Οταν παρω παπαγαλο να πω να του κοψουν τα φτερα;

Συζήτηση με θέμα Οταν παρω παπαγαλο να πω να του κοψουν τα φτερα;, που ξεκίνησε από Άλκηστη, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Ιουν 2009.

1. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

οταν παρω παπαγαλο πρεπει να του πω να του κοψει τα φτερα ή ειναι ιδη κομμενα ή δεν πρεπει να ειναι κομμενα ?:confused:

2. mariah

mariah PB Member

Γλυκεια μου Αλκηστη σε καμια περιπτωση δε πρεπει ο πετ σοπας να του κοψει τα φτερα.Αυτο αν χρειαστει στο μελλον θα το κανει μονο γιατρος.
    Μη βιαζεσαι ομως.Σκεψου καποια πραγματα πρωτα.Και διαβασε παλι αυτα που σου ειπαμε στο αλλο ποστ.

3. cockotail love

cockotail love PB New Member

δεν χρειαζεται να του κοψεις τα φτερα για ποιο λογο να του τα κοψεις στην αρχη μπορει να σε πεδεψει αλλα χρειαζεται υπομονη αμα για καποιο λογο χρειαστει να του τα κοψεις πρεπει να το κανει καποιος που ξερει αλλιως το πουλακι θα υποφερει

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

5. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

ααα επιδη δεν ξερω γι΄αυτο ρωτησα

ναι αλλα οταν τον βγαλω απο τον κλουβι του και αρχισει να πεταει γυρω γυρω πως θα τον πιασω και αμα καθεται ησυχα και παω να τον βαλω στο κλουβι του και ξανακανει γυρυς πως θα τον πιασω?τι θα κανω?

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τα φτερα αν ειναι να κοπουν κοβονται μονο οταν ειναι μωρο ταισμενο στο χερι!
    Ετσι ξερω εγω..
    Ενα ενηλικο μη εξημερωμενο πουλι σαν κι αυτο που θες εσυ,αυτη η διαδικασια θα το στρεσσαρει και θα αργησει παρα πολυ να σε εμπιστευτει..

7. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

α τι εννοεις ''ενα ενηλικο μη εξημερωμενο ... να σε εμπιστευτει'' ?

8. cockotail love

στην αρχη θα ειναι λιγο δυσκολα αλλα πρεπει πρωτα να συνιθησει το κλουβι του και εσενα και μετα θα ειναι πιο ευκολα εμενα εχει φτασει σε σημειο να μπει μεχρι και μονο του στο κλουβι

9. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

wow ! εξυπνο ! και αμα θελω να παρω εξημερομενω πωσ θα ξερω οτι ειναι?

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Θα το καταλάβεις απο την τιμή του, απο την στάση του απέναντι στους ανθρώπους.

11. cockotail love

απο την συμπεριφορα του στο εξημερωμενο αμα βαλεις το χερι σου λιγο στα καγκελα του τοτε θα ερθει προσ το μερος σου και θα θελει να το χαιδεψεις ετσι εκανε εμενα σε ενα πετ σοπ οταν εψαχνα και εγω

12. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

και εμα βαλω το χερι μου ερθει προς το μερος μου αλλα θελει α με δαγκωσει πως θα καταλαβω τι θελει να κανει

το ξερω ισως σας εχω ζαλισει λιγο αλλα πρεπει να το ψαξω το θεμα και απο οτι φαινεται εσεις ξερεται πολλα

13. cockotail love

θα παρει σταση επιθεσης πρωτα

14. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

δηλαδη πως θα κατσει ?

15. cockotail love

θα σου φυσηξει πρωτα και θα μουγκριζει

16. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

θα μου σφυσιξει ή θα μου φυσηξει ?

α καταλαβα ενταξει τωρα θα το καταλαβω αν εχει καλες ή κακιες προθεσεις

λοιπον αντιο απο εμενα καληνυχτα :)

17. σωκρατης 93

σωκρατης 93 PB New Member

μην του κοψεις τα φτερα... το πουλι μπορει να στρεσαριστει πολυ. εγω στον παπαγαλο μου δεν εχω κοψει τα φτερα και τα παμε μια χαρα. φυσικα δεν θα τον βγαλεις με τη μια απο το κλουβι γιατι ενδεχεται να τρομαξει οταν επιχειρησεις να τον βαλεις ξανα μεσα και να χασει την εμπιστοσυνη του σε εσενα. πρωτα να γνωριστειτε και μετα θα μπορεις να τον βγαζεις αφοβα εξω ακομα και εαν εχει ολα του τα φτερα

18. sakaflias

sakaflias PB New Member

αλκηστη εγω πηρα κοκατιλ εδω και 2 μερες ...πηγα στο πετ και εφυγα με τον παπαγαλο στο χερι...δεν τον εχω σε κλουβι αλλα σε ενα στανντ που εφτιαξα...τον πηρα 60 ευρω και ειναι μικρο...αν θες πες μου να σου στειλω διευθυνση ...ειχε 6 την πρωτη μερα...οταν πηρα το δικο μου 2μερες μετα ειχε 3 και δεν ξερω αν θα προλαβεςιτα φτερα στα κοβει αυτος για λογους ασφαλειας( αποιροι τα αφηνουν με ανοιχτα παραθυρα η τα πανε βολτες αμεσως)παντως το θεωρω ευκαιρια...

19. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

ναι μηπως μπορεις να μου πεις τη διευθυνση και το ονομα του πετ-σοπ ?

20. Victoria

Victoria PB New Member

Μη εξημερωμενο=αγριο δηλαδη οχι ταϊσμενο στο χερι
    ενηλικο=ειναι ενος χρονου,δεν ειναι μηνων

Μοιραστείτε

Φόρτωση...