Οι καινουργιες μου κλουβες

Συζήτηση με θέμα Οι καινουργιες μου κλουβες, που ξεκίνησε από Green, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 3 Δεκ 2007.

1. Green

Green PB New Member

Αυτά είναι μερικα από τα νεα μου κλουβια για αγριοπουλια που εχω φτιαξει μονος μου. Ολα εχουν διπλους πατους (σχαρα και λεκανη) που βγαινουν ευκολα για να καθαριστουν, χώρισμα στην μεση και πορτακια πλαινα για φωλιες εξωτερικες. Ο σκελετος είναι σιδερενιος (στρανζαριστο) και το πλεγμα απλο γαλβανιζε.
    Εκανα μεχρι στιγμης τρεις κλουβες 1,5 χ 0,5 χ 0,5 που γινονται έξι κλουβια 0,75χ0,5χ0,5
    τρεις κλουβες 1,0χ0,5χ0,5 και τέσσερις κλουβες 0,8χ0,5χ0,5
    Η αληθεια είναι ότι εφαγα αρκετα απογευματα για την κατασκευη...αλλα αξιζε νομιζω ο κοπος.
    Θα με ενδιέφερε να ακουσω σχολια και τυχον παραλειψεις γιατι εχω σκοπο να φτιαξω μερικα ακομα .

Φιλικα Γιαννης

Συνημμένα Αρχεία:

2. City

City PB New Member

Έχεις βάλει και ροδάκια βλεπω για να της βγάζεις έξω ωραίες φαίνονται

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μου φαίνονται και εμένα πολύ καλές οι κλούβες. Για το μόνο που αναρωτήθηκα κοιτάζοντας τες, είναι μήπως θα ήταν καλύτερα εάν είχες μια ή και περισσότερες πλευρές φτιαγμένες από συμπαγές υλικό (λαμαρίνα, λεπτή μελαμίνη κ.λπ.), μιας και προορίζονται για αγριοπούλια. :confused:

Κάτι άλλο που δεν κατάφερα να διακρίνω είναι εάν τα σίδερα είναι βαμμένα καφέ ή αν απλώς δεν τα έχεις βάψει ακόμη. Δεν θα σε δυσκολέψουν στη δεύτερη περίπτωση;

Κατά τα άλλα μου φαίνονται πολύ πρακτικές, κάτι βέβαια που θα επιβεβαιώσει η ίδια η χρήση τους. Να τις χαίρεσαι, άξιζε όντως τον κόπο.

4. Stratisxx

Stratisxx PB New Member

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑΝΝΗ

ΟΙ ΚΛΟΥΒΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΑ ΤΑΨΑΚΙΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΘΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΩ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΚΑΤΑ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΛΟΥΒΑΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ .

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΑ ΦΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ .

ΣΤΡΑΤΗΣ

5. Green

Green PB New Member

Σταυρο ευχαριστω για τα καλα σου λογια, εχω σκοπο να βαλω στην πισω μερια πολλα πλαστικα φυτα ωστε να ειναι σχεδον κλειστο (για τα αγριοπουλια), και τα σίδερα είναι οντως βαμμένα καφέ.
    Στρατη γεια σου.Τα φλωρια ειναι στην δευτερη φωτογραφια ,συνολο 6 ζευγαρια.Τα ταψακια ειναι δυο ποντους βαθια,αλλα μπορω να τα κανω και πιο βαθια.Οσο για το μηκος το εβαλα στους 80 ποντους αλλιως θα μου πιασουν πολυ μερος.Μονο τα ζευγαρια οι καρδερινες εχουν κλουβι ενα μετρο.
    Τα κλουβια δεν ειναι ακομη στην οριστικη τους θεση...

Φιλικα Γιαννης

6. JOHNF

JOHNF PB New Member

Γειά σου Σταύρο. Γιατί τα κλουβιά για τα αγριοπούλια πρέπει να έχουν μία ή περισσότερες κλειστές πλευρές;

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για να νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Βεβαίως αναφέρομαι στις κλούβες αναπαραγωγής και όχι σε ένα κλουβί που έχουμε ένα πουλάκι. Σε αυτά η μια πλευρά είναι ήδη καλυμμένη (τοίχος).

8. Green

Green PB New Member

Τερμα για την ωρα με κατασκευες ,οι κλουβες μπηκαν στην θεση τους για αυτη την σαιζον .

Συνημμένα Αρχεία:

9. djdtsak

djdtsak PB New Member

ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΜΕΡΑΚΙ.ΚΑΛΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ.

10. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μπράβο Γιάννη! Πολύ τυχερά τα πουλάκια σου!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...