Ξέρει κανείς τι πουλί είναι;

Συζήτηση με θέμα Ξέρει κανείς τι πουλί είναι;, που ξεκίνησε από VASILIS_2005, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 18 Ιαν 2009.

1. VASILIS_2005

VASILIS_2005 PB New Member

το πρωί βρήκα μέσα κει που έχω τα κλουβιά μου ένα περίεργο πουλί (μάλλον άγριο). Στην αρχή νόμισα ότι είναι σπουργίτι γιατί έχει τέτοιο χρώμα στα φτερά και την πλάτη αλλά στο στήθος και στην ουρά είναι μπεζ και έχει λεπτό και μυτερό ράμφος,επίσης αρκετό γκρι στο κεφάλι και έντονα μάτια μεγάλα.

Συνημμένα Αρχεία:

2. larys

larys PB Member

Εμείς το λέμε τρυποφράκτη.Δεν φέρω αν λέγετε και αλλιός:)

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ειναι ανικανο να πεταξει?Αν οχι ασε το ελευθερο.Μην το κρατησεις γιατι αν κρινω απο το ραμφος τρωει εντομα οποτε δεν μπορεις να του προσφερεις τιποτα και ειναι κριμα να εχμαλωτησεις ενα αγριο πουλι!;)

4. VASILIS_2005

εμείς λέμε τρυποφραχτη αυτο

που ειναι πολυ μικρο σε μέγεθος έχει μικρή ουρά και την σηκωνει σαν παγωνι

Συνημμένα Αρχεία:

• images.jpg
      images.jpg
      File size:
      2,7 KB
      Προβολές:
      72
  5. VASILIS_2005

δεν θα το κρατήσω γιατί αφού ζούσε ελεύθερο σίγουρα θα ψοφήσει, μερικές φώτο ακόμα θα το βγάλω. ίσως είναι από αυτά που ζούνε σε θάμνους.

6. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Θαμνοψάλτης einai gia tous alous pou seloune na kseroun.

7. VASILIS_2005

το αφησα να φυγει. τλκ απο οτι διαβασα τρωει εντομα το μισο χρονο

8. fotakos

fotakos PB New Member

κ ειμεις τρυποφραχτη το λεμε,μαλιστα το εχω ακουση απειρες φορες να κελαηδαει κ μπορω να πω οτι το τραγουδι του ειναι ανωτερο απο το Ελληνικο αηδονη,δλ ειναι κ αυτο αηδονη

9. VASILIS_2005

Βρηκα βιντεακι στο YOUTUBE

.

Πάντως φίλε FOTAKO δεν ακούγετε καλύτερο από αηδόνι. Εκτός αν το συγκεκριμένο απόσπασμα δεν μας δείχνει το εύρος των δεξιοτήτων του.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  10. fotakos

fotakos PB New Member

σε αυτο το ποστ μου φιλε Βασιλη λεω πως ειναι τρυποφραχτης αλλα εκανα λαθος,ο τρυποφραχτης(οπως το ξερω εγω στον τοπο μου)ειναι το μισο σε μεγεθος απο το πουλακι που ανεβασες στο βιντεο,το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι κ αυτο ενα απο τα αηδονια που εχουμε

11. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Για την αποφυγη παρεξηγησεων, το αηδονι ειναι συγκεκριμενο ειδος και ανηκει στην οικογενεια των τσιχλων (Turdidae) ενω ο θαμνοψαλτης στην οικογενεια των ψαλτων (Prunellidae). Ο τρυποφραχτης δεν ανηκει σε καμια απο αυτες.
    Φιλικα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...