Ο Μικυ είναι Μίκα!

Συζήτηση με θέμα Ο Μικυ είναι Μίκα!, που ξεκίνησε από Magdalena1, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 6 Σεπ 2009.

1. Magdalena1

Magdalena1 PB New Member

Πριν λίγες μέρες, στις παρουσιάσεις πουλιών ανέβασα φωτο του καινούργιου μου καναρινιού του Μίκυ...
    Σήμερα που πήγα να του αλλαξω το φαγάκι του απ την αυγοθήκη...ω του θαύματος μεσα στο υπόλοιπο του πεπονιού βρήκα...;
    ενα αυγοοο!:D
    Τρελάθηκα γιατους δυο εξης λόγους.
    1)Μου γύρισε ο πετσοπας το καναρινακι, φυσηξε την κοιλιτσα και ειμαι σίγουρη οτι είδαμε αρσενικο...και αντιστοιχα ενα αλλο θηλυκο...για να σιγουρευτω τι αγοραζω...
    2)Ο μικυ-κα, τραγουδάει καταπληκτικά, αλλάζει φωνές και γενικως ακουγεται σαν καρδερίνα, εν αντιθέσει με τον κιτσο που δεν τα παει και τοσο καλα σ αυτο...και βεβαια ασταματητα...
    Τι να πω???Μικα λοιπόν...μας γέλασε η άτιμη:p:D

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

:D Aντε καλα γεννητουρια την Ανοιξη! Να γινει και ο Κιτσος πατερας!

3. douke

douke PB New Member

ολο εκπληξεις ειναι αυτα τα πουλια χαχα
    αντε να σου ζησει η μικα χαχα

4. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Mπωρει να καιγωταν απο την πύρωση (καραπυρομένο) και τραγούδαγε καλα. Τωρα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις έ?

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Γωγώ, αν στο πέτ-σοπ δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ένα θηλυκό σε αναπαραγωγικό "οίστρο"
    απο ένα αρσενικό πουλάκι, να είσαι επιφυλακτική και για τις υπόλοιπες απαντήσεις που
    σου δίνουν.:p

Να την χαίρε σε λοιπόν, και με πολλά αυγά την κατάλληλη εποχή.;)

6. efi

efi PB New Member

Χα! Κ εγω ετσι την πατησα! Μου εφερε ο καλος μου ενα πουλακι περισυ που ηταν -υποτειθεται- αρσενικο...ελα που δεν ηταν τελικα! Τωρα ειναι η Luna μου! Να σου ζησει να τη χαιρεσαι και με το καλο σε κανα 7μηνο μανουλα!

7. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

7μηνο? Δεν είναι η ιδια εγγυος ρε Έφη!:D

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Eγγυος δεν ειναι αλλα σε 7 μηνες θα ειναι η καταλληλη εποχη για ζευγαρωματα.Μαλλον αυτο θελει να πει η Εφη

9. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

A ναι το ξέχασα τελείος. Να σαι καλα που μου το θύμησες.

10. efi

efi PB New Member

Αυτο θελω να πω βεβαια! Αχ βρε Νεκταριε αχ!

11. maggie09

maggie09 PB New Member

. αν δεν ξερουν τη πουλανε , ας μην κανουν οτι ξερουν...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...