Ογκίδιο στο πόδι και είναι σαν να βγαίνει δεύτερο νύχι

Συζήτηση με θέμα Ογκίδιο στο πόδι και είναι σαν να βγαίνει δεύτερο νύχι, που ξεκίνησε από alicedros, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 10 Οκτ 2014.

1. alicedros

alicedros PB Supporter

Παιδιά καλησπέρα.

Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα ένα σπυράκι/ογκίδιο στο δάχτυλο της κόκκινης. Ξεκίνησα να της βάζω κάθε μέρα από μια φορά betadine και περίμενα ότι θα φτιάξει, αλλά αντί να καλυτερεύει αυτό μεγάλωνε σε μέγεθος και έγινε και κίτρινο. Σήμερα που πήγα να την πιάσω μάλλον χτύπησε χτύπησε το ποδαράκι της και το συγκεκριμένο δάχτυλο άρχισε να τρέχει αίμα από ένα σημείο.. Της έπλυνα το ποδαράκι με νερό και σταμάτησε και της έβαλα και betadine.. Αυτό με το ότι έχει θέμα στο συκώτι τι σημαίνει??
    Αλλά το πιο ανησυχητικό από όλα είναι ότι πίσω από το κανονικό νύχι βγαίνει κάτι άλλο που νομίζω είναι δεύτερο νύχι! Όλα τα είχε η Μαριορή, ο φερετζές της έλειπε! Είμαι να σκάσω και δε ξέρω τι άλλο να βάλω πέρα από Betadine! Όποια βοήθεια, ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

rsz_dsc_1236.jpg rsz_dsc_1237.jpg rsz_dsc_1238.jpg rsz_dsc_1239.jpg
    rsz_1rsz_dsc_1230.jpg

Υ.Γ.: μη με μαλώσετε για τα νύχια.. Έχετε δίκιο... Αύριο με το φως της ημέρας, αφού διαβάσω τα πάντα που έχει το φόρουμ μας περί κόψιμο νυχιών, θα της τα κόψω με ένα νυχοκόπτη και ο Θεός βοηθός!

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Άλλο πάλι τούτο... Εχεις παρατηρήσει τίποτα κοκκινίλες στα μάτια ή μέσα στο στόμα;

Αν έχεις φουσιντίν αλοιφή
    ξεκίνησε την πριν μολυνθεί.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Όχι όχι τίποτα άλλο... Και πήγα σήμερα φαρμακείο.. Αν δεν έχω θα περάσω αύριο να πάρω... Η fucedin έχει κορτιζόνη?? Να βάζω μόνο fucedin ή και betadine??

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να βγάζει δεύτερο νύχι???

4. Stavros

Όχι, μόνο αντιβίωση για σταφυλόκοκκο κυρίως. Η φουζικόρτ έχει κορτιζόνη.
    Μόνο την αλοιφή. Τα νύχια άμεσα. :)

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

fucidin πρωι απογευμα

μαλλον απο ευλογια ειναι ,αλλα εχει επιμολυνθει

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Παιδιά βρήκα fucidin στο φαρμακείο μας! Αύριο πρωί νύχια και κρέμα! Μόνο στο σημείο που υπάρχει το ογκιδιο έτσι??

7. Stavros

Όλο το πόδι από τη μέση του "καλαμιού" και κάτω.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Της έκοψα τα νύχια επιτέλους! Τα κατάφερα! Έπρεπε.. Απλά νομίζω ότι δεν τα έκοψα από τη σωστή γωνία.. Μετά βγάλαμε φώτο και μετά της έβαλα fucidin. Απλά επειδή έχει λήξει εδώ και μερικούς μήνες και μετά πήγα και πήρα καινούργια κρέμα fucidin. To ογκίδιο μεγάλωσε κι άλλο σήμερα και όταν την έπιασα πάλι έτρεξε λίγο αίμα από εκεί.. Αφού έβαλα την κρέμα το ογκίδιο αυτό σκούρηνε λίγο το χρώμα του.. Σαν να ξεράθηκε.. Αλλά το δάχτυλο είναι ροζ και από το νύχι περνάει αίμα.. Αυτό είναι καλό ή κακό??

9. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αλίκη πιστεύω πως το "ξένο" σώμα που υπάρχει μέσα στο "ογκίδιο" δημιουργεί και αυτές τις καταστάσεις... είναι η αιτία του κακού, δηλαδή της δημιουργίας του... Με πολύ ελαφρές κινήσεις και με ένα τσιμπιδάκι (αυτό που βγάζετε τα φρύδια) προσπάθησε να το τραβήξεις ... ίσως είναι χαλαρό και φύγει... όχι όμως να το πιέσεις πολύ.. Θέλω να δοκιμάσεις και να μου πεις.

10. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Δεν ξέρω από κοντά πάντως εμένα πράγματι μου φαίνεται πως βγάζει δεύτερο νύχι ...

