Ορνιθολογική Ομοσπονδία Ελλάδος - ΟΟΕ

Η Ορνιθολογική Ομοσπονδία Ελλάδος (Ο.Ο.Ε.) είναι δευτεροβάθμιο όργανο συλλόγων πτηνών συντροφιάς. Αποτελεί τη μία εκ των τριών ελληνικών ομοσπονδιών. Η Ο.Ο.Ε. έχει ενταγμένους στις τάξεις της 4 ελληνικούς συλλόγους εκτροφέων πτηνών.

Πληροφορίες για την Ορνιθολογική Ομοσπονδία Ελλάδος

οοε.png
Η Ορνιθολογική Ομοσπονδία Ελλάδος (ΟΟΕ) ιδρύθηκε το 2018 στην Αττική με σκοπό την εκπροσώπηση, ως δευτεροβάθμιο όργανο, συλλόγων, σωματείων, οργανισμών, ενώσεων όλης της Ελλάδος που έχουν τους ανάλογους σκοπούς.

Σκοποί της Ο.Ο.Ε.

Σκοποί της Ο.Ο.Ε. είναι:
  • Η διατήρηση, ανάπτυξη και βελτίωση της Εθνικής Ορνιθολογικής περιουσίας, πανίδας της χώρας μας, και η συνεργασία με κρατικούς φορείς για θέματα κοινού ενδιαφέροντος.
  • Η προφύλαξη και αναπαραγωγή των ειδών που διαφορετικά οδηγούνται σε εξαφάνιση, σύμφωνα με την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία.
  • Η διάδοση της αγάπης και της γνώσης των πουλιών και του περιβάλλοντός τους.
  • Η δια των εκτροφέων διάδοση των συστημάτων της σωστής εκτροφής των πτηνών.
  • Η εκπροσώπηση των μελών-σωματείων σε Διεθνείς Οργανισμούς και εκδηλώσεις, γενικά.
  • Η καλλιέργεια πνεύματος αλληλεγγύης και ευγενούς άμιλλας μεταξύ των σωματείων μελών της.
  • Ο συντονισμός και ο έλεγχος της δραστηριότητας που αναπτύσσουν τα σωματεία-μέλη της.
  • Η συμμετοχή ως μέλος σε Διεθνείς Οργανισμούς που έχουν συσταθεί για την επίτευξη ανάλογων σκοπών.

Διοικητικό Συμβούλιο

Πρόεδρος: Αντώνης Μιχαλούδης
Αντιπρόεδρος: Μανώλης Χαλκιαδάκης
Γενικός Γραμματέας: Παναγιώτης Μοσχογιαννακης
Ταμίας: Βασίλης Ρίζος
Υπεύθυνος Υλικού: Γιώργος Χριστακάκης
Υπ. Τεχνικής Επιτροπής: Γιάννης Σαρρής
Μελος: Γιάννης Αβραμάκης

Ενταγμένοι Σύλλογοι στην ΟΟΕ

1. Α.Λ.Ο.Π. (Αττική Λέσχη Οικόσιτων Πτηνών) | FOH-AL, Αθήνα.
  2. Ε.Π.Α.Μ. (Εκτροφείς Πτηνών Αναψυχής Μακεδονίας) | FOH-EP, Θεσσαλονίκη.
  3. Π.Ο.Κ. Παγκρήτιος Όμιλος Καναρινοφίλων | FOH-A, Ηράκλειο Κρήτης.
  4. G.P.C.C. Greek Posture Canaries Club | FOH-PC, Αθήνα.

Επικοινωνία

email: -
Ιστοσελίδα: https://fohgr.wordpress.com/
Faccebook: -

Δραστηριότητες

2018
29/10 - 4/11 1ος Ομοσπονδιακός Διαγωνισμός - Έκθεση Πτηνών Συντροφιάς

Δείτε ακόμη
Ελληνική Ορνιθολογική Ομοσπονδία
Πανελλήνια Ομοσπονδία Ορνιθολογίας
Εθνικές Ομοσπονδίες και Σύλλογοι Εκτροφέων Πτηνών

Σχόλια

mgerom

Honored Member
16 Απρ 2006
7.022
412
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
1ος Ομοσπονδιακός Διαγωνισμός - Έκθεση Πτηνών Συντροφιάς

