Παρουσίαση Ο Νταμνιαν, ενα πρασινο ινδικο ringneck

Συζήτηση με θέμα Ο Νταμνιαν, ενα πρασινο ινδικο ringneck, που ξεκίνησε από Foudoukos, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 30 Σεπ 2014.

1. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Αν και αργησα λιγο να σας τον "γνωρισω" το κανω σημερα... :)
    Ειναι ενα πρασινο ινδικο ringneck απροσδιοριστου φυλου και ειμαστε μαζι περιπου 3,5 μηνες... :D

Συνημμένα Αρχεία:

2. Κούκλος να τον χαιρεσαι

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πανέμορφο είναι να το χαίρεσαι και μπράβο πολύ προσεγμένο το έχεις!

4. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Σας ευχαριστω κοριτσια.. Μαρια το φορουμ βοηθαει πολυ... ;)

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όντως κι εμένα "μου άνοιξε τα μάτια" σε πολλά ζητήματα που αφορούν τα πουλάκια :)

6. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Πανέμορφο!

7. Marina21

Marina21 PB New Member

Πολύ χαριτωμένο και όμορφο πουλάκι! Κουκλί!:)

8. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Σας ευχαριστω βρε παιδια :)

9. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

να το χαιρεσαι το μικρουλι σου ειναι πολυ ομορφο

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφο πουλακι, να το χαιρεσαι.:) Πως το απεκτησες? Δειξε μας και το μπλε κλουβι του φαινεται ωραιο! ;)

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Να το χαίρεσαι το φιλαράκι σου! Είναι ένα κουκλί! :)

12. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Ευχαριστω παιδια... Ανεστη το ειχα επιθυμια εδω και καιρο να παρω ενα παπαγαλακι αλλα η ολη κατασταση εγινε μεσα σε 2 μερες... Τον πηρα απο ενα πετ σοπ καπου στην καλιθεα ηταν ταισμενο και απο γονεις και απο χερι απ οτι μου ειπε και για να σου πω την αληθεια το πουλακι φαινεται μια χαρα υγιεστατο μεχρι στιγμης... :thumbsup:

Συνημμένα Αρχεία:

13. Φοίβος

Ωραιο και το κλουβι αλλα και η στανταρα! :D:thumbsup: Made by Stratis?

14. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Οπως το ειπες... Μου δωσε και μια πατηθρα ελιας που ηθελα :D

15. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Ανεστη πιστευεις σ αυτο το κλουβι θα μπορουσε να ζησει ανετα ενα ζευγαρι?

16. Φοίβος

Προσωπικα νομιζω πως οχι, ωστε να ειναι ανετα οπως πρεπει. Θα σου απαντουσα ομως με μεγαλυτερη σιγουρια αν εβλεπα το πουλι μεσα σε αυτο ωστε να εχω πληρη εικονα του μεγεθους του. ;)

17. christos1948

christos1948 PB New Member

πολυ ομορφο το πουλακι σου να το χαιρεσε:)να σε ρωτησω, τις πατηθρες που ειχε αρχικα το κλουβι του πως τις εβγαλες? γιατι και εγω το ιδιο εχω και θελω να τις αλλαξω.

18. christos1948

christos1948 PB New Member

πηστευω πως οχι γιατι και εγω που εχω ενα ρινγνεκ 7 μηνων δεν ειναι ανετα γιατι μεγαλοσε πολυ η ουρα του και δεν μπορει να γειριζει αριστερα και δεξια χωρις να ενοχληται η ουρα του.

19. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Ανεστη θα την εχεις αυριο.. Χρηστο θελει να τις κανεις λιγο διαγωνια και μετα να βαλεις λιγη δυναμη και να τις πιεσης προς μια πλευρα ωστε να απελευθερωθει η εγκοπη απ την αλλη... Κατα την αποψη μου βαλτες διαγωνια πιστευω ειναι καλυτερα γιατι γυριζοντας σπανια "χτυπαει" την ουρα του στα καγκελα... Ετσι οπως τις ειχε κατα μηκος του κλουβιου ηταν συνεχεια φαγωμενη η ουρα του.. απο τοτε που τις αλλαξα δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο...

20. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Καλησπερα και καλη Σαρακοστη... Μιας και ειχα καιρο να σας γραψω θα σας πω τα νεα μας... Ο Δαμιαν μεγαλωνει και ομορφαινει! Η καθημερηνοτητα του εχει προσαρμοστει στις 3-4 ωρες εξω απ το κλουβι παιχνιδια με ξυλο και δερμα και κουκουναρια τα οποια καταστρεφει συνεχως... Δινει φιλακια και σφυριζει συνεχως και επισης καμια φορα τον πιανει και η πολυλογια αλλα δυστηχως δεν βγαζει και πολυ νοημα περα απο το "αγααααπη μου" που το λεει σχετικα καθαρα... Το μοναδικο προβληματακι το τελευταιο διαστημα ειναι οτι εκδηλωνει υπερβολικα την αγαπη του με το να βατευει τα χερια και το κεφαλι μου και να βγαζει τροφη πραγμα που προσπαθω συνεχεια να το αποτρεπω. Αν εχετε καποια συμβουλη επ αυτου θα με βοηθουσατε..

Επισης αναμενουμε την επομενη πτερροροια για εμφανιστει για τα καλα και το δαχτυλιδι μας!!!

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...