Νεοσσός με πολύ ανοιχτά πόδια

Συζήτηση με θέμα Νεοσσός με πολύ ανοιχτά πόδια, που ξεκίνησε από andreaslivn, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Απρ 2016.

1. andreaslivn

andreaslivn PB New Member

Γεια σας, το ζευγάρι μου (budgie)κατάφερε να γεννήσει 4 αβγά και να εκκολάψει 2 νεοσσούς τελικά..!!:):D Το πρόβλημα είναι ότι το μεγάλο (14 ημερων) έχει μια περίεργη στάση δηλαδή έχει πολύ ανοιχτά τα πόδια ,αλλά έλεγα ότι είναι επειδή είναι μικρο ακόμα, αλλά σήμερα το δεύτερο παπαγαλάκι (9 ημερων) είδα να περπατάει σχεδόν κανονικά σε αντιθεση με το πρωτο υπάρχει πρόβλημα ?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βάλε τα πουλάκια πάνω σε μια πετσέτα και ανέβασε μερικές φωτογραφίες τους μετά στο φόρουμ για να δούμε και οι υπόλοιποι τη θέση των ποδιών τους.

3. andreaslivn

μόνο το ένα πόδι μπορεί να κουνήσει ...το μικρότερο παπαγαλάκι σκαρφάλωνε στο χέρι μου κανονικά...

DSC_0018.jpg DSC_0005.jpg

4. Stavros

Δεν μπορώ να καταλάβω από αυτή τη θέση αν υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω, μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος άλλος.

5. ianos

ianos Daily Active Member

δηλαδή το άλλο πόδι, αυτό στην αφύσικη θέση, μπορεί να είναι εξαρθρωμένο και δεν κουνιέται;

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

7. andreaslivn

ναι δεν το κουναει καθολου το ποδι στην αφυσικη θεση....

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πρέπει οπωσδήποτε να του δέσεις τα πόδια και μπορώ να πω άργησε η παρέμβασή σου. Όσο περνάνε οι μέρες θα δυσκολευτεί περισσότερο.

9. andreaslivn

ειμαι κατα 90 % σιγουρος οτι εχει splayed leg αλλα οταν θα του δεσω το ποδι θα τα τραβιξω???δεν θα πονεσει??:eek::eek::(

να το κανω αυριο ή να το κανω σημερα??δεν ξερω αν εχω και τετοιον επιδεσμο ..

10. Stavros

Παιδιά είναι κάτι που ο Ανδρέας μπορεί να κάνει μόνος του; Το έχει κάνει κάποιος στην πράξη;

11. andreaslivn

αυτοο??

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Είναι πράγματι πολύ απλό Σταύρο. Μπορεί να το κάνει ο γονιός του Ανδρέα μαζί του, αφού δει το συγκεκριμένο θέμα.

13. andreaslivn

θα το δειξω στον μπαμπα μου θα του εξηγησω το τι γινετε και νομιζω θα τα καταφερουμε...

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Εσύ όσο θα βοηθάς τον πατέρα σου, κράτα και μια κάμερα να μας δείξεις την πορεία "εργασίας" και το αποτέλεσμα...

15. maria p

Επειδή είναι μικρό ακόμα και το ταΐζουν οι γονείς του, να έχετε τον νου σας μήπως μετά το δέσιμο το πετάξουν από την φωλιά.
    Αλλά και καλύτερα να είστε έτοιμοι να το ταΐσετε εσείς με κρέμα αν χρειαστεί στην συνέχεια.
    Οπότε μην προχωρήσετε πριν κάνετε την κατάλληλη προετοιμασία. Πάντως έτσι δεν μπορεί να μείνει, δεν θα επιβιώσει στην συνέχεια μόνο του.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Και μένα το μυαλό για splayed legs πάει, ΑΛΛΑ λέει πως το ποδαράκι δεν το κουνάει. αυτό δε σας προβληματίζει?? o_O

17. maria p

Σίγουρα, αυτό θέλει γιατρό κανονικά.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

19. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν μου φαίνεται απλή περίπτωση splayed legs αφού δεν μπορεί να κουνήσει καθόλου το πόδι του. Θέλει γιατρό ο μικρός!

20. andreaslivn

τελικά παιδιά του έδεσα τα πόδια και τα κουνάει και τα δυο...το βίντεο που τράβηξα έχει χάλια ποιότητα όποτε αφήστε το...πτηνιατρος στον Πύργο Ηλείας λογικά δεν υπάρχει οπότε θα ψάξω για την Πάτρα...Η μητερα του το δεχτηκε δεν υπαρχει προβλημα ...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...