Ξύσιμο στο μάτι

Συζήτηση με θέμα Ξύσιμο στο μάτι, που ξεκίνησε από natasha, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 7 Μαρ 2008.

1. natasha

natasha Banned

Παρατήρησα σήμερα ότι η κανάρα μου ώρες-ώρες ξύνει το μάτι της τριβοντάς το στο κλουβί με αποτέλεσμα να έχει χάσει πούπουλα γύρω από αυτό! Επειδή είναι σε περίοδο γέννας-κλωσσήματος δεν μπορώ να την ταλαιπωρώ συνεχώς με κολλήρια! Τι μπορώ να κάνω??

2. natasha

natasha Banned

Να συμπληρώσω ότι διάβασα ένα ανάλογο θέμα στο φόρουμ αλλά δεν με καλύπτει και επιπλέον πρέπει να πω ότι οι συνθήκες μέσα στο κλουβί είναι πάρα πολύ καλές και δεν υπαρχει βρωμιά!

3. νικ1

νικ1 PB New Member

νατασα αν εβαζες μια φωτογραφια θα απαντουσα ποιο σιγουρα δε νομιζεις τωρα στο περιπου τι να σου πω.

4. natasha

natasha Banned

Δυστυχώς δεν είναι πολύ καθαρές αλλά ελπίζω να φαίνεται το πρόβλημα!

Συνημμένα Αρχεία:

5. νικ1

νικ1 PB New Member

ελα νατασα δεν φαινεται να ειναι κατι σοβαρο δε με βοηθαει και φωτογραφια σου βαλε κολυριο τομπρατεξ η αλοιφη fucidin για οφθαλμολογικες λοιμωξεις καλο θα ηταν να κανεις και μια αντιβιωση στο νερο τεραμυκινη.καλο καθαρισμο του κλουβιου και οτι εχει μεσα αυτο τωρα οτι κλωσαει η καναρα ειναι λιγακι δυσκολο το ξερω αλλα τι να κανεις

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το κολυριο ειναι τομπρεξ νατασα,εγω αυτο χρησιμοποιω εκτος αν εννοει αλλο ο φιλος νικος

7. natasha

natasha Banned

Ευχαριστώ πολύ.Ξέρετε είναι δύσκολο να πιάνω 3 φορές τη μέρα το πουλάκι και να του βάζω αλοιφή ή κολύριο και μάλιστα τωρα που βρίσκεται σε αυτή τη φάση. Όσο για την αντιβίωση,είναι σωστό να βάζω στο νερό αντιβίωση και να πίνει και το άλλο πουλάκι που είναι υγιέστατο??

8. natasha

natasha Banned

Λοιπόν, αυτή είναι η κανάρα σε καλύτερη φωτογραφία
    DSC00560.jpg

Και αυτή είναι η αλοιφή που μόλις της έβαλα
    DSC00549.jpg .

Είναι ΟΚ??

9. lee

lee PB New Member

Πριν βαλεις την αλοιφη καθαρισε τον οφθαλμο με Φ.Ο 0.9% ριχνοντας 1-2 σταγονες μεσα και γυρω απο το ματι την αλοιφη να την βαζεις 1-2 φορες την ημερα για 7 ημερες λογικα σε 3 μερες θα πρεπει να δεις μεγαλη βελτιωση!

10. gioko

gioko PB New Member

Το συγκεκριμενο προβλημα το ειχα και εγω με εναν αρσενικο με 3 μερες μπανιο και χωρις να πιασω καθολου το πουλι το προβλημα λυθηκε και το πουλι ειναι μια χαρα.Ταπαιδια στο forum μου ειπαν για το τομπρεξ αλλα δεν προλαβα να το βαλω καν.Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση που με το μπανιο και μονο εφυγε αλλα εφυγε.Περαστικα στην καναρα και καλα γεννητουρια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...