Νεροξυδο στο μπάνιο των καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Νεροξυδο στο μπάνιο των καναρινιών, που ξεκίνησε από Stfns, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 16 Αυγ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 16 Αυγ 2016
Στέφανε το έψαξα στα γρήγορα, γενικά με ζύμωση γίνεται κι αυτό, κάποια στοιχεία εδώ. Τώρα για τα πουλιά, δεν βρήκα πουθενά απαγορευτικό, κάποιες... Ολόκληρο το Post
  1. Stfns

Stfns PB Member

Καλησπέρα φίλοι μου. Εδώ και μια εβδομάδα ξεκίνησα να ρίχνω στο νερό της μπανιερών των πουλιών 1-2 σταγόνες ξύδι(π.χ. μπαλσάμικο) σκεφτόμενος ότι σκοτώνει τα μικρόβια. Κάνω καλά ή μου προτείνεται να σταματήσω και να χρησιμοποιήσω μηλόξυδο;

2. Best Answer:
    Post #344373 by maria p, 16 Αυγ 2016
  3. eva vrs

eva vrs Daily Active Member

Γνώμη μου ναι.Να σταματήσεις και να βάζεις μόνο μηλοξυδο..

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για ποιο λόγο μπαλσάμικο Στέφανε; Πώς πήρες την απόφαση;

5. Stfns

Stfns PB Member

Επειδή αυτό χρησιμοποιούμε στο σπίτι. Πήρα την απόφαση αυτή, καθώς διάβαζα για το μηλόξυδο και σκέφτηκα μήπως την ίδια δουλειά κάνει και το ξύδι γενικότερα....:thumbsdown:

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για το μπαλσάμικο και για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ούτε τη διαδικασία παρασκευής του για να μπορώ να υποθέσω τουλάχιστον, πάντως αυτό που κάνει το μηλόξυδο ιδιαίτερο στη δική μας περίπτωση είναι τα ένζυμα, όταν μιλάμε για φυσικής ζύμωσης αφιλτράριστο.

Η εντύπωση που έχω είναι ότι το μπαλσαμικο δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, ούτε μπορούν τρεις τέσσερις σταγόνες από οποιοδήποτε ξίδι να σκοτωσουν μικρόβια μέσα στο νερό. Εγώ προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα κάπου αλλού εκτός από τις σαλάτες μου.

7. Stfns

Stfns PB Member

Έχει αναφερθεί πολλές φορές μέσα στο φόρουμ η απολυμαντική ιδιότητα του ξυδιού(π.χ. στο πλύσιμο των λαχανικών πριν τα προσφέρουμε στα πουλιά μας). Όταν λέω 1-2 σταγόνες αναφέρομαι σε ποσότητα νερού όσο χωράει μια μπανιέρα καναρινιών.

8. eva vrs

eva vrs Daily Active Member

Τα λαχανικά αν θες να τα πλένεις καλύτερα με μηλοξυδο παρά με ένα οποιοδήποτε ξύδι..

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Στέφανε το έψαξα στα γρήγορα, γενικά με ζύμωση γίνεται κι αυτό, κάποια στοιχεία εδώ.
    Τώρα για τα πουλιά, δεν βρήκα πουθενά απαγορευτικό, κάποιες σποραδικές συζητήσεις σε ξένα φόρουμς, έτσι λίγο νεφελώδεις όπως η δική μας εδώ.
    Σε κάποια βρετανική σελίδα για συνταγές παπαγάλων, το προτείνει στην τελευταία συνταγή όπως μπορείτε να δείτε.
    http://www.unitedparrotbreeders.co.uk/upbrecipe.html.
    Σίγουρα είναι ωφέλιμο, δεν ξέρω, θέλει ψάξιμο ως προς την απολυμαντική, αντιμικροβιακή διάσταση που το θέλουμε εμείς, όταν χρησιμοποιούμε μηλόξυδο.

maria p, 16 Αυγ 2016
    Best Answer
  10. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

καλα εισαι απιθανη!!!!!!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

11. takoulis

takoulis PB New Member

Το ξυδι ,γενικά, περιέχει οξικό οξύ το οποίο δεν έχει σχεδόν καμία απολυμαντική ιδιότητα πλην της ιδιότητας του να καταστρέφει τις κύστεις ή αλλιώς ωάρια (αυγά) των παράσιτων ,όταν το χρησιμοποιούμε ως διάλυμα πλύσης των λαχανικών.
    Επίσης βοηθά στο καλό καθάρισμα των λαχανικών μετατρέποντας το αλκαλικό ή ουδέτερο περιβάλλον του νερού σε όξινο. Και επειδή κάποιοι θα ρωτήσουν πως σκοτώνει τις κύστεις των παράσιτων , το κάνει διασπώντας τα άλατα που υπάρχουν στο κυτταρικό τοιχωμα (περίβλημα-τσόφλι) με αποτέλεσμα η ώσμωση να τα καταστρέφει. Τέλος παρασιτα δεν είναι μόνο τα σκουλίκια !

12. maria p

Ξέρεις takoulis ως προς μπαλσάμικο που αναφέρθηκε, έχει τις ίδιες ιδιότητες με το κανονικό ξύδι ή το μηλόξυδο;

13. takoulis

takoulis PB New Member

Από πλευράς οξικού ρόλο παίζουν οι βαθμοί οξύτητας αλλά επειδή έχει πιο πυκνή και κολώδη υφή καλό είναι να μη χρησιμοποιείται

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Συνεπώς μηλόξυδο και όχι μπαλσάμικο στα πουλιά, ή κάνω λάθος?

15. takoulis

takoulis PB New Member

θεωρώ το μηλοξυδο και το απλο ξυδι ικανοποιητικό , χωρις υπερβολή μια νερο με ξυδι και μια απλο νερό

16. soulaki1

soulaki1 PB New Member

Νομιζω οτι μονο βιολογικό Μυλοξυδο, κανει για το μπανάκι των πουλιών.....το απλό για κάποιο λόγο απαγορεύεται.....κάπου το διαβασα, χωρις να εχω και γνώση βεβαια ,απλά το αναφέρω.

17. maria p

Δεν απαγορεύεται απλά δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερα ωφέλιμο. Οι λόγοι στο άρθρο https://petbirds.gr/articles/Μηλόξυδο-στα-πουλιά.75/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...