Οταν βγαζω εξω το καναρινι μου φουσκωνει και πεφτει λιποθυμο

Συζήτηση με θέμα Οταν βγαζω εξω το καναρινι μου φουσκωνει και πεφτει λιποθυμο, που ξεκίνησε από κωστας.κ, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 27 Μαϊ 2009.

1. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Παιδια το καναρινι μου θελει μαλλον ψυχιατρο!:eek: Το εχω περιπου ενα χρονο.Καθε φορα που το βγαζω εξω,φουσκωνει και πεφτει κατω λιποθυμο! Οταν το βαζω μεσα, μετα απο καμια ωρα συνερχεται! Το εχω κανει πολες φορες και συνεχεια κανει το ιδιο. Δεν γινεται ομως να ειναι συνεχεια μεσα. Ειναι ανθιυγεινο να μην παιρνει λιγο φρεσκο οξυγονο. Τι να κανω ομως;

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Κώστα μήπως την ώρα που είναι εκτός κλουβιού φοβάται ή το τρομάζει κάτι και στρεσάρεται;

3. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Oχι Αναστασια, δεν εννοω εκτος κλουβιου οταν λεω εξω.Εννοω οταν το βγαζω εξω στο μπαλκονι.

4. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Α, συγνώμη λάθος κατάλαβα. Να το βγάζεις έξω, αλλά με ήρεμες κινήσεις να το μεταφέρεις. Μήπως στον χώρο που το βγάζεις υπάρχει κάτι που το τρομάζει; Ή έχει πολλή φασαρία; :rolleyes:

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  6. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Οχι δεν υπαρχει κατι. Το μονο οτι μενω στον εκτο οροφο και ειναι πολυ ψηλα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο; Εχω κι αλλα ομως πουλακια και δεν αντιδρουν ετσι.

7. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

δοκιμασε να το βγαλεις με ηρεμες κινησεις..δεν νομιζω να το βγαζεις στις 1 ωρα το μεσημερι με τετιο ηλιο??βγαλτο η ταπογευμα η νωρις το πρωι που δεν εχει πολυ ηλιο για να συνηθισει..

8. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Δημητρη ηρεμα το βγαζω και ποτε στον ηλιο. Το απογευμα παντα το βγαζω. Ειναι τελειως ανεξηγητο παιδια. Μηπως να το βγαλω αργα το βραδυ και ξημερωνωντας να εγκλιματιστει μονο του σιγα-σιγα;

9. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

καλη ιδεα καντο αλλα μολις αρχιζει μα ξημερωνει να εισαι εκει για να δεις αντιδρασεις.

10. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Σε...δουλεύει μου φαίνεται.:)
    Ασ' τον έξω, σε φυλαγμένο απο ρεύματα σημείο.
    Πριν τον βγάλεις, βάλε ένα κομμάτι χαρτόνι
    στην οροφή του κλουβιού και άσ' τον 2-3 ώρες να το συνηθίσει.

11. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Μακη πριν μια ωρα το εβγαλα και παλι τα ιδια. Δεν γινετε τιποτα. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο. Φοβαμαι μηπως του κανω κακο. Θα το αφησω στο δωματιο. Εχει να δει θλιο και οξυγονο καθαρο, εδω και ενα χρονο!

12. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

βαλτο διπλα στην πορτα και ανοιξε την βαλε την κουρτινα μπροστα αν ειναι για το οξιγονο

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αν και δεν ξερω να σε βοηθησω θελω μια χαρη...Μπορεις να το ανεβασεις αυτο που κανει σε βιντεο?Θελω πολυ να το δω..

14. efi

efi PB New Member

Πλακα πλακα συμφωνω με τον Φωτη! Στο μυαλο μου το εχω σαν κατι πολυ αστειο! :) Αν μπορεσεις βαλτον να τον δουμε! :D

15. Katerina

Katerina PB Member

Κι εγω εχω το ιδι ο προβλημα με τον καναρο μου!δε θελεια ποτομα στον ηλιο,εμενα αρχισ ενα συνηθιζει και το ξεπερασε,μαλλον κι εσυ το ειχες καιρο σε πιο σκοτεινο μερος...;))

16. lampiros

lampiros PB New Member

πιστευω οτι μια καλη λυση ειναι να γινει αυτο που προτεινει ο δημητρης δηλαδη να μπει διπλα στην πορτα με τη κουρτινα κλειστη στην αρχη και μετα αφου παρακολουθησεις τις αντιδρασεις του να την ανοιγεις σταδιακα..ετσι ωστε να προσαρμοστει σιγα σιγα

17. Tweety

Tweety PB New Member

Ναι δεν πρεπει να γινεται αποτομη αλλαγη περιβαλλοντος.Ενα αρσενικο μου κανει κατι παρομοιο οταν το βγαζω στην βεραντα αλλα προτιμω να το αφηνω μεσα που ειναι περισσοτερο ασφαλες.

18. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πιστευω πως μπορει να μην αισθανεται ασφαλεια και γι'αυτο λιποθυμαει. Θα μπορουσες να δοκιμασεις να κλεισεις ολες τις πλευρες του κλουβιου του (με χαρτονι) εκτος της μπροστινης, πριν αφησεις το κλουβι εξω την επομενη φορα. Βεβαια αν η διαφορα στους θορυβους ειναι μεγαλη (μεταξυ του μεσα-εξω) και η αιτια ειναι αυτη που πιστευω, δυσκολα θα διορθωθει το προβλημα. Εχεις παρατηρησει αν το παθαινει αμεσως μολις βγαλεις το κλουβι εξω η' αφου περασει λιγη ωρα?
    Το στρες παντως που υφισταται το πουλακι ειναι πολυ μεγαλο, καλυτερα μεσα και ηρεμο;))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...