Οικόσιτα περδικάκια

Συζήτηση με θέμα Οικόσιτα περδικάκια, που ξεκίνησε από Marius, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 23 Μαϊ 2009.

1. Marius

Marius PB New Member

Καλησπερα παιδια,

Μολις ψες η μηχανη που εβγαλε 12 ομορφα περδικακια απο τα περδικια μου, εχω τεραστιο κλουβι και ζουνε μεσα σαν αγρια

πρωτη χρονια ομως και δεν ξερω τι να κανω για να ζησουν μου ειπανε ειναι πολυ ευαισθητα, τους εχω βαλει λαμπα ενα κοτοπουλακι για να τα καθοδηγα, επισης τους εβαλα την μουρη τους στο νερο και στο φαγητο και αρχισανε και τρωνε.

Η τροφη ποθ εβαλα ειναι 0 -6 μηνων για κοτες.

Μηπως ξερεις κανεις αλλος κανενα αλλο μυστικο?
    επισυναπτω φωτος:)
    ειμαι στην διαθεση σας και ευχαριστω

Συνημμένα Αρχεία:

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Όλα θα πάνε καλά μιας και οι πέρδικες έχουν έμφυτο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης. Μπορείς να ενισχύσεις το φύραμα με σιτάρι, κριθάρι, βρώμη, και αν μπορείς να βρείς αυγοτροφή για πέρδικες και φασιανούς. Ακόμα και βλαστώμενοι σπόροι είναι μια καλή πηγή πρωτεινών, όπως και τα αποξηραμένα έντομα. Να σου ζήσουν!

3. sakaflias

sakaflias PB New Member

αποξηραμενα εντομα που τα πουλαν αυτα???

4. Marius

Marius PB New Member

Ευχαριστω παιδια!

Αποξηραμενα εντομα δεν ξερω που πουλανε! Αυγοτροφη για καναρινια και παπαγαλους μπορω να τους δοσω? εχω παρει κατι πολυβιταμηνες με ιχνοστοιχεια ,
    Θα σας επυσυναψω φωτο

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αποξηραμένα έντομα πουλάνε σε πετ σοπ (αυτά που φέρνουν σειρά της verselle laga έχουν, προσωπικά αυτή την εταιρία χρησιμοποιώ αλλά μπορεί να υπάρχουν και άλλες). Η αυγοτροφή αν είναι για παράδειγμα η gold patte για παπαγάλους ή η insect mix για άγρια που περιέχει έντομα μέσα μπορείς να την δώσεις, αν και καλύτερα το κάθε πράγμα για το είδος του. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα https://petbirds.gr/threads/Τι-πρεπει-να-τρωνε-τα-νεογεννητα-περδικακια.12985/
    Παραθέτω δείγμα αυγοτροφής για φασιανούς, αποξηραμένων εντόμων, και patee για άγρια.

Συνημμένα Αρχεία:

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  6. Marius

Marius PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ φιλαρα!

Θα προσπαθησω να βρω αυτες τις εταιριες στην Κύπρο, αν οχι , μπορω να τους δωσω αυγο ζεστο κανονικο?

Περιμενω νεα σου!

7. Marius

Marius PB New Member

τρογη για αγρια πουλια & Βιταμηνες & φωτος

Φιλε Γρηγορη σημερα πηγα σε ενα απο τα πιο μεγαλα πετ σοπ και βρηκα την πιο κατω ζωοτροφη για αγρια πουλια μου ειπε.
    Επισης πηρα αυγοτροφη για καναρινια μου ειπε ο ιδιοκτητης δεν εχει προβλημα κανενα, επισης επισυναπτω τις πολυβιταμινες (πολυ ακριβες) αν τις εχει κανεις υποψη του

Ειμαι πολυ χαρουμενος ειναι πολυ ζωηρα τα περδικακια ως τωρα:)
    Περιμενω νεα σας

Συνημμένα Αρχεία:

8. trout

trout PB New Member

Nα σου ζήσουν, εγώ έβγαλα μόνο ένα περδικάκι είναι τώρα 7 μηνών τον τάιζα φύραμα και από 2 μηνών του δίνω σπασμένο στάρι και καλαμπόκι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...