Νεο καναρινι βοηθεια με το δαχτυλιδι

Συζήτηση με θέμα Νεο καναρινι βοηθεια με το δαχτυλιδι, που ξεκίνησε από angel16, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 19 Μαρ 2014.

1. angel16

angel16 PB New Member

Μετα απο τοσο καιρο αγορασα ενα καναρινακι απο εναν εκτροφεα που εχει παρει διακριση σε διαγωνισμο μου ειπε οτι ειναι του 11 εχει κοκκινο δαχτυλιδι και γραφει EOO k11 τα αλλα δεν μπορεσα να τα δω τι συμαινουν.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι θέλεις να μάθεις;

3. angel16

angel16 PB New Member

Τι ειναι αυτα τα EOO και k11 αν ειναι οντως η ηλικια που μου ειπε και μολις βαλω φωτο αυριο να μαθω αν ειναι ρατσας η απλο ! Επισις γραφει και ενα d75

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πιάσε το πουλάκι στο χέρι. Καθάρισε το δακτυλίδι και γράψε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ γράμματα και αριθμούς με την σειρά, ξεκινώντας απο την ομοσπονδία ΕΟΟ. Αν θέλεις να πάρεις μια ολοκληρωμένη απάντηση. Αν το χρώμα του δακτυλιδιού είναι μπορντώ είναι γεννημένο το 2012.

5. angel16

angel16 PB New Member

Ναι μπορντο ειναι αυριο θα δω δεν θελω να το στρεσσαρω αλλο σημερα

6. angel16

angel16 PB New Member

μερικες φωτο ειναι ρατσας? [​IMG] [​IMG]

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω αν είναι ράτσας, πάντως είναι κουκλάκι φτου φτου να σου ζήσει !

8. angel16

angel16 PB New Member

Ευχαριστω πολυ :)

9. angel16

angel16 PB New Member

Σημερα επιασα το πουλακι και το δαχτυλιδι γραφει EOO k118 167

10. Stavros

Είναι πουλάκι του εκτοφέα με αριθμό 118, που είναι μέλος του Συλλόγου Φίλων Πτηνών Συντροφιάς Κατερίνης. Ο αυξων αριθμός του πουλιού είναι 167 και γεννήθηκε το 2012.

11. angel16

angel16 PB New Member

Ευχαριστω ! Μια ερωτησουλα εχθες του εβαλα αυγο και το εφαγε ολο μεσα σε μια μερα ειναι λιγο στρουμπουλο το αυγο παχαινει ?

12. Stavros

Ναι, ο κρόκος κυρίως. Δίνε του ασπράδι και μην το αφήνεις όλη μέρα.

13. angel16

angel16 PB New Member

Οκ ευχαριστω γενικα απο τα αλλα καναρινια που εχει η γειτονισα μ ειναι ποιο μεγαλο και στρουμπουλο σχεδον ιδιο μεγεθος με τα Budgie μου !

14. Stavros

Αν είναι μεγαλόσωμο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι χοντρό. Μπορείς να ελέγξεις την κοιλιά και το στήθος του για λίπος ώστε να ξέρεις αν είναι όντως παχύσαρκο.

15. angel16

angel16 PB New Member

Θα το ελενξω παντος τρωει πολυ και απο την πρωτη μερα καλαηδαει καθε πρωι μεχρι να βραδιασει !

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είμαι άσχετη από καναρίνια αλλά υπάρχουν κάποια πιο μεγαλόσωμα που τα λένε εγγλέζικα νομίζω;

17. angel16

angel16 PB New Member

Βασικα αν μπορουσα θα τα εβαζα διπλα διπλα για να δειτε ειναι σχεδον ιδιου μεγεθους ! Δεν ξερω μαρια καθολου εγω πιστευω πως ειναι απλο καναρινακι λιγακι ποιο μεγαλο απο τα αλλα !

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Παίζει ρόλο και το φτέρωμα.. Και μένα μια κανάρα η κόκκινη την πιάνω στο χέρι μου και γεμίζει γιατί έχει πολύ πούπουλο! Πρέπει να είναι μαλακόπτερο χωρίς να είμαι σίγουρη... Ενώ τα άλλα που έχω φαίνονται πολύ μικρότερα.. Όπως και να χει είναι πολύ όμορφο να το χαίρεσαι! :)

[​IMG]Άμα όντως είναι χοντρό θα είναι έτσι.. Έλεγξε το! ;)

19. angel16

angel16 PB New Member

Και εμενα εχει πολυ μαλακο πτερωμα μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες !

20. grekosdx

grekosdx PB New Member

Παιδιά, επειδή η θηλυκιά μου είναι ίδια ακριβώς, ξέρει κανείς να μας πει αν είναι κάποιας συγκεκριμένης ράτσας ή αν είναι απλό καναρίνι? Να τον χαίρεσαι angel16. Πολύ όμορφος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...