Ο Επισκέπτης μου

Συζήτηση με θέμα Ο Επισκέπτης μου, που ξεκίνησε από MyriamK, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 15 Μαϊ 2008.

1. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Αυτός εδώ κοντεύει να γίνει το νέο μου φιλαράκι..Τον ταίζω, μπαίνει στο σπίτι, φωνάζει όταν πεινάει και έχει φωλιά ακριβώς πάνω από το γραφείο μου στα κεραμίδια..Κλέβει το φαγητό από το κουνέλι μας και γενικά είναι θρασύτατος..Μάλλον είναι ολόκληρη οικογένεια..:D
    Δεν μοιάζει με σπουργίτι πάντως..Εσείς τί λέτε ότι είναι; Η φωνή του δεν είναι και πολύ μελωδική πάντως:eek:

2. valantis1

valantis1 PB New Member

Αντε με το καλο να γινει ο νεο σου φιλος . Εγω παντως λεω πως ειναι σπουργιτι και μαλιστα αρσενικο.

3. MyriamK

Ευχαριστώ Βαλάντη! Είμαι και λίγο εως πολύ ασχετη..Νόμιζα ότι τα σπουργίτια είναι πιο μικρόσωμα με ρίγες στα φτερά τους..

4. marianna2384

marianna2384 PB New Member

Ωραία!Εγω παρόλο που μένω σε σπίτι με μεγάλη αυλή και πολλά δέντρα ολο καρακάξες βλέπω κ ποτέ τιποτε άλλο αλλα υπάρχουν σίγουρα διάφορα πουλιά γιατι τα ακούω και ακούγονται υπέροχα...ειδικά νωρίς το πρωι είναι μαγευτικό και ιδίως οταν αρχίζει ο καιρός να ανοίγει. Το μόνο πουλάκι που είδα ήταν ενα μωράκι που δυστυχώς μάλλον ειχε πέσει απο τη φωλιά και οταν το είδα ηταν ήδη πολύ αργα...

5. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Μύριαμ, κουκλάκος ο νέος σου επισκέπτης!

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

ωραιος ο επισκεπτης σου!

7. Katerina

Katerina PB Member

Εχει δικιο ο Βαλαντης,αρσενικο σπουργιτι ειναι!:p

8. annouk313

annouk313 PB New Member

Αχ Μυριαμ να τον χαιρεσαι τον επισκεπτη σου!γλυκας ειναι.πωπω εχω τρελα με τα σπουργιτακια,κεμενα ερχονται στο μπαλκονι αλλα δεν καθονται πολυ τρομαζουν.

9. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Εμένα το γραφείο μου είναι κολλητά στα κεραμίδια ενός σπιτιού δίπλα. Δουλέυω ένα χρόνο περίπου εδώ. Απέναντι (μέσα στα κεραμίδια) κατοικούν 2 ζευγάρια απο σπουργίτια. Κάθε μέρα μα κάθε μέρα θα φέρω μαζί μου κουλουράκια. Τα θρυματίζω στο μπαλκόνι και έρχονται απο απέναντι και τρώνε. Κάθε μέρα όμως επι ένα χρόνο! Εχει γίνει μέρος της δουλείας μου και αυτό. Και εκείνα όμως το έχουν συνηθίσει. Ειδικά ο αρσενικός άμα δεν βρει φαϊ αρχιζει τις φωνές! Η μία θηλυκιά πρέπει να έχει αυγά ακόμα. Περιμένω τα μωρά να τα δω να πετάνε... Περίεργο που μου δώθηκε η ευκαιρία να το πω..

10. MyriamK

Γιατί περίεργο; Όλα τα πουλάκια είναι σχετικά θα τολμήσω να πω...;)
    Ναι μαθαίνουνε κιόλας..Είναι πανέξυπνα και πανούργα..Του έχω βάλει και νερό να κάνει μπάνιο..:D

11. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Άμα σου πω ότι το σκεφτόμουν και γω να το κάνω... Αλλά φοβάμαι μη το δει ο εργοδότης μου. Ασε που το μπαλκόνι το λούζει ο ήλιος και το νερό θα είναι βραστό!

12. MyriamK

Τι ωρα το βλέπει ο ήλιος; Πρωί ή απογευμα; Αν το βλέπει τωρα το πρωί, ίσως είναι καλύτερα να του βάζεις λίγο νερό πριν φύγεις (για να μη σε δει κιολας ο εργοδοτης)..:D

13. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Έρχομαι πάλι το απόγευμα και ο εργοδότης επίσης. Απο τις 11 μεχρι τις4. Θα το προσπαθήσω. Πιστεύω να μην τρομαξουν γιατί δεν το έχουν συνηθίσει να τους βάζω μπανιέρα...

14. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πολύ χαίρομαι για τα νέα σας φιλαράκια! Τα σπουργιτάκια είναι όντως θρασύτατα! Ερχονται καθημερινα στην αυλή μου και τιμουνε ότι και να τους ρίξω...από ριζάκι, ψωμί, μακαρόνια, σπόρους, ποπ κορν, γαριδάκια... έχουν γίνει παχουλά και ζουμπουρλούδικα...ολόκληρη συμμορία...μαζευονται και αφου τρωνε και πίνουν ..κανουν και αμμόλουτρο...

Τωρα την άνοιξη ξεπεταριζουν και τα μικρά και έρχεται κοπάδι ολόκληρο.Μενουν σε εναν ελαιώνα λιγο παραδίπλα και μόλις αντιληφθει ενα οτι ηρθε το γεύμα...πέφτει σύρμα και μαζεύονται μεχρι και 30 μαζί...εχουν απίστευτο γέλιο...μου φτιάχνουν την διάθεση! Αρπάζουν κάτι και εξαφανιζονται σαν κλεφτρόνια...

15. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Ta poulakia fernoun tyxi h kala nea! :) Ethimasou! H tyxi erxete!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...