Ονομασία (είδος) cockatiel

Συζήτηση με θέμα Ονομασία (είδος) cockatiel, που ξεκίνησε από ShadyLady, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Ιαν 2009.

1. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία για το συγκεκριμένο cockatiel?

Πιο φιλικό και πιο καλόβολο είναι το θηλυκό ή το αρσενικό;

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aναστασια εγω νομιζω πως ειναι ενα αρσενικο white face pearl pied cockatiel. :)

To αρσενικο με το θηλυκο ειναι οπως και τα υπολοιπα αρσενικα-θηλυκα κοκατιλ. Εγω τα θεωρω απο τα πιο καλοβουλα πουλια. :)

3. Yasmin

Yasmin PB Member

Ανέστη.. Από που φάνηκε ότι είναι αρσενικό, αφού και whiteface είναι και pearl;;;

4. Φοίβος

Απο το κατασπρο προσωπο Εφη. :) Τα θηλυκα whiteface εχουν γκρι προσωπο.

Οταν λεμε οτι τα περλε ειναι μονο θηλυκα εννουμε ο χρωματισμος περλε να καλυπτει ολο το σωμα. Στα αρσενικα μπορει να φαινονται καποια περλε σημαδια στην πλατη μπορει και οχι. Στα whiteface ομως λογω του αρκετου λευκου χρωματος φαινονται πιο καλα.

5. Φοίβος

Και μια φωτογραφια απο ενα θηλυκο ιδιου χρωματισμου με αυτο που εβαλε η Αναστασια στο πρωτο μηνυμα. Φαινεται η διαφορα στο χρωμα του προσωπου. :) Αυτος ειναι κατα τη γνωμη μου ενας καταπληκτικος χρωματισμος. :D

Συνημμένα Αρχεία:

• Amanda.JPG
      Amanda.JPG
      File size:
      35,6 KB
      Προβολές:
      87
  6. Steliospir

Steliospir PB New Member

τα αρσενικα ειναι πιο ευκολα στην εξημερωση και γενικα πιο φιλικα!

7. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Δεν νομίζω να έχει καμία διαφορά το φύλο των κοκατίλ σε θέματα εξημέρωσης...

8. Steliospir

Steliospir PB New Member

οσες φορες ειχα πουλια ετσι γινονταν!και τωρα με τα κοκατιλ!δεν ξερω.μπορει να συμβαινει σε εμενα!

9. Wind-sa

Wind-sa PB Member

μύθος είναι αυτό... δεν έχει καμία σχέση το φύλο...

10. Φοίβος

Σ'εμενα παλι σχεδον ολα τα πουλια που ειχα ηταν θηλυκα. Κι ολα εξημερωθηκαν κι ηταν υπεροχα κατοικιδια. Εγω δεν πιστευω οτι στα κοκατιλ τουλαχιστον το φυλο παιζει ρολο.

11. Yasmin

Yasmin PB Member

Η δικιά μου πάντως είναι απίστευτος χαρακτήρας και αρκετά κοινωνική με άλλους ανθρώπους (σε σύγκριση με τον σενεγάλης μου τουλάχιστον).. Το ίδιο γνωρίζω και με την Κάρμα της Μαίρης! Εκτός και αν είναι θέμα τύχης..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...