Ξαναγυρισα το κλουβι στην αρχική του θέση, έκανα λάθος;

Συζήτηση με θέμα Ξαναγυρισα το κλουβι στην αρχική του θέση, έκανα λάθος;, που ξεκίνησε από spirtoulis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Φεβ 2009.

1. spirtoulis

spirtoulis PB New Member

Το πρωί γύρισα το κλουβί ώστε η φωλιά να είναι προς τον τοίχο να μην την ενοχλούμε.Είδα όμως ότι δεν καθόταν κι έκοβε κι άλλα χαρτια και το ξαναγλυρισα στην αρχική του θέση και πήγε και κάθησε.
    Λέτε να υπάρχει πρόβλημα,γιατί κοντά στο κλουβί είναι ο νεροχύτης και πιγαινουμε συχνά και το κλουβί δίπλα και κάτω!

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Το κλουβί το έχετε στο πάτωμα; Δεν είναι η κατάλληλη θέση για κλουβί το πάτωμα διότι τα πουλιά θα τρομάζουν... ;) και αυτή την περίοδο χρειάζονται ησυχία και όχι στρες! ;))

3. BISBA

BISBA PB New Member

Η Αναστασία έχει δίκιο στην παρατηρησή της.

Αλλά αφού είναι έτσι η περίπτωση τώρα άστα ώς έχει για αυτή τη γέννα.
    Λογικά τα πουλιά θα έχουν συνηθίσει και δε θα σας φοβόντε.
    Προσοχή όμως να μην πέφτουν διάφορα επάνω στο κλουβί και όποτε πλησιάζετε κοντά να πηγαίνετε με ήρεμες κινίσεις.
    ΜΗ το σκεπάσεις με τιποτα απο πάνω και τους μειώσεις το φώς.Επίσης να τα αφήσεις όπως ήταν η αρχική τους θέση.

Για την επόμενη γέννα να βρείς ένα ήρεμο και φωτεινό μέρος να τα βάλεις και ας καθυστερήσουν λίγο.Θα είναι πιο ασφαλής και τα πουλιά πιο ήρεμα.

Αντε να δούμε θα βγεί κανα μικρό με τόσες περιπέτειες.

4. spirtoulis

spirtoulis PB New Member

Όταν πλησιάζεις κοντα στο κλουβί λογικό είναι να φοβούνται.
    Αλλά θα προσπαθήσουμε να μην τα ενοχλούμε.Ελπίζω να έχω καποια επιτυχή γέννα!

5. 8520

8520 PB New Member

κοίταξε να δεις για να αποφασίσει να κάνει την φωλιά εκει σημάνει ότι νιώθει ασφαλής. προσπάθησε να μην την ενοχλείς και όλα θα πάνε καλά.

6. sainer

sainer PB New Member

καλυτερο ειναι γενικα τα κλουβια να μην ειναι χαμηλα

7. xxx

xxx PB New Member

είναι στο ζευγάρι παιδιά πιστεύω...εμένα και κάτω τα έχω και στο σαλόνι είναι και τηλεόραση μαζί τους κοιτώ μ,ερικές φορές...είναι πολύ ήσυχη η θηλυκιά μου άλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε...μέσα στο κλουβί να βάλω το χέρι μου και δίπλα στη φωλιά να της κουνώ τοπ δάχτυλο δεν σηκώνεται σα να ναι βιδωμένη μέσα μου χει κάνει εντύπωση αυτό το ζευγάρι μου!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...