Ογκος διπλα στο ματι καναρινιου

Συζήτηση με θέμα Ογκος διπλα στο ματι καναρινιου, που ξεκίνησε από slimshady, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 8 Δεκ 2008.

1. slimshady

slimshady PB New Member

Ζητω συγνωμη εκ τον προτερων γιατι ισως εχει καποια κενα το θεμα μου(ως προς αυτα που δεν γνωριζω, οπως ηλικια κτλ)
    Πηρα πριν 2 χρονια παρα 1 μηνα ,απο καταστημα μεγαλης αλυσιδας pet shop ενα κοκκινο καναρινι(ρατσα κτλ δεν εχω ιδεα) σαν δωρο προς τη μητερα μου.Εγω το αγορασα για αρσενικο, το θεμα ειναι οτι δεν εβγαζε κελαιδιμα καθολου, εκτος απο μεμονομενα "σφυριγματα" (αν μπορω να το πω ετσι...), για 5-6 μηνες.Ενω πιστεψα οτι ειναι θηλυκο(μιας και μου παν πως αυτα κανουν ετσι) μετα απο λιγους μηνες αρχισε να κελαιδαει σαν τρελο ολη μερα.1 χρονο και 4 μηνες ομως μετα την αγορα του μου κανε αυγο.Οποτε ειναι θηλυκο.Απλα θα ηθελα σ αυτο το σημειο να ρωτησω εσας που προφανως ξερετε πιο πολλα απο εμενα ,πως ειναι δυνατον θηλυκο να κελαιδαει τοσο πολυ;
    Για να μπω και στο βασικο θεμα μου.Κατα καιρους εβγαζε μικρα εξωγκοματακια στο κεφαλι, διπλα στα ματια.Τα οποια γινονταν καπαλα και εφευγαν.Επειδη εγω το βλεπω ελαχιστα μιας και δεν ειναι στο δικο μου σπιτι δεν μπορω να εχω πολυ ξεκαθαρη εικονα για αυτο.Η μητερα μου ειπε οτι χτυπαγε στο κλουβι(επειδη ειναι και λιγο "αταχτο" καναρινι, το εχω δει και εγω, πολλες φορες να τρωει τουμπες η' να κουτουλαει σε καγκελα οπως παιζει) το θεωρισα λογικο.
    Εδω και μερικες βδομαδες εχει χασει την πολυ κινητικοτητα που ειχε, καθεται συνεχεια κατω.Θεωρισαμε οτι θα κανει αυγο παλι.Γιατι μου ειχαν πει οτι χειμωνα και ανοιξη συμβαινει αυτο και δεν δωσαμε ιδιαιτερη σημασια(μιας και ηταν ακριβως σαν την αλλη φορα).
    Δυστυχως ομως εβγαλε 1 εξωγκομα που δεν ηταν χτυπημα μεγαλωσε πολυ γρηγορα σε σημειο που δεν μπορει να κλεισει το ματακι του.Ρωτησα σε κτηνιατρο και μου πε οτι δεν θα μπορει να κανει τιποτα.Μου ειπε πως η βιταμινι που τους βαζουμε για το χρωμα προκαλει καρκινο.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.Αν μπορει να μου εξηγισει καποιος κατι παραπανω θα το εκτιμουσα.

2. sax1400

sax1400 PB New Member

καλως ηρθες.καλο θα ηταν να βαλεις καποια φωτογραφια για να δουμε σε τη κατασταση ειναι το πουλακι.

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Καρκίνους που να εμφανίζονται και μετά να χάνονται πρώτη φορά ακούω! Όπως και βιταμίνες που να προκαλούν καρκίνο. Προβλήματα στο συκώτι μπορεί αλλά καρκίνο! Υποθέτω ότι ο κτηνίατρος δεν ήταν ειδικευμένος στα πουλιά και απλά δεν ασχολήθηκε. Το είδε; Χωρίς να το δει διάγνωσε καρκίνο; Αν μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία πραγματικά θα βοηθούσε ή αν μπορείς να πας το πουλί σε κάποιο πτηνίατρο ειδικευμένο.

4. slimshady

slimshady PB New Member

Και μενα ολα αυτα μου φανηκαν πολυ περιεργα.Δεν το ειδε και απ οτι καταλαβα δεν ασχοληθηκε, αλλα ηταν καθετος στο οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και οτι θα αντεξει 2-3 μερες το πολυ.Αλλα μου φανηκε λιγο μ...(sorry για τη λεξη), αρχισα να ψαχνω στο internet και ετσι βρηκα το site.Επικοινωνισα με καποιο πτηνιατρο που ειδα στο site και εστειλα τους γονεις μου εκει.Δυστυχως μενω σε αλλη πολη οποτε δεν μπορω να εχω πολυ σαφη εικονα, καθως δεν το βλεπω καθημερινα για να περιγραψω καλυτερα, ουτε μπορω να εχω photo.

5. slimshady

slimshady PB New Member

Λοιπον το πηγανε σε πτηνιατρο το πουλι.Απ οτι τους ειπε οντος ειναι καρνικομα και ακομα και αν φυγει λογικα θα ξαναβγει.Απ οτι ειπε ηταν και μεγαλο σε ηλικια.Οποτε δυστυχως...Το φροντιζουμε και ελπζουμε...Ακομα ειπε οτι αυτο που εμενα μου ειπαν οτι ειναι η βιταμινη του ειναι στην ουσια αυτο που του δινει το κοκκινο χρωμα του και δεν ειναι οτι καλυτερο.Δεν ξερω καθολου συγνωμη ειμαι ασχετος με το θεμαΘα ηθελα καποιος που ξερει να μου συστησει καποιο καταστημα που να εχει καποια αξιοπιστια, ωστε να παρω καποιο μικρο σε ηλικια.Και να ξερω οτι ειναι κοκκινο απ τη ρατσα του και οχι με τεχνιτα μεσα(αν γινεται αυτο).Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει θα το εκτιμουσα.

6. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα
    https://petbirds.gr/threads/2865/
    https://petbirds.gr/threads/Κοκκινη-βιταμινη-για-να-ενισχυθει-το-χρωμα-του-καναρινιου.5511/

Ρίξε μια ματιά σε αυτά σχετικά με το χρωματισμό των καναρινιών. Λυπάμαι που τελικά είναι καρκίνωμα, ήλπιζα σε κάποια μόλυνση ή κάτι τέτοιο που αντιμετωπίζεται. Αφού λες ότι είναι και μεγάλο σε ηλικία συμβαίνει κάποιες φορές. Τα κόκκινα καναρίνια να ξέρεις ότι χωρίς την κατάλληλη διατροφή (όχι την κόκκινη σκόνη που δίνουν στα πετσοπ) χάνουν το χρώμα τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τεχνητά βαμμένα. Και στη φύση το κόκκινο χρώμα σε πολλά πουλιά προέρχεται από τις τροφές, διαβάζοντας τα links που σου έδωσα θα καταλάβεις κάποια πράγματα. Ό,τι απορεία έχεις εδώ είμαστε:).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...