Η προσπάθεια πολύ μεγάλη για να στηθεί μια έκθεση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Η Ομοσπονδία όπως ξέρετε είναι νεοσύστατη, μα το ενδιαφέρον πολύ ζεστό από όλα τα μέλη της.
Πολύ θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας και να μας δώσετε την πρώτη ώθηση στο νέο αυτό ξεκίνημα.
Σας περιμένουμε!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΘΕΣΗΣ από 29-10 έως 04-11-2018
  1. 29-30/10/2018 : Δευτέρα Τρίτη ετοιμασίες υποδομών έκθεσης.
  2. 31/10/2018 : Τετάρτη – εγκλωβισμός .
  3. 1/11/2018 : Πέμπτη – κρίση .
  4. 2/11/2018 : Παρασκευή – κρίση μέχρι 16.00 .
  5. 2/11/2018 : Παρασκευή 17.00 Άνοιγμα έκθεσης για το κοινό.
  6. 3/11/2018 : Σάββατο Ανοικτά για το κοινό 09.00 έως 20.00 . Στις 18.00 τελετή βραβεύσεων.
  7. 4/11/2018 : Κυριακή ανοικτά για το κοινό από 09.00 έως 13.00. Απεγκλωβισμός και λήξη της έκθεσης.

klklklklklkl.jpg

To BANER μας.

3333.jpg

Τελευταία επεξεργασία:
8 Φεβ 2016
800
36
Κοκκώνι Κορινθίας
Όνομα
Σταμάτης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΣΕΚ FPO-S 094
Η προσπάθεια πολύ μεγάλη για να στηθεί μια έκθεση σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Κύριε Μάκη καλησπέρα συγχαρητήρια για την προσπάθεια , ελπίζω η νέα προσπάθεια να πιάσει τόπο !!!! Εγώ προσωπικά λόγο επαγγέλματος μου αρέσουν οι άνθρωποι που κρατάν σταθερές αποφάσεις και πορείες !!!! Για αυτό το λόγο θα σας ενισχύσω ( υγεία να έχουμε και να παν καλά τα πράγματα) ήδη ετοιμάζω με τον κοινό γνωστό μάς ένα σεβαστό αριθμό πουλιών !!!!! Καλή επιτυχία και αν δεν είμαι εγώ εκεί ανεβάστε καμία φώτο!!!

Deukalion

PB Known Member
24 Μαϊ 2015
2.941
167
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Πτηνά
Καναρίνια
Συγχαρητήρια σε αυτή την νέα προσπάθεια,καλή αρχή εύχομαι!
Θα ενισχύσω και εγώ δυστυχώς μόνο με 6/7 πουλάκια αφού τα άλλα είναι καθ' οδόν για Ολλανδία και Ρέτζιο.
Ελπίζω να βρω τον χρόνο και να περάσω κανονικά απο την έκθεση,αν και είναι αρκετά αμφίβολο.
0-02-04-99d7ed5aa96455bb9ef101ba478b47db9b9d0791c629fe67b3a0bb3db95740e6_dafe5149.jpg

Να και ο κριτής που τσάκωσα επ' αυτοφώρω!

0-02-04-3dc573f6a0a20d47bc5ddbf5bffd19e3e9f763b93ef510b33c10381455762f7f_d86109a9.jpg

Τελευταία επεξεργασία από moderator:
8 Δεκ 2013
1.280
56
Καισαριανή
Όνομα
Αμβρόσιος
Πτηνά
Καναρίνια
Θα ενισχύσω και εγώ δυστυχώς μόνο με 6/7 πουλάκια αφού τα άλλα είναι καθ' οδόν για Ολλανδία και Ρέτζιο.
Δημήτρη με το καλό! Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία! Να πάνε όλα κατά ευχήν! Τα έχεις στην εντέλεια!:):thumbsup:

Τελευταία επεξεργασία από moderator:
8 Φεβ 2016
800
36
Κοκκώνι Κορινθίας
Όνομα
Σταμάτης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΣΕΚ FPO-S 094
@Deukalion καλή επιτυχία και καλή αρχή να μπεις με το δεξί!!!! Ο αριθμός δεν μετράει όσο η προσπάθεια και η συμμετοχή φέτος είναι 7 πουλάκια του χρόνου θα είναι περισσότερα !!!!!

