Νομίζω ότι έχω άρρωστο Budgie

Συζήτηση με θέμα Νομίζω ότι έχω άρρωστο Budgie, που ξεκίνησε από terrakis, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Ιουν 2009.

1. terrakis

terrakis PB New Member

Σήμερα αγόρασα ένα πολύ όμορφο Budgie από ένα πετ σοπ! Οταν το πηγα σπίτι το άφησα μεσα στο κλουβί του και παρατήρησα πως το ένα του το νύχι ήταν όλο κομμένο! Μόνο το δαχτυλο του εβλεπες χωρις το νύχι!Στη συνέχεια όταν πήγα κοντά του τα φτερά του έτρεμαν και ανάσαναι παρα μα παρα πολυ γρήγορα!

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το νύχι άμα έχει βγεί δεν θα ενοχλήσει σε τίποτα την κατάσταση υγείας του πουλιού. Το οτι τρέμει είναι φυσιολογικό μιας και το στρές, απο το πήγαινε έλα και τον νέο χώρο που έχει πλέον. είναι μεγάλο

3. terrakis

terrakis PB New Member

Δεν υπαρχει περίπτωση να ξαναφυτρώσει το νύχι?? επίσης ανασαίνει με ανοιχτό το στόμα!

4. inca1099

Το νύχι δεν μπορεί να ξαναβγεί αν έχει βγεί όλο, και έχει κλείσει η πληγή του. Η θερμοκρασία κατα την μεταφορά του αλλά και την διαμονή του ήταν και είναι σωστή?

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ανασαινει με ανοιχτο στομα οταν εισαι κοντα;
    Κοιταξε το απο καπου που να μην σε βλεπει να δεις τι θα κανει..
    Αν το νυχι εχει κοπει μαζι με λιγο δαχτυλο δεν θα ξαναβγει..

6. terrakis

terrakis PB New Member

Τι εννοείς αν ήταν σωστή??

7. terrakis

terrakis PB New Member

Ναι,ανασαινει με ανοιχτο το στομα οταν το πλησιαζω!

8. inca1099

Προσπαθώ να αποκλείσω το θέμα θερμοπληξία, για αυτό σε ρώτησα αν ήταν σωστή. Αν κατά την μεταφορά είχε 50 βαθμούς τότε έχει πρόβλημα, κάτι που δεν ισχύει βάση των παρακάτω

Το πουλί είναι ακόμα στρεσαρισμένο όπως σου είπα και παραπάνω. Λογικό να φοβάται, λογικό να ανασαίνει με το στόμα ανοιχτό. Δώσε χρόνο να συνηθίσει και να ξεθαρέψει μόνο του, χωρίς πιέσεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...