Οι νεοσσοί των μωσαϊκών μου πεθαίνουν την 10η μέρα

Συζήτηση με θέμα Οι νεοσσοί των μωσαϊκών μου πεθαίνουν την 10η μέρα, που ξεκίνησε από stauros444, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Απρ 2015.

1. stauros444

stauros444 PB New Member

Εχω στην κατοχη μου 10 ζευγαρια κοκκινα μοσαικα και 10 ζευγαρια κοινα καναρινια..
    μολις τα μικρα μοζαικ φτανουν 10 ημερων πεθαινουν ολα..σε ολα τα ζευγαρια γινετε αυτο το πραγμα,εκτος απο τα κοινα καναρινια που δεν εχουν κανενα θεμα..η εκτρωφη γινετε σε κλειστο χωρο κ ολα μεχρι να ερθει η δεκατη μερα τσουλανε φυσιολογικα..θα ηθελα μια βοηθεια μηπως μπορεσω κ καταλαβω τη γινετε...

Συνημμένα Αρχεία:

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μια φωτογραφία της κοιλιάς των νεοσσών... ακόμη κι ΄όσων ζουν ακόμη...
    Μήπως υπάρχει μια μαύρη τελεία στην κοιλιά χαμηλά και αριστερά όπως τα κοιτάμε?

3. stauros444

stauros444 PB New Member

Δεν υπαρχει μαυρη τελεια φιλε μου το εχω κοιταξει..θα βγαλω ομως μια φωτο και θα την ανεβασω

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  5. patilas

patilas PB Member

Δεν νομιζω οτι ειναι κατι σχετικο με τα μωσαικ δεν ειχα ποτε κατι τοσο συγκροτημενο και αντίστοιχο. Την 10 μερα συγκεκριμένα.. Μπορεις ν μου πεις τι τους παρεχεις ως τροφη της πρώτες. 10 μέρες;;

6. stauros444

stauros444 PB New Member

εκτος απο τα στανταρ σπορους κ αυγοτροφη τους δινω σαν κερασμα βλαστωμενους κ ασπραδι αυγου..οπως κ στα κοινα..τιποτα παραπανω!

7. Paianas

Αν ρωτάς εμένα , αυγό σχεδόν κάθε μέρα την 1η βδομάδα (μέρα παρά μέρα μετά) , σε ξεχωριστή ταϊστρα λίγη ποσότητα chia η ηλιόσπορο (ανάλογα τι έχω), από την 5η μέρα μήλο και από την 1η βδομάδα και μετά, μήλο, μπρόκολο η αγγούρι και άλλα χορταρικά μέρα παρά μέρα.
    *χαχα ο Παναγιώτης ρωτάει το Σταύρο, εγώ απαντάω...αμ τα λέω εγώ ...απόσυρση !

Σταύρο κιτρινίλα έχεις δει σε καμμιά φωλιά ? Οι κουτσουλιές των μικρών πως είναι ?
    Πόσα πουλιά έχουν χαθεί ?

8. stauros444

stauros444 PB New Member

οι φωλιες ειναι καθαρες σχετικα δεν εχουν κιτρινιλα..εχω χασει περιπου 30 νεοσσους και απο τα 10 ζευγαρια μου..δυστηχως δεν εχει κλαρωσει ουτε ενα πουλακι..

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό μήπως θέλει λίγη προσοχή; Μια επισήμανση για εσάς που γνωρίζετε. Οι βλαστωμένοι ενδέχεται να κρύβουν παγίδες.

10. patilas

patilas PB Member

Ψειρα!

11. stauros444

stauros444 PB New Member

Οχι φιλε μου δεν εχω ψειρα..σκεφτομαι μηπως τα πουλια ειναι αδερφια..

12. patilas

patilas PB Member

Δεν ξερεις τ πουλακια εβαλες ως ζευγάρια;;;

13. stauros444

stauros444 PB New Member

Παιδια αν οι βλαστωμενοι μου προκαλουσαν το κακο δεν θα πειραζαν κ τα κοινα που τους δινω;;

Δεν ξερω αν ο εκτροφεας που τα πηρα δεν μου εδωσε αδερφια..μια υποθεση κανω...

14. maria p

Το σκέφτηκα κι εγώ να σου πω την αλήθεια, αλλά επειδή δεν γνωρίζω τα ειδικά χαρακτηριστικά και την ευαισθησία της ράτσας, το έβαλα ως προβληματισμό στην κουβέντα, όχι ως άποψη, μια και "ψαχνόμαστε".

15. Paianas

E δεν μπορεί ρε παιδιά ...όλα αδέρφια ?..και όλα να πεθάνουν ? ...να βγουν κάποια με δυσμορφίες και κάποια να μην τα καταφέρουν, ναι ..αλλά από αιμομιξία όλα νεκρά δεν μου φαίνεται πιθανόν.

16. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Αν ήταν αδέλφια μάλλον θα είχες δυσμορφίες σε ράμφη και δάχτυλα αλλά και θανάτους πριν εκκολαφθούν. Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει...

17. stauros444

stauros444 PB New Member

Λεω να ξεκινησω σε ολα τα πουλια μια αντιβιωση με baytril για 5 μερες κ μετα να τους δωσω προβιοτικα..δεν πιστευω να εχω να χασω κατι..ειμαι ουτως η αλλος εκτος αναπαραγωγης..μηπως καποιο μικροβιο κανει τη ζημια...

18. maria p

Σταύρο για πες λίγο το ιστορικό απόκτησης των γονέων και πότε έγιναν τα ατυχή συμβάντα; Στον ίδιο χώρο με τα κοινά σου τα έχεις; Τα κοινά τα είχες από πριν;

19. stauros444

stauros444 PB New Member

τα κοινα τα εχω 2 χρονια τωρα..τα μοζαικ ηρθαν στη κατοχη μου τον δεκεμβρη..απο αρχες μαρτιου εχουν ξεκινησει να συμβενουν αυτα με τους νεοσσους..ναι τα εχω ολα μαζι σε ενα δωματιο που εχω φτιαξει αποκλειστικα για τους μικρους μου φιλους

20. Paianas

Kάνε αυτό που σκέφτηκες ..Αν και θα σου έλεγα να ξεχάσεις την αναπαραγωγή για φέτος .

Μοιραστείτε

Φόρτωση...