Deukalion

PB Known Member
24 Μαϊ 2015
2.941
167
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Πτηνά
Καναρίνια
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια!
Φυσικά περισσότερο για την συμμετοχή κατεβαίνουν,η προσπάθεια έχει κριθεί προ πολλού δεδομένων των παραγόντων που αναλογούν σε έναν αρχάριο και νεοεισερχόμενο (nooba,πατόψαρο κτλ) όπως εγώ.Το μέγεθος της εκτροφής δεν θα αλλάξει,μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνάμεις μου.Τα πουλάκια Σπύρο είναι κίτρινα κοβάλτια σε έντονο και μωσαϊκό πτέρωμα.
Σταμάτη το πουλάκι κάτω απο το Σατινέτ είναι δικό σου,δώρο για τα καινούρια σου πειραματικά πλάνα,δαχτυλίδι 014.
Υ.Γ Νο δακτυλιδιού-κατηγορία και Νεράκια, έβαλες ;
χαχαχα καλό το δούλεμα μετά τα περί Ολλανδίας κλπ

mgerom

Honored Member
16 Απρ 2006
7.022
412
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Tα πουλάκια,αναφέρομαι στα Μαύρα Κοβάλτια, δεν είναι καθόλου άμοιρα και πρωτάρης απο πρωτάρη διαφέρει, όπως ο άνθρωπος απο άνθρωπο. Εξ' άλλου "Κυριακή κοντή γιορτή" .Ολα θα φανούν στον "πάγκο" που λέμε. :)

8 Φεβ 2016
800
36
Κοκκώνι Κορινθίας
Όνομα
Σταμάτης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΣΕΚ FPO-S 094
Σταμάτη το πουλάκι κάτω απο το Σατινέτ είναι δικό σου,δώρο για τα καινούρια σου πειραματικά πλάνα,δαχτυλίδι 014.
Και μόνο που το γράφεις είναι σαν να μου το έχεις δώσει !!! Να σε καλά ελπίζω να τα πούμε από κοντά( έχω μπλέξει ως συνήθως με την δουλειά ) !!!!

mgerom

Honored Member
16 Απρ 2006
7.022
412
Αθήνα
Όνομα
Μάκης
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL009
Μάκη θα συμμετέχουν μόνο εκτροφείς των τεσσάρων συλλόγων; Είναι κλειστός διαγωνισμός δηλαδή; Ενημέρωσε μας αν θέλεις.
Ναί Σταύρο. Για φέτος που είναι η πρώτη του Ομοσπονδιακού, γίνεται διαγωνισμός μόνον για τα μέλη των συλλόγων της Ομοσπονδίας. Αμέσως μετά την έκθεση έχει δρομολογηθεί η διαδικασία εκλογών . Απο το νέο ΔΣ που θα προκύψει και μετά , θα υπάρξουν οι συζητήσεις για την διαμόρφωση όλων των εσωτερικών κανονισμών που θα αφορούν τις Εκθέσεις ,τις Τεχνικές Επιτροπές , τις Επιτροπές Κριτών , την Σχολή Κριτών και τον τρόπο παρακολούθησης μαθημάτων και εξετάσεων υποψηφίων κριτών κ.λ.π

8 Δεκ 2013
1.280
56
Καισαριανή
Όνομα
Αμβρόσιος
Πτηνά
Καναρίνια
Έτοιμοι για την πρώτη μας συμμετοχή και ελπίζω όχι και η τελευταία...

View attachment 58136
Μπράβο σου! Με το καλό σου εύχομαι! Εύχομαι να αποδώσει...βαθμούς η προσπάθεια σου! Μόνο επιτυχίες και βραβεύσεις να απολαύσεις!:):thumbsup:

TZANNSPY

PB New Member
25 Σεπ 2016
551
24
Άγιος Δημήτριος
Όνομα
Σπύρος
Πτηνά
Καναρίνια
Κωδ.
ΑΛΟΠ FOH-AL046
Ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Το σημαντικότερο, ειδικά την πρώτη φορά είναι η απόκτηση εμπειρίας και η χαρά της συμμετοχής κι όχι οι επιδόσεις...

@ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19 σύμφωνα και με την πολύτιμη βοήθεια του κου Μάκη @mgerom στις D104 & D314.