Νομίζω πως ο Budgie μου πεθαίνει

Συζήτηση με θέμα Νομίζω πως ο Budgie μου πεθαίνει, που ξεκίνησε από dimitra_1980, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Μαρ 2009.

1. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

:( Παρατήρησα πριν από κανένα μισάωρο οτι ανάσαινε περίεργα και αθόταν με κλειστά τα μάτια.Μετά από λίγα λεπτά άκουσα θόρυβο, πήγα να δω και τον είδα να κάθεται στον πάτο του κλουβιού.Έβαλα ο χέρι μου στο κλουβί και ούτε καν κουνήθηκε να αλλάξει θέση.Έβγαλα κατ'ευθείαν τη θηλυκιάκαι την έβαλα σε άλλο κλουβί.Τώρα κάθεται στον πάο εδώ και κανένα δεκάλεπτο με τα μάτια κλειστά.Νομίζω οτι πεθαίνει..:( Τί μπορώ να κάνω Κυριακάτικα?Ξαφνικά το έπαθε.

2. dimitra_1980

Πριν μια-δυο ώρες έτρωγε κανονικά και μιλούσε.Μέχρι και καρότο με πιπεριά και μαρούλι έφαγε

3. dimitra_1980

Να και δυο φωογραφίες

Συνημμένα Αρχεία:

4. Pigaki

Pigaki PB New Member

Πως ειναι οι κουτσουλιες του??

5. dimitra_1980

δεν είδα κάτι περίεργο.Κανονικές.Ακόμα κάθεται εκεί στη γωνιά με τα μάτια κλειστά

6. dimitra_1980

Φοβάμαι μην πάθει κάτι και η θυληκιά ή το καναρίνι που ζουν στο ίδιο δωμάτιο.Τη Ζουζού την έχω σε άλλο

7. Pigaki

Pigaki PB New Member

Αν επιχειρουσες να το τονωσεις με λιγο δεξτροζη ή ζαχαρονερο??

8. dimitra_1980

Κατ'αρχήν τί είναι η δεξτρόζη?Όσο για ζαχαρόνερο, πώς να του το δώσω?Κάθεται εκεί στη γωνιά και έχω την εντύπωση οτι δεν έχει δύναμη να ανέβει στο κλαρί.

9. dimitra_1980

Τώρα είναι ξαπλωμένος πάνω στη μια φτερούγα

10. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Δήμητρα γιατί δεν προσπαθείς να βρεις κάποιον γιατρό? Ξέρω ότι είναι δύσκολη μέρα, αλλά όλο και θα υπάρχει κάποιος, έστω στον κατάλογο, που να δίνουν το κινητό του. Μήπως μπορέσει να σε συμβουλέψει κάτι, έστω και τηλεφωνικά...

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μηπως δεν επλυνες καλα τα λαχανικα που τους εδωσες?Αν ηταν ετσι θα σου λεγα να του δωσεις καρβουνο αλλα απ οτι βλεπω δεν εχει την φυναμη να φαει κατι...Οπως τα περιγραφεις μαλλον τα πραγματα δεν ειναι καλα.

12. dimitra_1980

Κοίταξα αλλά δε βρήκα κινητό.Εξάλλου νομίζω πως είναι πολύ αργά πια.Έχει ξαπλώσει τελειως στον πάτο.Προσπάθησα να του δώσω λίγο ζαχαρόνερο που μου είπε η Γεωργία αλλά τίποτα..

13. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Δημητρα αν εχεις την δυναμη αμα τελικα δεν τα καταφερει κρατα το και πηγαινε το για νεκροψια.Και λεω αν γιατι εγω δεν την εχω αυτη την δυναμη...

14. dimitra_1980

Τα έπλυνα.Αφού έφαγαν και τα υπόλοιπα πουλιά.Έτσι όπως είναι τώρα δε νομίζω να γίνει τίποτα.Και δεν έδειξε τίποτα οτι έχει κάτι.Δε μπορώ να καταλάβω τί έπαθε ξαφνικά

15. dimitra_1980

Δεν ξέρω καν πως θα μπορέσω να το βγάλω από το κλουβί.Όσο το σκέφτομαι...Δε μπορώ να το πιάσω.Τί θα κάνω?

16. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Ξέρεις τι λένε, η ελπίδα πάντα... Κανένα μέλος από Αθήνα βρε παιδιά, δεν μπορεί να δώσει κάποιο κινητό? Τουλάχιστον, να το παλέψεις όσο πάει...:(

17. dimitra_1980

Μπα Λευτέρη μακάρι να είχε και την παραμικρή ελπίδα.Νομίζω οτι από στιγμή σε στιγμή φεύγει..

18. Lefterhs

Lefterhs PB New Member

Τι να πω? Λυπάμαι...:(

19. dimitra_1980

Ξέρει κανείς αν μπορώ να του δώσω κάτι (όπως παίρνουμε εμείς ντεπόν πχ) μήπως μπορέσω και το βοηθήσω?Του δωσα ζαχαρόνερο και τον έχω δίπλα σε μια σόμπα για να έχει ζέστη.Παράλληλα συνεχίζω να προσπαθώ να επικοινωνήσω με κάποιον κτηνίατρο

20. dimitra_1980

Τελικά βρήκα κτηνίάτρο και μου είπε τηλεφωνικά να προσπαθήσω να του δώσω λίγο διαλυμένο ντεπόν με ένα κουταλάκι.Το έκανα.Να δούμε...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...