναι φουσκωμένος κτλ να έχεις το νου σου! :) Εύχομαι να μην έχει τίποτα ο όμορφος!

11. haroula74

haroula74 PB New Member

Θα τον παρατηρήσω και θα σου πώ σε δυο τρεις ημέρες...;)

12. haroula74

haroula74 PB New Member

Του πήρα κοριτσάκι....στην αρχή αυτή τσίναγε κρα κρα έκανε....τώρα είναι κολλητάρια...σα τρελλά κάνουν πολυ φασαρία!

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν κράτησες καραντίνα όπως καταλαβαίνω. Πρέπει όμως. Εύχομαι να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα και να ταιριάξει το ζευγαράκι σου :)

14. alicedros

alicedros PB Supporter

15. haroula74

haroula74 PB New Member

Σορρυ που δεν την έβαλα σε καραντίνα...είναι πολυ αγαπημένα..και πολύ ζωντάνα...δεν νομίζω να είναι άρρωστα....τα κακκάκια και των δύο είναι μια χαρά....τρώνε κανονικά και πίνουν φρέσκο νεράκι....όχι μια χαρά είναι...τα παρακολουθώ κάθε μέρα...κράζουν σα κόρνες έντονα....είναι όμορφο ζευγαράκι τελικά...εντελώς τυχαία....όταν θα έχω ήλιο θα τραβίξω φώτος....

Τώρα έχω ησυχία στο δωμάτιο και κοιμούντε στην φωλίτσα τους τα γλυκούλια μου! μέχρι να ξυπνήσω το πρωί κοιμούντε μαζί μου...

Θα πάρω και λοβμπερντς σκέφτομαι....

Μοιραστείτε

Φόρτωση...