Οι δεκαοχτουρες επιτιθονται στα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Οι δεκαοχτουρες επιτιθονται στα καναρινια;, που ξεκίνησε από Eleanna, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 19 Μαϊ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 19 Μαϊ 2016
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις δεκαοχτουρες. Ανηκουν στα αρπακτικα? Όχι δεν είναι αρπακτικά, δεν αποτελούν γεύμα γι αυτές τα καναρίνια. Όμως κάλλιστα... Ολόκληρο το Post
  1. Eleanna

Eleanna PB New Member

Καλησπερα σε ολη την παρεα. Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις δεκαοχτουρες. Ανηκουν στα αρπακτικα? Μπορουν να επιτεθουν στα καναρινια μου? Ευχαριστω

2. Best Answer:
    Post #327338 by maria p, 19 Μαϊ 2016
  3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Όχι δεν είναι αρπακτικά, δεν αποτελούν γεύμα γι αυτές τα καναρίνια.
    Όμως κάλλιστα μπορούν να τα τρομάξουν πεταρίζοντας στην προσπάθειά τους να προσεγγίσουν τα σπόρια τους καθώς και να μεταφέρουν ψείρες και ίσως κάποιες ασθένειες.
    Επίσης αν προσεγγίζουν δεκαοχτούρες, σίγουρα μπορούν να προσεγγίσουν καρακάξες που συνήθως είναι κοντά τους για να τρώνε τα αυγά τους, γι αυτό πρόσεχε https://petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-αρπακτικών-σε-εξωτερικές-εκτροφές.27260/ .

maria p, 19 Μαϊ 2016
    Best Answer
  4. Eleanna

Eleanna PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ Μαρια μου. Δεν το περιμενα μεσα στον Πειραια να εχει καρακαξες!

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σε όλο τον αστικό ιστό κυρίως. Στα χωριά και κυρίως εκτός οικισμών, σπάνια.

6. Eleanna

Eleanna PB New Member

Θα εχω το νου μου Μαρια, εχω παρει τα μετρα μου για προστασια. Σε ευχαριστω και παλι :)

7. lousia

lousia PB New Member

Οι δεκαοκτουρες ειναι γκρι περιστρερια δεν τρωνε κρεας τα κορακια, η καρακαξες, τα γερακια και τα σαινια τρωνε πουλια με ποιον τροπο καλυτερα αστο αν τα βαλει στο ματι σε 10 δευτερολεπτα αφαντα!

8. Eleanna

Eleanna PB New Member

Ναι, διάβασα πολλά μέσα στο forum..... Απλά δεν το περίμενα να υπάρχουν καρακάξες μέσα στο κέντρο...

9. lousia

lousia PB New Member

Χαχαχα αστειο και αν σου φαει ενα προσεξε μην ξανα βαλεις στο ιδιο μερος αλλο γιατι θα φιγει και αυτο και οσο για τις καρακαξες εγω μενω αθηνα και εχω μεγαλωσει και μια

10. Eleanna

Eleanna PB New Member

Τι να πω... ούτε καν το ήξερα πως τρώνε τα καναρίνια, από το site το έμαθα, όπως και τόσα άλλα.... Θα έχω το νου μου, σε ευχαριστώ και πάλι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...