Ξαφνικός θάνατος καρδερίνας

Συζήτηση με θέμα Ξαφνικός θάνατος καρδερίνας, που ξεκίνησε από dimitris_patra, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 1 Μαρ 2015.

1. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Το γαρδέλι που βλέπετε στις φωτό το έχασα νωρίς το φθινόπωρο. Το πουλί ήταν 2 ετών είχε περάσει την πτεροροια και είχε αρχίσει να κελαηδάει. Το πρωί εκείνης της μέρας ήταν μιά χαρά, ευδιάθετο και κελαηδαγε......το μεσημέρι το βρήκα νεκρό στον πάτο του κλουβιού......ακουμπισμένο με την κοιλιά και τις φτερούγες ανοιχτές. Δεν ήταν αδυνατισμένο δηλ κανένα σημάδι ασθένειας.
    Ήταν σε εσωτερικό χώρο οπότε δεν υπήρχε περίπτωση επίθεσης από κάτι, αλλά και στην σχολαστική παρατήρηση που έκανα δεν είδα κάτι....πχ αίμα κάπου ή στο ράμφος για να μου δείξει κάποιο χτύπημα ή εσωτ. αιμορραγία. Το μόνο που πρόσεξα και φαίνεται νομίζω και στην φωτο ήταν μελανιασμένο ράμφος.
    Τι πιστεύετε ότι μπορεί να έπαθε???? εγκεφαλικό????

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το πρώτο που έπαθε είναι που έχασε την ελευθερία του... όλα τα υπόλοιπα νομίζω είναι μείζονος σημασίας.
    Ξαφνικός θάνατος πάντως σε φυσιολογικές συνθήκες στα πουλιά μόνο με αναγωγή στις ανθρώπινες παθήσεις και θανάτους μπορεί να γίνει αναγωγή.

3. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

...τι έκανε ??? έχασε την ελευθερία του???? χαχαχα
    Γιάννη κάνεις λάθος......εγώ πουλί πιασμένο δεν θα τολμούσα να σας το δείξω......

4. misalouris

Προσπαθούσα να γράψω..."εκτός αν κάνω λάθος" .. οπότε με πρόλαβες..
    Καλό είναι πάντως όταν τα δακτυλίδια δεν υπάρχουν να προσδιορίζεται η προέλευση ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις... Άλλωστε δεν μας ξέρουν όλοι... και δεν είναι πάντα φανερό.
    Αυτό δεν το βρίσκω κακό.. συμφωνείς... έτσι δεν είναι?

5. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

......η αποψή μου σχετικά με τα δαχτυλίδια είναι γνωστή.......δες το σχετικό ποστ

6. misalouris

Μας διαβάζουν πολλοί περισσότεροι... που μπορούν να βγάλουν και λάθος συμπεράσματα!
    Ειδικά αυτοί που δεν γνωρίζουν λεπτομέρειες ..........

7. misalouris

Δε τη συμμερίζομαι αυτή σου την άποψη για τα δακτυλίδια ... δεν μου πέφτει και λόγος..... αλλά τουλάχιστο ας προσδιορίζεται το ΕΚΤΡΟΦΗΣ όταν αυτά απουσιάζουν...

8. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

........ΟΚ......λύθηκε το πρόβλημα! οι φωτό διαγράφηκαν.... :)

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

γιατί;

10. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Όχι ρε παιδιά γιατί να σβηστούν ?

11. manthess

manthess PB New Member

Παιδια καλη καρδια!

12. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

.....ήταν προκλητικές!:)

13. maria p

Δημήτρη ξαναβάλε τις φωτογραφίες. Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα για τα δαχτυλίδια. Ας κουβεντιάσουμε για το εν λόγω δύστυχο πουλάκι. Δεν βλέπω μέχρι στιγμής να έχουμε μπει στην ουσία του τι μπορεί να συνέβη και έχασε την ζωή του. Αυτό είναι το ενδιαφέρον και σημαντικό της υπόθεσης.

14. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Πιθανότατα εγκεφαλικό η καρδιοπάθεια...Αν ισχύει ότι και στους ανθρώπους με το μελάνιασμα των χειλιών, τείνω προς την καρδιοπάθεια.

15. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Μαρία.... να βαλω φωτό μόνο το κεφάλι ?????χαχαχα
    Νικο σ έυχαριστώ για την απάντηση......κάτι τέτοιο σκεφτηκα και γω

16. maria p

Παιδιά έχει συζητηθεί ευρέως ότι το δαχτυλίδι δεν αποδεικνύει ότι είναι εκτροφής, γι' αυτό και οι αρχέγονες απαγορεύονται στις αγοραπωλησίες μετά ή άνευ δαχτυλιδιού.
    Βάλε τις φωτογραφίες που είχες.
    Η κουβέντα σου και η εν γένει συμμετοχή σου κάνει αποδεκτά τα λεγόμενά σου.

17. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

Σ΄ευχαριστώ ...που μένεις να σου στείλω λουλούδια και την αγάπη μου????.....αλλά δεν θέλω να έχω ιδιαίτερη μεταχείριση......χαχαχα
    ...δεν υπάρχει πρόβλημα ....την απάντηση την πήρα από τον Νίκο....όλα καλά!

18. maria p

Δημήτρη δεν έχεις ιδιαίτερη μεταχείριση, για όλους ισχύει αυτό.
    Αν κάποιος πει ότι είναι εκτροφής, το δεχόμαστε μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου. Απλά σ' εσένα υπάρχουν στοιχεία που και επιβεβαιώνουν τα γραφόμενά σου.
    Καμιά ειδική συμπεριφορά :)

19. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η θέση σου για τα δαχτυλίδια είναι γνωστή και έχει εκφραστεί αρκετές φορές σε άλλα θέματα. Η δήλωση αυτή έχει γίνει ήδη και εδώ για αυτούς που θα διαβάσουν αυτό το thread. Επομένως, από την πλευρά του ΡΒ δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

20. dimitris_patra

dimitris_patra PB Member

.....τα λουλούδια που να τα στείλω?????:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...