Νερό με χλώριο στα πουλιά μας

Συζήτηση με θέμα Νερό με χλώριο στα πουλιά μας, που ξεκίνησε από brasidass, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Μαϊ 2008.

1. brasidass

brasidass PB New Member

Για σας παιδιά.
    Οπός όλοι ξέρουμε το νερό που πίνουμε περιέχει μεγάλες ποσότητες χλώριου αλλά και άλλες βλαβερές ουσίες για τον οργανισμό μας ,Το ίδιο νερό δίνουμε στα παιδιά μας αλλά και στα πουλάκια μας ,είναι σωστό?
    Έχω δοκιμαστικά στο σπίτι ένα φίλτρο νερού που καθαρίζει κατά 99%το νερό, πραγματικά είναι μεγάλη η διάφορα είναι σαν να πίνω κατευθείαν από πηγή και δεν μυρίζει καθόλου, έκανα τεστ με χλωριομετριτη και τα αποτελέσματα ήταν τραγικά ακόμη και στα εμφιαλωμένα!
    Μήπως πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω ???

2. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

βρασιδα πες μας κα ιποσο το πηρες το φιλτρο αλλα και ποιας εταιρειας ειναι γιατι δεν νομιζω να ειναι διαφημιση κατι οπου θα ειναι για το καλο ολως μας,σταυρο αν διαφωνεις σβησε το ποστ μου ελευθερα

3. lizard

lizard PB Member Article Writer

αυτο το εχω παρατηρησει και εγω και χρησιμοποιω στην βρυση μου φιλτρο πραγματικα αλλαζει τελοιος το νερο ειναι ποιο ελαφρη και πανω απο ολα δεν μυριζει αλλα και δεν βλαπτει τοσο πολυ το δικο μου φιλτρο ειναι ενα κοινο φιλτρο απο το supermarket.

4. theo40gr

theo40gr PB New Member

το προβλημα με τα φιλτρα ρε παιδια ειναι πως δουλευουν σωστα τις πρωτες φορες
    μετα εχωντας παρακρατησει αρκετες απο ουσιες και μικροβια μπορει η συγκεντρωση
    στο νερο που μας δινουν ναναι μεγαλυτερη απο οτι χωρις φιλτρο...αυτα μου εχει
    πει ενας υποτιθεται ειδικος (χημικος)

5. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

τεο σωστο αυτο ισχυει αλλα οχι για ολα τα φιλτρα,καποια κανουν πολυ καλη δουλεια κα ιμονιμα αρκει να εχεις σωστη συντηρηση,ποια ειναι ομως αυτα βρε παιδια να μαθουμε

6. brasidass

brasidass PB New Member

Καλημέρα
    Όπως σας είπα και χθες το φίλτρο το έχω δοκιμαστικά, μου έκανε μεγάλη εντύπωση η αλλαγή του νερού και γιαυτο το συζητώ μαζί σας.
    Δεν ειναι της πλακας απο σουπερ μαρκετ!, η τιμή του είναι αρκετά τσουχτερή 800 και γιαυτο είναι προς δόκιμη ακόμη, είναι για μόνιμη εγκατάσταση στο σπίτι, έχει δίκια του βρύση και αλλάζουν το εσωτερικό φίλτρο κάθε 10000 λίτρα νερού .

7. brasidass

brasidass PB New Member

Ευχαριστώ Σταύρο,
    Κάνουν την ιδία δουλεία απλός είναι πιο συμμαζεμένο, το ανταλλακτικό του αντέχει όπως είπα 10000 λίτρα νερού και στοιχίζει 140 εύρο

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...