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αυτό θα φανεί στο τέλος όταν θα μαραθεί η φλύκταινα. Αν πρόκειται για δεύτερο νύχι, το πρώτο θα πέσει , αλλά δεν αποκλείεται να πρόκειται για "λέπι"(κερατίνη) του δακτύλου που ξεκόλλησε απο την επιφάνεια του και ακολουθεί το πρήξιμο. Πιθανότατα έχει δίκιο ο Δημήτρης που μελέτησε την ευλογιά σαν μια πιθανότητα , αλλά απορώ πραγματικά γιατί ξέρω οτι στην Ιταλία δεν υπάρχει εκτροφέας που να μην εμβολιάζει για την ασθένεια.

12. misalouris

Μάκη για την ξηρή ευλογιά, δεν θα έπρεπε να έχει το μαύρο χαρακτηριστικό τμήμα της αιμάτωσης του θρόμβου?

13. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πρέπει να περιμένουμε ακόμα .Είναι κάπως νωρίς . Θα δείξει πάντως, σύντομα.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αύριο θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες γιατί το ογκιδιο έχει αλλάξει... Το ογκιδιο έχει μαυρίσει αφού έβαλα την αλοιφή.

Υπάρχει περίπτωση να μείνει με δύο νύχια???? :eek:

15. misalouris

Θα περιμένουμε όπως είπε κι ο Μάκης.... θα περιμένουμε και θα δείξει!

16. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Αλικη μην σε απασχολει να χασει τα νυχια ,ισως και καποιο δαχτυλο αρκει να μην ειναι το πισω που βοηθα στη συγκρατηση στην πατηθρα . Τοσο ογκωδες ογκιδιο ,χωρις επεκταση της μολυνσης στο υπολοιπο ποδι ,μονο απο ευλογια εχω δει .Ξενο σωμα θα μπορουσε να ειναι μια ακιδα ,αλλα δεν θα ειχε κακοφορμησει τοσο πιστευω ...

αν το πουλι δεν εμβολιαστηκε φετος ( εχει αναφερθει καπου και δεν το ειδα ; σε αλλο θεμα ισως; ) ο περσινος εμβολιασμος δεν μπορει να κανει κατι ,συμφωνα με λογια που εχω ακουσει απο εμπειρο πτηνιατρο - εκτροφεα .Δεν δημιουργει μονιμη ανοσια και θελει επαναλειψη καθε χρονο και ειδικα φετος που μαλλον ειχαμε ισχυρο στελεχος ιου (με πολλες περιπτωσεις υγρης μορφης ή και σηψαιμικης σε ποδια , σε μελη διαδικτυακων χωρων αλλα και εκτροφεις συλλογων απο οτι εχω ακουσει ) ,το να την γλυτωσει ενα πουλι με ξηρη μορφη ,φανταζει ως τυχη !

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Ορίστε και οι φώτο από σήμερα το βράδυ με 3 χρήσεις fucidin. Της βάζω κάθε μέρα πρωί και βράδυ...
    Εδώ το ογκίδιο από όλες τις οπτικές γωνίες:
    rsz_1rsz_dsc_1330.jpg rsz_1rsz_dsc_1332.jpg rsz_1rsz_dsc_1333.jpg rsz_1rsz_dsc_1334.jpg
    rsz_1rsz_dsc_1331.jpg
    Το κανονικό το νύχι ακόμα υπάρχει και φαίνεται πως περνάει αίμα και το πόδι αιματώνεται κανονικά.. Το άλλο δε ξέρω τι έχει γίνει.. δεν μπορώ να καταλάβω.. Νομίζω πως σαν όγκος μίκρυνε και πως το ότι έχει μαυρίσει σημαίνει ότι θα ξεραθεί και θα πέσει αυτό το ογκίδιο.. Είμαι αισιόδοξη πολύ! Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... Αλλά η γλυκούλα είναι πολύ ζωηρή, τρώει και είναι κινητική!

Υ.Γ.: κοιτάξτε και το πεντικιούρ που της έκανα! :D

18. misalouris

Συνέχισε τις προστατευτικές απαλείψεις και σύντομα θα δούμε τι τελικά θα μείνει... το πεντικιούρ είναι τέλειο!

19. Stavros

Αλίκη το τσιμπάει καθόλου;

20. brand13

brand13 PB Member

Και εμένα για δεύτερο νύχι μου φαίνεται. Μήπως είχε τραυματίσει το πόδι της και δεν το είχες αντιληφθεί και πρόκειται να πέσει το παλιό νύχι και για αυτό το λόγο να έγινε έτσι; Δοκίμασες όπως σου είπε ο Γιάννης να δείς αν κάποιο από τα δύο νύχια κουνιέται; Μήπως συμβαίνει ότι και σε εμάς, σε περίπτωση τραυματισμού του νυχιού, να μην έφυγε το τραυματισμένο νύχι και να το σπρώχνει το καινούργιο που βγαίνει από κάτω;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...