Οι πευκοβελόνες σαν υλικό φωλιάς για ζεμπράκια

Συζήτηση με θέμα Οι πευκοβελόνες σαν υλικό φωλιάς για ζεμπράκια, που ξεκίνησε από passenger, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 8 Μαρ 2015.

1. passenger

passenger PB New Member

Πάνω από 10-12 χρόνια που ασχολούμαι με τα ζεμπράκια χρησιμοποιώ σαν υλικό φωλιάς τις πευκοβελόνες από τα πεύκα τις γειτονιάς μου. Έχω επίσης παρατηρήσει ότι τα ζεμπράκια τις προτιμούν σε σχέση με άλλα υλικά φωλιάς. Όπως το βαμβάκι, τα νήματα εμπορίου, τα ξερά χόρτα κλπ.
    Μόλις το αρσενικό πιάσει με το ράμφος του τη πευκοβελόνα και τη μεταφέρει μέσα στη φωλιά, τότε τη στριφογυρίζει κυκλικά ώστε αυτή να πάρει το σχήμα της ψάθινης κλασικής φωλιάς. 'Ένα, λοιπόν, πλεονέκτημα είναι ότι είναι εύκαμπτο υλικό και βολικό για τα ζεμπράκια ώστε να δώσουν στη φωλιά το σύνηθες σχήμα.
    Ένα άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι επειδή προέρχονται από τα πεύκα, περιέχουν ρητίνη και άλλες ουσίες οι οποίες εμποδίζουν την ανάπτυξη ασθενειών και την παρουσία εχθρών. Απο τη προσωπική μου εμπειρία λέω ότι δεν είχα ποτέ άρρωστο ή γεμάτο παράσιτα ζεμπράκι.

Και φυσικά....είναι υλικό με μηδενική αξία (ακόμα και για όσους ζουν στις πόλεις, συνήθως κάθε πάρκο που σέβεται τον εαυτό του έχει 2-3 πεύκα μέσα).
    Περιμένω τη κριτική και τις απόψεις σας από την εμπειρία σας..

2. Titribit

Titribit PB New Member

θελει μεγαλη προσοχη στις καμπιες(δεν ξερω αν αφηνουν καποιο ειδος σιελου στο περασμα τους) που ειναι τοξικες για ανθρωπο και σκυλους και βρισκονται σχεδον σε ολα τα πευκα πλεον

Επισης δεν ξερω αν καποιοι δημοι πραγματοποιουν ψεκασμους στα πευκα μιας και προκειται για κρατικη(!) περιουσια! (με οτι συνεπειες μπορει να εχουν τα φαρμακα στα πουλακια σου)

3. passenger

passenger PB New Member

Αντώνη σωστά όλα αυτά, αλλά για συνθήκες πόλης. Στα χωριά ουδέποτε πραγματοποιείται ψεκασμός στα πεύκα. Επίσης λόγο της δουλειάς μου να σου πω ότι οι κάμπιες αυτές ΔΕΝ είναι τοξικές για τον άνθρωπο. Το μόνο ''τοξικό'' είναι η γύρη των πεύκων στην οποία αρκετοί άνθρωποι έχουν αλλεργία

4. Titribit

Titribit PB New Member

ριξε μια ματια εδω

ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ - Κάμπια των πεύκων - Πιτυοκάμπη - Πληροφορίες και βιολογική καταπολέμηση της

"Μεγάλες προσβολές συναντάμε επίσης σε μικρά και σε μεγάλα πεύκα κατοικιμένων περιοχών, όπως σε σπίτια, δημόσια πάρκα, δασήλια, πλατείες και εξοχικές κατοικίες. Χαρακτηριστικό επίσης της προνύμφης (κάμπιας) είναι και οι αλλεργικές αντιδράσεις που προκαλεί (αλλεργίες) σε όποιον τις πλησιάζει καθώς μόλις οι κάμπιες απειληθούν διασπείρουν στον αέρα τρίχες με τοξίνες που ερεθίζουν δέρμα, μάτια και το αναπνευστικό σύστημα του ανθρώπου."

και εδω

[URL='http://kynigetikes.selides.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1071%3Akindynos-gia-ta-skylia-ap-tin-pityokampi&catid=63&Itemid=132#.UzNBNlLjtX0.facebook]Κυνηγετικές σελίδες[/URL]

5. passenger

passenger PB New Member

Αντώνη, Γεωπόνος είμαι :) Αν είναι τοξικές για τα σκυλιά (όπως γράφει το άρθρο που έστειλες) δε μπορώ να το ξέρω. Για τον άνθρωπο όμως δεν υπάρχει θέμα. Συχνά συγχέεται η αλλεργία στη γύρη των πεύκων με ''αλλεργία'' στις κάμπιες

6. Titribit

Titribit PB New Member

Οκ,τοτε παω πασο και its up to you που λενε :)

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Επειδή συμπίπτουν χρονικά.

