Νομιζω πως τα αυγα των budgie μου ειναι πολυ μικρα

Συζήτηση με θέμα Νομιζω πως τα αυγα των budgie μου ειναι πολυ μικρα, που ξεκίνησε από Arti -We-Pe-, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Αυγ 2009.

1. Arti -We-Pe-

Arti -We-Pe- PB New Member

Θα ηθελα να κανω μια...χαζη ερωτηση...το θηλυκο Budgie μου εχει γεννησει 2 αυγα μα ειναι παρα πολυ μικρα...σαν κουφετο...επειδη δεν εχω ξαναδει αυγα παπαγαλων θελω να σας ρωτησω...αυτο ειναι το φυσικο τοθς μεγεθος?Τοσο μικρα θα γεννηθουν?;:confused:

2. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ναι φυσικα και ειναι μικρα αυγα! τι περιμενες να κανει η θηλυκια σου? δεν τι λυπασαι?:p μην φοβασαι φυσιολογικα ειναι! εσυ να παρεχεις στο ζευγαρακι σου βραστο αυγο μαζι το τσοφλι ή αυγοτροφη και οποσδηποτε σουπιοκοκκαλο! καλη επιτυχια!

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ναι ακριβώς όπως το περιέγραψες...σαν κουφετακια. Τα μωρα που θα ξεπροβάλλουν θα είναι πολύ μικρά, γυμνά απο φτερά και με κλειστά ματια. Επισης θα είναι πανασχημα τις πρωτες μερες...:) Οταν με το καλο εμφανιστόύν να μην ενοχλέις πολύ το ζευγαρι και να μην μετακινεις το κλουβι και συμβει κανενα ατυχημα. Να προσφέρεις στο ζευγαρι αυτα που σου γραψαμε στο άλλο ποστ που ρωτουσες σχετικά και ...υπομονη!

Διαβασε αν θες και αυτο το θέμα https://petbirds.gr/articles/Η-αναπαραγωγή-των-budgie-μου.185/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  4. Marilenaki

Marilenaki PB Member

a!θα διαφωνισω μαζι σου Τζωρτζινα! εμενα μαρεσουν παρα πολυ! ειδικα τα πατουσακια τους! ειναι τοσο μικρα και γλυκα!

5. Arti -We-Pe-

ευχαριστω και τους 2 παιδια!Και θα φροτνισω μερα νυχτα να τα εχω στο παραθυρο ωστε να ειναι μεσα στο σπιτι και καμια φορα θα τους ανοιγο το παραθυρο...και παλυ ευχαριστω!

6. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οπως σου εγραψε και η Τζωρτζινα δεν πρεπει να μετακινεις το κλουβι και να μην πολυασχολησε τωρα μαζι του γιατι μπορει να τρομαξουν και να τα παρατησουν!

7. Arti -We-Pe-

ακριβος οπως τα λεσ ειναι Μαριλενα!Καθε φορα που θελω να τα βαλω μεσα το βραδυ η Wendy τζιριζει...

8. Marilenaki

Marilenaki PB Member

που τα εχεις τωρα τα πουλακια σου?

9. Arti -We-Pe-

τωρα αυτη τη στιγμη ειναι μεσα στο σπιτι σε ενα ησυχο μερος στο σαλονι τωρα τα βαζω μεσα στο σπιτι απο νωρις...περιπου στις 7:30 το απογευμα γιατι πριν δεν ηθελαν να μπαινουν μεσα απο τις 7 κ εμπαιναν κατα τις 11...ασε μεγαλος μπελας...ααα ναι και την βραδια που γεννησε τζιριζε και η μαμα μου μου ειπε οτι μπορει να εκανε κι αλλα αυγα αλλα εγο δεν θελω να κοιαξω στη φωλια μηπως τρομαξουν...

10. Marilenaki

Marilenaki PB Member

τοτε αστα στο σαλονι μην τα ξαναμετακοινησεις αν ειναι δυνατον ή βαλτα σε ενα σημειο οπου να μην χρειαζεται προς το παρον μετακινησει! ειναι συμαντικο μπορει να τα τρομαξεις! ειδικα αν ειναι η πρωτη τους φορα! μπορεις να κανεις ενα ελεγχο της φωλιας αλλα οχι καθε μερα και κατα το μεσημερι αν ειναι οχι βραδινες ωρες. και να προσεχεις την διατροφη τους! τους ειχες κανει διατροφικη προετοιμασια?και μην ξεχνας το σουπιοκοκκαλο θα βοηθησει πολυ την θηλυκια ειδικα τωρα με τα αυγα!

11. Arti -We-Pe-

τι ειναι ακριβος το σαπιοκοκκαλο και που μπορω να το βρω?

12. anatoly

anatoly PB Member

το σουπιοκοκκαλο ειναι κοκκαλο σουπιας!:D ειναι πλουσιο σε ασβεστιο, μπορεις να το βρεις σε πετσοπ!Αν δεν βρεις-δυσκολο, αλλα λεω αν- μπορεις να παρεις απο ψαραδικο, να το πλυνεις καλα κ να το βρασεις κ αφου στεγνωσει να το δωσεις!:)

13. Arti -We-Pe-

εχω σπιτι μου!το ειχα παρει απο τη θαλασσα!να τους το βαλω στο πορτακι?

14. Marilenaki

Marilenaki PB Member

απο την θαλασσα δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλαει επανω του! εγω προτιμω παντως απο τα πετσοπ

15. Arti -We-Pe-

το επλεινα και το εβρασα...και τελικα εχει κανει 3 αυγα...τωρα ειδα το 3ο

16. Marilenaki

Marilenaki PB Member

αν του το βαλεις θελει πολυ καθαρισμο πριν γιατι δεν ξερεις τι μπορει να κουβαλαει επανω του επικυνδινο για τα πουλακια σου! εγω προτιμω απο το πετσποπ

17. Arti -We-Pe-

δεν ξερω!εδω στη γειτονια μου εχει πετ σοπ αλλα εχω ζητησει και δεν εχει αλλα το επλεινα παρα πολυ καλα!

18. Marilenaki

Marilenaki PB Member

οπως σου ειπε η Ανατολη καλητερα ειναι και να το βρασεις και οταν στεγνωσει να τους το δωσεις! προσπαθησε να βρεις παντως τα εχουν σχεδον ολα τα μαγαζια και ειναι φθηνα!

19. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σχετικά με το σουπιοκοκόκκαλο μπορείς να διαβασεις εδώ Σουπιοκόκαλο, Κόκαλο σουπιάς

Επισης μερικά πολυ χρησιμα πράγματα για τηνδιατροφή τους μπορεις να διαβάσεις εδώ Άρθρα για τη διατροφή των καναρινιών, παπαγάλων, ωδικών πουλιών και εδώ Συμπληρώματα Βιταμινών και Μετάλλων για πτηνά

20. Arti -We-Pe-

ωραια...ευχαριστω...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...