Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015

Συζήτηση με θέμα Ξεκίνησε η προετοιμασία για αναπαραγωγή 2015, που ξεκίνησε από Καναρίνι4ever, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Ιαν 2015.

1. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Καλησπέρα σε όλους σας και καλή χρονιά! Από όσο βλέπω έχετε ξεκινήσει τις ετοιμασίες σας για τα ζευγαρώματα των καναρινιών σας, την άνοιξη(οι εξωτερικοί)! Έτσι κι εγώ έχω ξεκινήσει από τα Χριστούγεννα την διατροφική προετοιμασία στα πουλάκια μου, όπως επιβάλλεται, με όλα τα απαραίτητα! Επιπλέον, είχα κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις στα ''σχέδια'' μου για την φετινή αναπαραγωγή και θεωρώ ότι όλα είναι εντάξει! Θα σας ενημερώνω όσο μπορώ πιο συχνά! Καλό σας βράδυ και θα τα ξαναπούμε!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τέλεια... καλό ξεκίνημα και καλή προετοιμασία ....
    Σίγουρα την Άνοιξη θα μας γεμίσεις εκπλήξεις!

3. patilas

patilas PB Member

Κ εγώ εξωτερικός είμαι αλλά δεν ξεκίνησα τίποτα ακόμα.

4. misalouris

Παναγιώτη νομίζω διατροφική προετοιμασία στα αρσενικά θα πρέπει να αρχίσεις σιγά σιγά.... Χρειάζονται 40 περίπου μέρες τα αγόρια..

5. patilas

patilas PB Member

40 μέρες εε κοιτα που εγώ ξεκινούσα και τους έκανα ένα μήνα πριν τα βάλω και τα θυληκα περίπου 20 μέρες...μάλλον έκανα λάθος...

6. misalouris

Όσο πιο έτοιμα τα αρσενικά τόσο καλύτερα. Βέβαια αν τα "πλακώσεις" στα χημικά έρχονται και πιο γρήγορα... Δεν ξέρω όμως πόσο κακό τους κάνουμε!

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Αμβρόσιε με το καλό! Πόσα ζευγαράκια θα βάλεις φέτος?? :)

Και εγώ εξωτερική είμαι και σιγά σιγά αυξάνω την συχνότητα αυγοτροφής και λαχανικών.. Αλλά αν ο καιρός συνεχίζει να είναι όπως και σήμερα τα βλέπω να πυρώνουν σε 15 μερούλες! :p

8. misalouris

Νομίζω πως έχει αρκετά "κρύα" ακόμη.... είναι δύσκολο το δεύτερο μισό του φετινού χειμώνα.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Σήμερα Γιάννη μου εδώ είναι σαν να άνοιξη! 18 βαθμοί ! Εμείς είμαστε νότιοι βλέπεις! :p

10. misalouris

Κι εμείς 17, νότιοι άνεμοι από Αφρική,.... Αλλά θες να ξαναμιλήσουμε αύριο την ίδια ώρα με Βοριάδες από Σιβηρία.

11. alicedros

alicedros PB Supporter

χαχαχα δεν έχεις άδικο!

12. misalouris

Ένα εξαιρετικά καλό δείγμα των καιρικών διαθέσεων της φύσης είναι η παρακολούθηση των άγριων και ελεύθερων πτηνών στο άμεσο περιβάλλον μας.
    Αν αυτά ετοιμάζονται για την αναπαραγωγή τους... να ετοιμαζόμαστε κι εμείς .. αν όχι ... ας περιμένουμε λίγο, δε χάθηκε ο κόσμος.

13. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Καλό ξεκίνημα, καλή αναπαραγωγή.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Σωστόοοοοοοοοοοοος! +1 :thumbsup:

15. Καναρίνι4ever

Γεια σας! Με τόσο ευχάριστα και αισιόδοξα μηνύματα από εσάς, πώς να μην εξελιχθούν όμορφα τα πράγματα; Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την αμεσότητα σας και εύχομαι και σε εσάς καλή αναπαραγωγική σεζόν 2015! Εύχομαι να γεμίσετε όμορφα, νεαρά καναρίνια! Και σας το εγγυώμαι θα σας γεμίσω πολλές εκπλήξεις, σαν και πέρσι, όπως μου είπε ο κ.Γιάννης! Να είστε όλοι καλά!

Φέτος, Αλίκη μου, θα βάλω τρία ζευγάρια! Και το θηλυκό μικρό που γεννήθηκε τον Μάιο που μας πέρασε, θα έχει την πρώτη αναπαραγωγική χρονιά! Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά την άνοιξη, αν και έχουμε ακόμα λίγο καιρό μπροστά μας!

16. Καναρίνι4ever

Όλα πηγαίνουν μια χαρά! Η διατροφική προετοιμασία συνεχίζεται και έχει αρκετό καιρό ακόμη. Παράλληλα, όλα τα πουλιά είναι πιο ομιλητικά μεταξύ τους. Είναι πολλές φορές που γίνεται χαμός φωνών από τα αρσενικά, αλλά και από τα θηλυκά! Αυτά προς το παρόν!

17. misalouris

Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου.

18. patilas

patilas PB Member

Έχεις βάλει σε ζευγαρωστρες τα ζευγάρια σου;;

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Κάθε επιτυχία Αμβρόσιε!

20. Καναρίνι4ever

Να 'στε καλά όλοι σας! Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Ότι καλύτερο και για εσάς και για τα ζωάκια σας!
    Όχι ακόμα Παναγιώτη! Τον Φλεβάρη με το καλό!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...