Βίντεο Νοημοσύνη περιστεριού

Συζήτηση με θέμα Νοημοσύνη περιστεριού, που ξεκίνησε από Sissy, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 7 Απρ 2016.

1. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το βίντεο γυρίστηκε σε πραγματικό εργαστήριο, βλέπουμε το περιστέρι να προσπαθεί να λύσει το διάσημο πρόβλημα του Wolfgang Kohler <κουτί και μπανάνα>
    (1887-1967 ψυχολόγος, εργάστηκε κάνοντας πειράματα με προβλήματα σε πιθήκους ).

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Φοβερό... αν δεν το έβλεπα ... δεν θα το πίστευα!!!

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Άλλα βίντεο-τεστ που αποδεικνύουν την ευφυΐα τους

4. George98

George98 PB Active Member

έχω ακούσει απο περιστεράδες πως έχουν δει περιστέρια που ακόμη και στον αέρα κάνουν ότι σχηματισμό τους λέει απο κάτω ο ιδιοκτήτης τους.
    Επίσης τα δικά μου όταν χτυπάω παλαμάκια πετάνε και όταν σφυρίζω γυρνάνε πίσω.... αλλά απο ότι φαίνεται μπορούν να κάνουν ακόμα περισσότερα πράγματα !

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Φοβερά βίντεο!! Εγώ πιστεύω πως όλα τα ζωάκια μας από κουνέλακια μέχρι καναρίνια, έχουν πιο υψηλή νοημοσύνη απ όσο νομίζουμε εμείς. Αρκεί να τους δώσουμε τα απαραίτητα ερεθίσματα και την ευκαιρία να μας το αποδείξουν. Αλλά τους τα δίνουμε όλα στο χέρι και βολεύονται! :p

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Βασικά δεν ασχολούμαστε (με αυτό το θέμα), αλλά και μόνο αν τα παρατηρούμε, μας δίνεται η δυνατότητα να καταλάβουμε πόσα αντιλαμβάνονται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...