Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας γίνονται βλαστωμένοι για καναρίνια;

Συζήτηση με θέμα Οι σπόροι κινόα, βρώμης και ροβίτσας γίνονται βλαστωμένοι για καναρίνια;, που ξεκίνησε από TheBigL, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Ιουλ 2015.

1. TheBigL

TheBigL PB Member

Οι σπόροι κινόα,βρώμης και ροβίτσας τρώγοντε βλαστωμένοι από τα καναρίνια?Για τη ροβίτσα φοβάμαι λίγο να την δώσω.Βλαστένουνε και οι τρεις παραπάνω σπόροι?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν βλέπω γιατί να μην τρώγονται οι βλαστοί σπόρων που τους τρώνε τα πουλιά.
    Κάποιοι σπόροι "πεθαίνουν" κατά την επεξεργασία της συσκευασίας τους.... εκτός αν η συσκευασία προορίζεται για βλάστηση.

3. TheBigL

TheBigL PB Member

Όχι απλά ρωτάω αν τρώνε ροβίτσα κυρίως.Πήρα από κατάστημα με βιολογικά κάποιους και έλεγα να δοκιμάσω να φτιάξω

4. misalouris

Η καλύτερη δοκιμή των βλαστημένων σπόρων είναι ο ίδιος ο άνθρωπος....
    Πριν τα δώσουμε στα πουλιά δοκιμάζουμε μερικούς.... αν για κάποιο λόγο δεν μας αρέσουν τους πετάμε...

5. George98

George98 PB Active Member

περίεργη λογική.... αν είναι να πάθει κάποιος κάτι να το πάθει ο άνθρωπος και όχι το πουλί ?:faceplm

6. misalouris

Κανείς δεν παθαίνει τίποτε...
    Ο άνθρωπος έχει αισθητήρια (οσμή και γεύση) που απουσιάζουν από τα πουλιά.
    Τα φύτρα αν μυρίζουν (μύκητες) δεν τρώγονται ...
    Ο άνθρωπος μπορεί να το διακρίνει... τα πουλιά όχι.
    Στα πουλιά συνήθως το βλέπουμε όταν είναι πολύ αργά.
    Επιπρόσθετα οι βλαστωμένοι σπόροι αποτελούν εξαιρετική σαλάτα για όλους τους βόρειους λαούς.... πολύ θρεπτικοί και εξαιρετικά νόστιμοι.
    Πρώτα τους δοκιμάζω και μετά τους δίνω στα πουλιά....
    Διαφορετικά είναι εύκολο να περάσουμε σε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις .... κι αλήθεια στα δικά μου πουλιά, εγώ δεν το θέλω.

7. George98

George98 PB Active Member

όπως νομίζεις :) δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φάνηκε παράξενο... εσύ όμως πως είσαι σίγουρος πως οι σπόροι που προορίζονται για πουλιά και όχι για ανθρώπους τηρούν τις προδιαγραφές υγιεινής που τηρούν και στα εργοστάσια με τα ανθρωπινά τρόφιμα ?

8. misalouris

Αν εννοείς "σπόροι για να δημιουργήσεις φύτρα"...... εμπιστεύομαι τη "μάνα" φύση.....
    Θα φυτρώσουν μόνο οι κατάλληλοι ... και θα καθαριστούν (μερικώς) μέσα από τη διαδικασία αναγέννησης της φύσης.
    Από τη στιγμή που θα βλαστήσει ο σπόρος μπορεί να αποτελέσει τροφή για κάθε δεκτικό ον...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...