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Έχεις δίκιο... συνυπάρχουν χρονικά γι' αυτό και η παρανόηση..
    Γεωπόνος ε? Την πάτησες τώρα!

9. passenger

passenger PB New Member

..και για του λόγου το αληθές!

Παιδιά είναι μαγεία να βλέπεις ένα πουλάκι τόσο δα να αρπάζει πευκοβελόνα 3 φορές σα το μπόι του....να την κάνει βόλτες μέσα στη φωλιά για να τη τοποθετήσει στρογγυλά! Μπορώ να κάθομαι να το βλέπω ώρες....τα πάντα εν σοφία εποίησε

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      31,8 KB
      Προβολές:
      152
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      30,9 KB
      Προβολές:
      229
    • 3.jpg
      3.jpg
      File size:
      25,8 KB
      Προβολές:
      153
  10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Nικόλα, οι δημοσιεύσεις σου είναι χάρμα οφθαλμών !

11. YannisK

YannisK PB Known Member

Όπως το βλέπω εγώ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις πευκοβελόνες εκτός απο το γεγονός ότι είναι μυτερές και ίσως να τραυματίσουν κάποιο νεοσσό.
    Αυτό που είναι σημαντικό όμως είναι να τους δώσεις διάφορα υλικά (όπως ξερά χόρτα, άχυρα, ίνες κοκοφοίνικα...) και όχι μόνο πευκοβελόνες, ώστε να έχουν την επιλογή!

12. passenger

passenger PB New Member

Γιάννη πετάω μέσα πριονίδι, βαμβάκι και πευκοβελόνες......το πριονίδι ούτε καν το κοιτάζουν. βαμβάκι θα πάρουν 2-3 κομμάτια στη κάθε φωλιά. όοοοοοοολη η υπόλοιπη φωλιά θα φτιαχτεί με πευκοβελονες. Νομίζω δεν τσιμπάνε γιατί τις τοποθετούν κυκλικά.

Α! επίσης τους αρέσουν πούπουλα από κότες να τα μαζεύουν για φωλιά! είχα βάλει απο περιέργεια μια χούφτα και έγινε χαμός :p

13. maria p

Πρόσεχε τις ψείρες :)

14. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Μαρία με πρόλαβες....

15. YannisK

YannisK PB Known Member

Tα ζεμπράκια δεν φτιάχνουν φωλιές με πριονίδια αλλά με ξερόχορτα και στο τέλος προσθέτουν κάποιο μαλακό υλικό όπως πχ πούπουλα ή βαμβάκι. Στην κλούβα σου το μόνο που μπορούν να βουν που μοιάζει με ξερόχορτα είναι οι πευκοβελόνες και αυτές θα συλλέξουν αφού δεν έχουν άλλη επιλογή.
    Προσοχή στα πούπουλα απο τις κότες. Μην τα χρησιμοποιείς και κράτα τις κότες μακριά απο τα ζεμπράκια.

16. passenger

passenger PB New Member

Ήταν πούπουλα πολύ παλιά παιδιά, δεν μάδησα καμία κότα :p θα προσθέσω και ξερά χόρτα αύριο Γιαννη να δω τη διαφορά. Αλλά χρόνια τώρα έχουν μια αγάπη για τις πευκοβελόνες...

17. passenger

passenger PB New Member

Πολύ καλημέρα σας! δοκίμασα να βάλω ξερά χόρτα (από μπάλες σανό) μέσα. Ούτε καν τα άγγιξαν. Δε ξέρω βέβαια αν αυτό οφείλεται στο ότι προτιμούν τις πευκοβελόνες ή στο ότι οι φωλιές είναι πλέον έτοιμες (αφού σήμερα δεν είδα να συνεχίζουν το χτίσιμο). Τα θηλυκά κλωσούν εναλλάξ με τα αρσενικά! Κι αν ένα αρσενικό (ή και θηλυκό) πλησιάσει ''αντίπαλη'' φωλιά.....πέφτει άγριο κυνηγητό (αναίμακτο όμως πάντα).

18. maria p

Σκέφτηκα κάτι, μην με πάρετε στο κυνήγι :)
    Αν στέγνωνες στον ήλιο φύκια θα ήταν καλό υλικό για φωλιές;

19. passenger

passenger PB New Member

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa κλαίω Μαρία χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Πάντως νομίζω ότι θαταν δύσκολο να τα πιάσουν με το ράμφος τους :) Επειδή είναι πλατιά..

20. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μια χαρα πιανουν ολων των ειδων τις χορταρες που τους βαζουμε να τρωνε, λες να εχουν θεμα??? :p:p
    Και παλι, μπορεις (αν κανει φυσικα) να τους τα κοψεις, στη μεση σαν μακριες πιο λεπτες κλωστες (οπου αυτο γινεται, καλυτερα να το κανεις οταν τα φυκια ειναι ακομα βρεγμενα ειναι πιο ευκολο, ξερα απλα θα θρυμματισουν)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...