Ολοι οι νεοσσοί από τις γέννες πεθαίνουν μεσα την εβδομαδα

Συζήτηση με θέμα Ολοι οι νεοσσοί από τις γέννες πεθαίνουν μεσα την εβδομαδα, που ξεκίνησε από itealexis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Ιουλ 2009.

1. itealexis

itealexis PB New Member

καλησπερα σε ολους παιδια θα ηθελα να μοιραστω ενα προβλημα που εχω μαζι σας το ζευγαρι καναρινιων που εχω γεννησε για τριτη φορα. την δευτερη βγηκαν απο τα αυγα και μεσα σε μια βδομαδα μου πεθαναν. γενναει ξανα τεταρτη φορα και συμβαινει παλι το ιδιο γιατι συνεβη αυτο ρε αλανια τι πηγε στραβα??? σας ευχαριστω!

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Υποθέτω πως τώρα τελευταία τα είχες βάλει για αναπαραγωγή, οπότε με τις ζέστες τα μικρά μπορεί να αφυδατώθηκαν, να έπαθαν θερμοπληξία κλπ. Γι' αυτό λέμε ξανά και ξανά πως αυτή η περίοδος είναι ακατάλληλη, λόγω ζέστης -η οποία εγκυμονεί κινδύνους- κι επειδή τα πουλιά σε σύντομο χρονικό διάστημα μπαίνουν στην φάση της πτερόρροιας και ταλαιπωρούνται περισσότερο.

Πιστεύω πως έδινες αυγό -ή αυγοτροφή- για να ταϊζονται τα μικρά και το απομάκρυνες μετά από κάποιες ώρες. Σωστά; Και ότι δεν έδινες φρούτα και λαχανικά απ' την πρώτη μέρα ζωής των νεοσσών.

Ps. Καλό είναι να μην ξεπερνάμε τις 3 γέννες. :)

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Εκτος απο αυτα που σου ειπε η Αναστασια που ειναι τα πιο πιθανα να εχουν συμβει,μηπως ειναι συγγενεις το ζευγαρι σου και οι νεοσσοι γεννιουνται με προβλημα;

5. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Φίλε θα σου πρότεινα για φέτος να σταματήσεις τις γέννες και άλλη φορά τα πουλιά θα τα βάζεις μέχρι 2 φορές να κλωσάνε.
    Για το προβλημά σου θα προτείνω να αγοράσεις το Tabernil Cria και να το χορηγήσεις συμφωνα με τις οδηγίες χρήσης.

Φιλικά

6. Vagos

Vagos PB New Member

Εμένα πάλι πέθαναν δύο νεοσσοί την ίδια μέρα μάλιστα.
    Ο ένας από τους δύο εναπομείναντες πιτσιρίκους πηδάει έξω από τη φωλιά(είναι μόλις οκτώ ημερών!) και κουρνιάζει σε μια γωνιά του κλουβιού.
    Γιατί το κάνει αυτό;Είναι πολύ μικρό για να ''ξεπορτίσει'' από τώρα.Οι γονείς του θα το τα'ί'σουν ή θα πεθάνει από την πείνα;Το βάζω στη φωλιά κι αυτό ξαναβγαίνει...

7. fragos

fragos PB Member

η γονεις αμα ειναι καλη θα το ταιζουν.
    τωρα γιατι το κανει αυτο μαλλον μπορει απ'τη ζεστη(αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

8. Vagos

Vagos PB New Member

Να σου πω την αλήθεια,αυτό σκέφτηκα κι εγώ αρχικά,αλλά κι αν δεν...

9. dimitris

dimitris PB New Member

Στο πρόβλημα του Αλέξη συμφωνώ με αυτά που γράψανε τα άλλα παιδία ποιο πάνω , αλλά μπορεί και να είναι και κάτι άλλο .
    Μπορεί να είναι και το θηλυκό φορέας κάποιας αρρώστιας η οποία να μεταφέρεται στα μικρά μέσω της τροφής τα οποία δεν έχοντας αντισώματα να πεθαίνουν .

