RIP Ο Μπουμπλης πεθανε

Συζήτηση με θέμα Ο Μπουμπλης πεθανε, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 7 Νοε 2008.

1. melagio80

melagio80 PB Member

Παιδια παει ο Μπουμπλης μου,σημερα το πρωι πεθανε.Δεν τον προλαβα.Απορω πως εγινε κατι τετοιο,μια εβδομαδα ακριβως τον ειχα σπιτι.Το πρωι με ξυπνησε η μητερα μου και μου ειπε πως ηταν πολυ χαλια και τον πηρα αμεσως να τον παω στον κτηνιατρο.Ηταν ομως αργα.Ακομα και ο γιατρος απορουσε πως ετσι ξαφνικα και αφου το πουλι φαινοταν υγειεστατο.Μαλλον απο οξεια δηλητηριαση απο τροφη.Και να φανταστειτε οτι του ειχα παρει συσκευασμενη..:(

2. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Πώ πω...Τί μας λες τώρα βρε Ιωάννα?? Σταναχωρήθηκα πάρα πολύ.Τί κρίμα.Τί να πω...Λυπάμαι πάαρα πάρα πολύ...Είναι το πιο άσχημο νέο που άκουσα τελευταία κι ας μην το γνώριζα το πουλάκι...

3. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τι λες τωρα??? Λυπαμαι πολυ!

4. melagio80

melagio80 PB Member

Σ'ευχαριστω Δημητρα.Ειμαι να σκασω,ειχα δεθει μαζι του..

5. Nadine

Nadine PB New Member

Κρίμα το πουλάκι, λυπάμαι Ιωάννα, πες μας όμως να ξέρουμε τι τροφή του έδινες και μάλιστα συσκευασμένη!

6. melagio80

melagio80 PB Member

Δεν ξερω βρε Γιωργια,χτες φαινοταν καλυτερα,επαιζε κ ολας..

7. dimitra_1980

Ιωάννα θα σου πρότεινα (γνώμη μου ) να πάρεις κατ'έυθείαν άλλο πουλάκι και να δώσεις σε κείνο την αγάπη που είχες για το Μπλουμπλή.Δε ξέρω αν συμφωνούν κια τα παιδιά.Στο λέω για να νιώσεις καλύτερα (όσο γίνεται) και να ξεχαστείς λιγάκι.Θυμάμαι πως περίμενες πώς και πως για να τον πάρεις.Ούτως ή άλλως τον Μπλουμπλη δε θα τον ξεχάσεις...

8. melagio80

melagio80 PB Member

Του ειχα αγορασει την PRESTIGE

9. melagio80

melagio80 PB Member

Δεν ξερω βρε Δημητρα,φοβαμαι μηπως εχω παλι τα ιδια.

10. dimitra_1980

Το ξέρω..Καταλαβαίνω.Τό χω νιώσει κι εγώ πολλές φορές και έτρεξα και πήρα ίδιο ζωάκι που το αγάπησα μπορώ να πω περισσοτερο γιατί μου έλειπε το πρώτο.
    Πάντως δε μπορώ να το πιστέψω..Κρίμα..

11. Nadine

Nadine PB New Member

την prestige της versele-laga δίνω και εγώ στα πουλιά μου και θεωρείται πολύ καλή, εντύπωση μου κάνει..

12. melagio80

melagio80 PB Member

Μπορω να το πιστεψω εγω νομιζεις?Και αν ηταν ηδη αρρωστο και μου το εδωσαν ετσι,δεν θα φαινοταν?
    Να πεις και οτι δεν τον προσεχα!

13. melagio80

melagio80 PB Member

Και ο κτηνιατρος αυτο ειπε αλλα λεει μπορει να υπηρχε καποιος χαλασμενος καρπος.

14. dimitra_1980

Τί να πω? Διάβασα οτι τα πουλιά λόγω του ενστίκτου επιβίωσης, δε φανερώνουν πότέ την αρρώστια τους παρά μόνο στο τελευταίο στάδιο..Με αυτό το δεδομένο, πού να το καταλάβεις αν όντως ήταν άρρωστο?Εγώ γιατί νομίζεις οτι τρέμω για τα πουλάκια μου?

15. Nadine

Nadine PB New Member

υπάρχει και η πιθανότητα να ήταν άρρωστο απο πριν, (μου έχει συμβεί) ή μήπως να τρόμαξε ξαφνικά...τι να πώ, αυτά δυστυχώς συμβαίνουν...

16. melagio80

melagio80 PB Member

Δεν ξερω τι να πω και αν πρεπει να παω στο μαγαζι που τον πηρα για να τους το πω.Αλλη σιγουρα θα μου πουνε οτι τον κολλησαν κατι τα αλλα πουλια.

17. melagio80

melagio80 PB Member

Να τρομαξε αποκλειεται.
    Να ηταν αρρωστο απο πριν ναι.

18. dimitra_1980

Εγώ λέω να πας και να τους το πεις.Σιγά μη φταις εσύ με τόση φροντίδα.Το πιθανότερο είναι να είχε κάτι το καημένο από πριν.Και προφανώς θα είχε κάτι που δεν ήταν εμφανές..

19. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τι εννοεις "φαινοταν καλυτερα"? Πριν ηταν καπως, ειχε κανενα συμπτωμα?:confused:

20. melagio80

melagio80 PB Member

Προχτες ηταν κατσουφης και την περισσοτερη ωρα κοιμοταν.Χτες ομως εφαγε μηλο και τα σπορακια του και ηταν ζωηρος,μεχρι που επαιξε.Σημερα ηταν τελειος αδυναμος.
    Και να παω στο μαγαζι τι θα γινει?Ο Μπουμπλης πλεον δεν υπαρχει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...