Ολα σε μια μεγάλη κλούβα ή κάθε ζευγάρι μόνο του;

Συζήτηση με θέμα Ολα σε μια μεγάλη κλούβα ή κάθε ζευγάρι μόνο του;, που ξεκίνησε από ALONE WOLF, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Ιαν 2009.

1. ALONE WOLF

ALONE WOLF PB New Member

εχω 9 ζευγαρια διαφορα πουλια (ροζελες- Lovebird-παπαγαλακια μικρα -cocatil - εχω και ορτυκια ) και δεν ξερω τι να κανω μια μεγαλη κλουβα η μικρα κλουβια?

2. NIKOLAKHS

NIKOLAKHS PB New Member

το καλυτερο ειναι ευρυχωρα κλουβια κ ξεχωριστα το καθενα ειδος.
    τωρα απο την αλλη εγω εχω κοκατιλ και μπατζι μαζι και τα μπατζι μου εχουν ζευγαρωσει κιολας με τρια μικρα μεσα στην φωλια.

3. Yasmin

Yasmin PB Member

Βάλε σε μικρότερα κλουβιά το κάθε είδος.. Αν είναι αρκετά μεγάλα τα κλουβιά, ίσως να έβαζες τα πουλιά του ίδιου είδους μαζί.. Αλλιώς να τα χωρίσεις σε ζευγάρια. Ενώ τα cockatiel και τα Budgies (μικρά παπαγαλάκια) μπορεί και να συμβιώναν όλα τα άτομα του ίδιου είδους μαζί χωρίς να είναι χωρισμένα σε ζευγάρια, τα υπόλοιπα δεν νομίζω.. Ειδικά κατά τη περίοδο της αναπαραγωγής μπορεί να υπάρχουν αντιπαραθέσεις και διενέξεις με αρκετά σοβαρά αποτελέσματα. Καλύτερα χωρισμένα σε ζευγάρια, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. ;)

4. Lianita

Lianita PB New Member

Μικροτερα (αλλα ανετα) κλουβια αλλιως θα βγει η ζουγκλα απο μεσα τους. Καθε ειδος εχει τις ιδιαιτεροτητες του. Φαντασου οτι τα love birds εκτοπιζουν τα cockatiels μιας κ τα τελευταια μπορει να ειναι μεγαλυτερα αλλα ειναι χαμηλων τονων. Ειναι σαν να εχεις πολλα παιδια κ να τους εχεις μονο ενα δωματιο,δηλαδη συνταγη για καταστροφη!

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Το κυριότερο πρόβλημα είναι τα Lovebirds στα είδη που περιέγραψες. Είναι κυριαρχικά πουλιά στο χώρο τους και με το ζευγάρωμα αυτό γίνεται πιο έντονο. Κι εγώ είμαι της γνώμης κάθε ζευγάρι χωριστά. Έχεις καλύτερο έλεγχο και λιγότερα προβλήματα. Αν παρόλα αυτά βάλεις πολλά ζευγάρια μαζί από κάποιο είδος φρόντισε να υπάρχει πραγματικά άφθονος χώρος και περισσότερες φωλιές από ότι ζευγάρια για να μην διεκδικούν το ένα ζευγάρι τη φωλιά του άλλου.

6. galanisnikos

galanisnikos PB New Member

ολα συμβιωνουν αρμονικα αν ειναι μεγαλος ο χωρος ΕΚΤΟΣ απ'τα Lovebird.
    To εκανα το λαθος και απεχτησα μια ωραιοτατη ομαδα για την παραολυμπιαδα.
    Ολα με ενα ποδι τα αφησαν.
    το καλυτερο απ'ολα ειναι καθε ειδος στον χωρο του

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εγω δεν θα εμπιστευομουν ουτε τις ροζελες απο προσωπικη εμπειρια. Ειναι πολυ κτητικες και μπορει να γινουν αρκετα επιθετικες.
    Το ιδιο προβλημα ειχε και μια γνωστη μου που ειχε ενα ζευγαρι ροζελες σε εσωτερικη κλουβα πτησης με αλλα παπαγαλοειδη.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...