Παρουσίαση Οι οικογένειες των Zebra

Συζήτηση με θέμα Οι οικογένειες των Zebra, που ξεκίνησε από Βασιλης, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Εξωτικά Πουλιά' του PetBirds, 19 Μαϊ 2009.

1. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν και αργά φέτος μπήκα τελικά στον χορό της αναπαραγωγής. Αναγκαστικά δηλαδή γιατί οι θηλυκές μου είχαν αρχίσει να κάνουν γέννες στο πάτωμα. 6 ζευγαράκια φέτος από τα οποία το ένα μόνο είναι απλά καφέ και γκρι ζέμπρα.
    Μια ματιά στους περήφανους πατέρες :

Συνημμένα Αρχεία:

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Και μια κλεφτή ματιά στις φωλιές :

Η δεύτερη είναι που έχει το περισσότερο ενδιαφέρον. 4 νεοσσοί από ζευγάρι Φαιό Χ Καφέ με μαύρο Στήθος περιμένω το τελικό χρώμα.
    Και η 3η μια φωλιά σε ανοιχτό καλάθι με μπόλικο υλικό. Αυτή έγινε σαν πείραμα για να δω που θα την φτάσουν. Στην αρχή ήταν πιο γεμάτη αλλά με τον καιρό την ψιλοάνοιξαν από πάνω.

Συνημμένα Αρχεία:

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Και η τελευταία φωτό ένα Pied μικρό από γονείς Black Breasted φορείς του Pied :

Συνημμένα Αρχεία:

4. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Βασιλη να σου ζησουν! Καλες γεννες και πολλες μεταλλαξεις σου ευχομαι . Ειναι πραγματικα υπεροχο να βλεπεις πως μπορουν να "κλεισουν" τις φωλιες τα εξωτικα της Αυστραλιας αν τους δωσεις το καταλληλο υλικο.

5. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Kι οτι ηθελα να σου πω με τροπο να μας βαλεις καμια φωτο απο τα πουλακια σου.:D

Ειναι πανεμορφα ολα...Για τα αρσενικα σου δεν το συζητω...

Να σου ζησουν και καλες γεννες να χεις.Μην ξεχασεις να μας βαλεις φωτο απο το αποτελεσμα των μικρων.

6. Πολυ όμορφα όλα Βασίλη να σου ζησουν τα μικρα και καλη συνεχεια στην αναπαραγωγη σου.

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Οι φωτογραφίες άργησαν επειδή άργησα να βάλω τα ζευγάρια μου. Περίμενα να μεγαλώσουν αρκετά οι νεοσσοί επειδή έχω κάπως δύστροπους αρσενικούς και αν τους παραζορίσω χαλάνε τις φωλιές τους και κάνουν ομελέτες. Τώρα που έχουν μικρά μια χαρά μπορώ να βγάζω φωτό. Φωτό από τους μπόμπιρες θα ακολουθήσουν για να δούμε τις μεταλλάξεις που θα έχουν (αν έχουν).

8. giann

giann PB New Member

Τέλεια τα ζεμπράκια σου Βασίλη!Μαρέσει ο αρσενικός με τα μαύρα μάγουλα...
    Με το καλό να μεγαλώσουν όλα!
    Από τα 6 ζευγαράκια πόσα σου γέννησαν?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πανεμορφα είναι Βασίλη όλα τα αρσενικά σου! Μακάρι τα μωρά να τους μοιάσουν! Θα περιμένουμε με χαρα να δούμε τα αποτελέσματα!

10. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Από τα 6 ζευγάρια μικρά έχουν τα 3. Και ένα ακόμη ζευγάρι που έβγαλε μικρά και τα πέταξε την τρίτη μέρα. Τα υπόλοιπα 2 έχουν αυγά. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησε η περίοδος με αρκετά προβλήματα και πολύ στρες από την πλευρά των πουλιών (των αρσενικών κυρίως) χωρίς να έχω καταλάβει πλήρως το λόγο. Ευτυχώς τώρα έστρωσαν τα πράγματα και κυλάνε όλα ομαλά πλέον.

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ευχαριστώ Τζωρτζίνα, τα μικρά δεν περιμένω να μοιάσουν πλήρως στους μπαμπάδες. Φέτος ο στόχος είναι να βγάλω φορείς των μεταλλάξεων που θέλω και από του χρόνου (αν βρω και τα κατάλληλα πουλιά) να σταθεροποιώ τις μεταλλάξεις.

Αυτά που ήθελα να μοιάσουν στους γονείς και θα έβγαζα την μετάλλαξη που ετοίμαζα από πέρσι ήταν τα CFW τα οποία όμως δεν μου έκαναν τη χάρη να βγάλουν νεοσσούς ακόμη. Ένας αρσενικός ο οποίος πέρσυ ήταν αρνάκι φέτος αγρίεψε και μου έκανε ομελέτα μια γέννα με 4 πιασμένα αυγά. Από τη δεύτερη γέννα άφησε ένα αυγό μόνο το οποίο κλωσσάει η θηλυκιά με ευλάβεια. Για ευνόητους λόγους δεν τον φωτογράφησα!

12. kimi

kimi PB New Member

Nα σου ζησουν ολα!

13. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Επανέρχομαι με νέες φωτό και ευχάριστες εξελίξεις :)
    father_kid.jpg youngBB001.jpg youngzebras_BB01.jpg

Η πρώτη εξόρμηση ! Στην 1η φωτό ο πατέρας δίνει οδηγίες πριν την πτήση. Στη 2η από ότι φαίνεται οι οδηγίες ήταν σωστές και η πτήση σκέτη επιτυχία. Τέλος επιστροφή στη βάση με τα λιγότερο γεναία αδέλφια μας για ξεκούραση. Το φωτορομάντσο είναι από την οικογένεια του Φαιό η οποία από ότι φαίνεται μέχρι τώρα έχει καφέ Black Breasted απογόνους (δεν έχουν δάκρυ). Χαίρομαι γιατί επιβεβαιώνεται και στην πράξη ο συνδυασμός της Φαιό μετάλλαξης (ιζαμπέλα + Black Breasted). Μένει τώρα να επιβεβαιωθεί και ο χαρακτήρας της ιζαμπέλα μετάλλαξης (συγκυρίαρχη) αλλά αυτό θα φανεί όταν πάρουν το τελικό τους χρώμα.

14. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Και τα ευχάριστα συνεχίζονται
    youngzebras_2cfw1fawn02.jpg
    Η δεύτερη φωλιά με τα μικρά μου, φαίνονται πλέον δύο CFW μικρά (θηλυκά λογικά) και ένα καφέ. Ο πατέρας είναι lightback αλλά αυτή η μετάλλαξη είναι περίπλοκη, προφανώς είναι φορέας της CFW και τα μικρά την κληρονόμησαν. Με σιγουριά θα ξέρουμε με το τελικό τους χρώμα αλλά μέχρι στιγμής αυτό φαίνεται.

Και το τελευταίο ευχάριστο με περίμενε σε φωλιά που περίμενα μικρά αυτές τις μέρες. Πέτυχα μικρό την ώρα που έβγαινε από το αυγό. Δεν θα την έβλεπα καν τη φωλιά σήμερα αλλά μου έκανε εντύπωση ότι δεν έβγαινε ο αρσενικός από μέσα και θέλησα να τσεκάρω αν πάνε όλα καλά. Τελικά απλά προστάτευε το μικρό του, έτσι αμέσως επέστρεψα τη φωλιά και τον άφησα να συνεχίσει το έργο του χωρίς να ενοχλήσω παραπάνω.

15. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Χαχαχαχα. Πολύ όμορφα.
    Δεν τα γνωρίζω καθόλου σαν πουλιά ,σαν συμπεριφορά κ.λ.π
    Βλέπω όμως σε έχουν "αγγίξει" σε ευαίσθητο σημείο και
    τα υπεραγαπάς. Να σου ζήσουν και να μας τα βάλεις
    σε φωτό ένα -ένα τα μικρά όταν θα έχουν δείξει τα χρώματά τους.
    Βλέπω είναι απίθανα...

16. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Και να φανταστείς όταν πήρα το πρώτο ζευγάρι το πήρα για τη γυναίκα μου, εμένα δεν με πολυενθουσίαζαν. Αλλά έχουν τον τρόπο τους τα άτιμα.

17. efi

efi PB New Member

Βασιλη ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ...Μπραβο σου πραγματικα...Υπεροχα χρωματακια υπεροχοι γονεις με τελεια μωρα...

18. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ένα αστέρι γεννιέται :)

Ο πρώτος νεοσσός της φετινής χρονιάς, το πρώτο δαχτυλίδωμα που έκανα σε ζεμπράκι, το πρώτο pied που έβγαλα και το πρώτο φωτομοντέλο :D

Αυτό το πουλί πραγματικά ποζάρει όταν βλέπει φωτογραφική. Αν και τα pied είναι μια γραμμή που δεν θα συνεχίσω μου αρέσουν πολύ για τα μοναδικά τους σχέδια και το εντελώς απρόβλεπτο του αποτελέσματος. Από τους ίδιους γονείς έχω ακόμη δύο νεοσσούς 6 ημερών που είναι στη φωλιά αυτή τη στιγμή και ετοιμάζονται για την... καριέρα τους.

Συνημμένα Αρχεία:

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Βασιλη γι αυτο και μονο νομιζω πρεπει να συνεχισεις τα pied.

Πρωτη φορα βλεπω τετοιο χρωμα.Να σου ζησει!

20. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Αν μπορούσα θα τα συνέχιζα. Αν τα συνεχίσω θα πρέπει να έχω μόνο pied ή καμιά 20αριά ζευγάρια. Με τις υπόλοιπες μεταλλάξεις μπορείς να κάνεις συνδυασμούς οπότε ανταλλάσεις και αίματα ανάμεσα στις γραμμές. Με τα pied δεν γίνεται αυτό γιατί όλοι οι απόγονοι μπορεί να φέρουν το pied και να μην το εμφανίζουν. Οπότε αν χρησιμοποιήσεις πουλί από pied γονείς σε άλλες μεταλλάξεις κάποια στιγμή θα βρεθείς αποκλειστικά με pied πουλιά και χωρίς καμία άλλη καθαρή μετάλλαξη. Το πουλί που είδες προέρχεται από γονείς οι οποίοι είναι φορείς και δεν φαίνεται η pied μετάλλαξη από τα χαρακτηριστικά τους. Φαντάσου να προσπαθείς να πετύχεις φαιό ή μαύρο ζέμπρα (που περιλαμβάνουν αρκετούς συνδυασμούς μεταλλάξεων και χρόνια υπομονή) και να σου βγουν pied απόγονοι. Θα έχουν καταστρέψει την προσπάθεια 2-3 χρόνων δουλειάς. Αν την κρατούσα θα την κρατούσα ξέχωρα από τις υπόλοιπες μεταλλάξεις αλλά αυτό απαιτεί πολλά παραπάνω ζευγάρια. Οπότε δεν θα την συνεχίσω.

Αργότερα βέβαια το πιο πιθανό είναι να ξανασχοληθώ με αυτή τη μετάλλαξη. ;))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...