Ξύλο από μηλιά για σταντ;

Συζήτηση με θέμα Ξύλο από μηλιά για σταντ;, που ξεκίνησε από miltosbitoulis2, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 28 Σεπ 2008.

1. miltosbitoulis2

miltosbitoulis2 PB New Member

Καλησπέρα σε όλους... Θα ήθελα τα φώτα σας για το σταντ που φτιάχνω για τα καμάρια μου... Μπορούν να χρησιμοποιηθούν κλαδιά από μηλιά... Αν και κάπου έχω διαβάσει ότι επιτρέπονται, θα ήθελα να σιγουρευτώ... Επίσης θα χρησιμοποιήσω ξύλα από ελιά, αλλά γι' αυτό υπάρχει ανάλογο θέμα στο φόρουμ που λέει ότι επιτρέπεται, οπότε...

Θα υπάρξει παρουσίαση όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Τα δεντρα που ανεφερες οπως διαβασες ειναι ασφαλη για σταντ. ;) Περιμενουμε να δουμε την κατασκευη σου! ;)

Αυτο με τα ερωτηματικα δεν καταλαβαινω πως συμβαινει... ;? :D

3. miltosbitoulis2

Αααα..., μ' αυτά και μ' εκείνα ξέχασα να σ' ευχαριστήσω Φοίβο για την απάντηση...

4. 8520

8520 PB New Member

δεν έχει σημασία αν θα είναι ελιά ή μηλιά πρωτινό να διαλέξει κλαδιά που δεν είναι πολύ σαγρέ για λερώνονται εύκολα.

*έχω δοκιμάσει από κλαδί ελιάς και ήταν πολύ καλό δεν λέρωνε εύκολα παρόλο που ήταν φυσικό ξύλο.

5. miltosbitoulis2

Παιδιά έχω μία ερώτηση ακόμα: Μπορώ να χρησιμοποιήσω βίδες σε κάποιες "ενώσεις" μεταξύ των ξύλων ή μπορεί να πάθουν κάτι τα παπαγαλάκια αν τις δαγκώνουν...

Υγ Πιο πάνω χρειάζεται ερωτηματικό αλλά πάλι δε βάζει...

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορεις να χρησιμοποιησεις ανοξειδωτες βιδες παντα, ανετα και οσες θελεις! :)

7. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Όταν λες ενώσεις τι εννοείς? Δυο κομμάτια να κολήσουν μεταξύ τους?

8. miltosbitoulis2

Ναι αυτό εννοώ...

9. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δεν θα χρειαστείς βίδα αλλά κόλλα και ''καβίλια''. Πέρνεις καβίλιες 6 ή 8 χιλιοστών τρυπάς τα ξύλα που θές να ενώσεις βάζεις κόλλα και την καβίλια στον ξύλο και τα ενώνεις. Η βίδα που λές δεν θα σου χρειαστεί σε αυτή την περίπτωση.

Παρεπιμπτώντος η μηλιά σαν υλικό είναι αρκετά σκληρό αλλά η χρήση της είναι μόνο για παραγωγή καπλαμάδων και καυσοξύλων (πίανει εύκολα σαράκι)

10. vaggos

vaggos PB New Member

δεν 3ερω αν το κλαδι μηλιας εχει καποιες παρομοιες ουσιες με τον καρπο του μηλου που δεν ειναι οτι καλλιτερο για τα πουλια (ακομα και για τον ανθρωπο αν ειναι σε μεγαλη ποσοτητα)...

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δεν είναι το μήλο οτι καλύτερο για τα πουλιά???Που έχεις διαβάσει κάτι σχετικό?? Θα μας ενδιέφερε να μαθουμε..:)

12. vaggos

vaggos PB New Member

το μηλο ειναι καλο σαν φρουτο αλλα οχι ο καρπος του (κουκουτσια)...

13. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Τα κουκούτσια τα βγάζουμε πάντα...αλλά το ξύλο της μηλιάς είναι κατάλληλο για κατασκευές οι οποίες προορίζονται για τα πουλιά μας:)

14. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αυτό το topic το έχω διαβάσει. Αλλά δεν κατάλαβα γιατί μου το έδωσες, αφού κι εγώ είπα ότι τα βγάζουμε τα κουκούτσια:confused:

15. vaggos

vaggos PB New Member

για την georgina πηγενε...

16. Για την κατασκευή κλαδιών για πουλιά, να έχεις υπόψη όχι μόνο όποιο δέντρο είναι καλό από άποψη υγείας για τα πουλιά αλλά και ποιό είδους ξύλου είναι αρκετά σκληρό να αντέχει.
    Η μηλιά για παράδειγμα έχει κούφια κλαδιά στο μέσο τους και είναι αρκετά εύθραστα.

17. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Βαγγέλη ,μάλλον έχεις μπερδέψει τον καρπό με το σπέρμα-κουκούτσι.:)

Λέγοντας καρπό , σύμφωνα με το λεξικό της Νέας Ελληνικής γλώσσας του Μπαμπινιώτη σελ 844 , εννούμε το εδώδιμο σαρκώδες ή ξηρό μέρος φυτού,στο οποίο περιέχονται 1 ή περισσότερα σπέρματα και το οποίο προέρχεται από την ωοθήκη ανεπτυγμένη και μετασχηματισμένη μετά την γονιμοποίηση

Συμπέρασμα: το μήλο είνα καλό σαν φρούτο- καρπός, αλλά όχι τα κουκούτσια-σπέρματα!

Συγνώμη για off topik, αλλα για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις!:)

18. vaggos

vaggos PB New Member

συγνωμη λαθος εκφραση τοτε.. ειμαι απο κρητη και συνηθιζουμε ετσι να τα λεμε... και καρπους..

19. miltosbitoulis2

Καλησπέρα σας και καλό μήνα! Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας...:) Αααα...και συγγνώμη που απαντάω τώρα, αλλά δύο μέρες δεν προλάβαινα να μπω γιατί είχα διαβάσματα...:(

Φίλε όταν λες "καβίλιες" τι εννοείς... Μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω σύρμα ή δεν κάνει??? Eπίσης έχω δει κάτι "πλαστικές αλυσιδίτσες" να τις πω??? (δεν ξέρω πως να τις χαρακτηρίσω) που έχουν δοντάκια και είναι πολύ σκληρές και δεν κόβονται εύκολα... Τη σφίγγεις και μετά, χάρη στα δοντάκια, δεν ανοίγουν και σκέφτηκα μήπως χρησιμοποιήσω αυτά... Ξέρει κανείς πως λέγονται και που τα ζητάμε... (αν καταλάβατε φυσικά τι εννοώ:D)???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...