Ξέρει κανείς τι είδος είναι το καναρίνι μου;

Συζήτηση με θέμα Ξέρει κανείς τι είδος είναι το καναρίνι μου;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Ιουλ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μου εδωσαν 5 αυγα κοκκινων καναρινιων.. 3 πουλακια βγηκαν. Το ενα αναπτυσσεται πολυ αργα. Ειναι περιπου 40 ημερων, τρωει με συριγγα και αρχισε να τσιμπολογαει ΜΟΝΟ αυγοτροφη.. Επειδη το προσωπο του μου κανει εντυπωση, μηπως δεν ειναι κοκκινο καναρινι;;

Συνημμένα Αρχεία:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Eίναι πράγματι ενα πουλάκι κόκκινου παράγοντα. Το χρώμα που βλέπουμε τώρα στο κεφάλι προέρχεται απο την διατροφή του και είναι αποτέλεσμα του γεγονότος οτι πρόκειται για "νέο πτέρωμα" (καθυστερημένο). Αν τελικά κάνει μια δεύτερη,φυσιολογική, πτερόρροια σε 40 - 60 μέρες όπως πρέπει , τότε θα γίνει όλο κοκκινωπό εκτός απο τις φτερούγες και την ουρά.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ορίστε Αριάδνη μου, πήρες την πιο έγκυρη απάντηση "αμ' έπος αμ' έργον" !

4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δηλαδη σε λιγες μερες θα περασει πτεροροια.. Θα αντεξει;;

Μονο του φανταζομαι δεν προκειται να γινει κοκκινο ετσι;; Θα χρειαστει χρωστικες;;

Οι φωτογραφιες ειναι πολυ μικρες. Τωρα τις ειδα..

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Επειδή είναι μια ειδική περίπτωση , με μεγάλη καθυστέρηση στην
    ανάπτυξη ,δεν υπάρχει βεβαιότητα οτι θα περάσει την κανονική καλοκαιρινή πτερόρροια. Αν όμως τελικά τα καταφέρει και περάσει στην ενηλικίωση βρισκόμενο σε καλή κατάσταση, τότε θα κάνει και κανονική αλλαγή πτερώματος ,έστω και κάπως αργά. Αν εκείνη την περίοδο ταίζεται όπως και σήμερα, θα αποκτήσει το ίδιο χρώμα που βλέπουμε τώρα στο κεφάλι και στα νέα πτερά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...