Στο θέμα του Vagos μια ματιά στην φωλιά για παράσιτα θα διαφώτιζε πολλά πράγματα .

10. Vagos

Vagos PB New Member

Τελικά πέθανε το πουλάκι :((.Το τρίτο κατά σειρά

11. fragos

fragos PB Member

κριμα.κοιταξες τον προλοβο του αν ειχε φαγητο?

12. το οτι εβγαινε απο την φωλια τοσο νωρις ειναι κατα 99,9% παρασιτα στη φωλια.η ζεστη βοηθα γιαυτο,ακομα ενας λογος για να μην βαζουμε τετοια εποχη τα πουλια να γενναν.

13. Vagos

Vagos PB New Member

Μπορώ να ρίξω ψειρόσκονη στη φωλιά;Μου έχει απομείνει ένα πουλάκι(δέκα ημερών περίπου) και έχω τσόχα.
    Δεν είχα σκοπό να ζευγαρώσω τα πουλιά.Αυτές οι 'λυσσάρες' οι θηλυκές γεννοβολούσαν συνέχεια αυγά στον πάτο του κλουβιού και σκέφτηκα μήπως ήταν επιτακτικό να τα ενώσω

14. GRAND.P

GRAND.P PB New Member

για σας και από εμένα. η από την ζέστη είναι η από ψείρα στην φωλιά η ο αρσενικός θέλει πάλι και όταν η θηλύκια δεν το αφήνει καταστρέφει αυγά και μικρά. εγώ τι θα έκανα
    1. tseck θερμοκρασία περιοχής που βρίσκετε το κλουβί(δεν είναι η καλύτερη εποχή).
    2.μια σταγόνα frontline (για σκυλιά) στο σπυρί του καναρινιού ΠΡΟΣΟΧΗ.
    3.ψέκασμα η φωλια με frontline, την 24 ώρες να αεριστεί και μετά τι βάζουμε.
    4.στο τρίτο αυγό αφήνουμε τι θηλύκια μονη τις.

frontline δοκιμασμένο από μένα 7χρονια και από μελη τον συλλόγων.

15. Vagos

Vagos PB New Member

Ευχαριστώ.Δεν έχω όμως σπρέυ,αλλά σκόνη.Τα πουλιά βρίσκονται στο μπαλκόνι

16. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

γιατι βαζεις για σκυλια αφου υπαρχει frontline για πουλια;

17. lizard

lizard PB Member Article Writer

Νικη το εχεις παρει το frotline μηπως ξερεις να μου πεις οδηγιες χρησεις;Διαβασα για μια σταγονα αλλα δεν το καταλαβα.

18. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αρη για πουλια δεν εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο..
    Κι εγω εχω μπερδευτει λιγο με την χρηση που προτεινει ο φιλος...
    Ξερω οτι υπαρχει frontline που το ριχνεις απευθειας πανω στα πουλια(στο σβερκο),αλλα αναφερει και για τα κλουβια...
    Μηπως εννοει το σπρευ για σκυλια να το ριχνει στα κλουβια;;
    Πιστευω θα μας εξηγησει αναλυτικοτερα..

19. lizard

lizard PB Member Article Writer

Ευχαριστω Νικη ελπιζω να μας διευκρινισει ο φιλος την χρηση του.

20. dimitris

dimitris PB New Member

Το frontline το χρησιμοποιούμε πολλή σπάνια , γιατί είναι πολλή ισχυρό αντιπαρασιτικό.
    Όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω ΜΙΑ σταγόνα στον ουροπυγικο αδένα ( σπυρί )είναι αρκετή.
    Είναι σε σπρέι και είναι για τα σκυλιά. , δεν ξέρω εάν υπάρχει και για τα πουλιά , και το βάζεις στο σβέρκο .
    Του ρίχνεις μια σταγόνα στο σπυρί για να μπορεί να το παίρνει και να το μεταφέρει μόνο του σε όλο το φτέρωμα .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...