Νεοσσός με ανοιχτή ουρά σε σχήμα βεντάλιας

Συζήτηση με θέμα Νεοσσός με ανοιχτή ουρά σε σχήμα βεντάλιας, που ξεκίνησε από Θεοδωρος 55, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 29 Απρ 2015.

1. Θεοδωρος 55

Θεοδωρος 55 PB New Member

Γεια σας
    Έχω ένα Νεοσσό 29 Ημερών με ανοιχτή ουρά, η οποία δεν εχει μεγαλώσει ακόμα, ειναι στα 2/3 περίπου και διαρκώς ανοιχτή σε σχήμα Βεντάλιας.
    Έχω ένα Βίντεο εδώ

Ξέρει καποιος να μου πει κάτι γιαυτό; :)

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Κουκλάκι... όμορφο και φιλικό Θόδωρε.
    Έκανες πάλι την έκπληξη.
    Η αλήθεια είναι πως βλέπω κι εγώ λίγο ανοιχτή (περισσότερο από το κανονικό) την ουρά του.
    Κάνε έλεγχο στη βάση της ουράς, μήπως δεις κάτι αφύσικο εκεί... όπως κάποιο φτερό που δεν βγήκε κλπ...
    Αν δεν υπάρχει κάτι ... τότε φοβάμαι πως θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι την πτερόρροια...
    Γιατί, αν υπάρχουν λόγοι που άνοιξαν τα φτερά στην ουρά .... μόνο τότε μπορούμε να θεωρήσουμε πως θα επανέλθουν...
    Αν όχι ... θα έχεις ένα κουκλί με λίγο πιο ανοιχτή την ουρά του....
    Σε πειράζει?

3. lefterhs tibrados

lefterhs tibrados PB New Member

Πολύ όμορφο και ήμερο φαίνεται εμένα υγιέστατο μου φαίνεται

4. Θεοδωρος 55

Δεν με πειραξει καθολου, αντιθετος μακαρι να μεινει ετσι, μου αρεσει, την βρισκω πολυ ωραια.
    Δεν εχει τιποτα η ουρα του την ελεγξα, αυτο με τα φτερα του που ανοιγουν.
    Τα αλλα 4 αδερφια του ειναι ολοιδια αλλα με την κανονικη ουρα (μου τα πηρε η Κορη μου ολα, καλα που κρατησα αυτο).
    Τωρα ειναι εξω, καθετε πανω στο χερι μου και κελαιδει.

5. lefterhs tibrados

lefterhs tibrados PB New Member

Αυτό κάποια στιγμή θέλω και εγώ να το κάνω αυτό

6. Θεοδωρος 55

Στο ευχομαι
    Ελευθερο χρονο θελει αφου υπαρχει διαθεση κι επιθυμια.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Θόδωρε θες να μας πεις τι έκανες και έγινε τόσο καλό και ήρεμο? Τάισες στο χέρι?

Να το χαίρεσαι!

8. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η απάντηση του Θόδωρα βρίσκεται εδώ

9. Θεοδωρος 55

Τελικα αυτος ο μικρος που ονομαστηκε Απολλων εκανε πτερορεια και παλι η ουρα του ειναι ανοιχτη.
    Πολυ ομορφο πουλι ε;

Apollon 1.jpg Apollon 2.jpg

10. Τζουάν

Τζουάν PB New Member

κουκλος!!!!να τον χαιρεσαι!!!

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μοναδικο

12. George98

George98 PB Active Member

πανέμορφο να το χαίρεσαι ! μπορείς πλέον να καυχηθείς πως έχεις ένα σπάνιο πουλί ;)

13. Θεοδωρος 55

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια, ναι πραγματικα ειναι ενα σπανιο καναρινι και εδω τον υπεραγαπαμε, εχει και φοβερη ενεργεια και περιεργεια σε οτιδηποτε σε σχεση με τα αλλα πουλια δεν καθετε καπου να ησυχασει ολο ψαχνει και παιζει.

14. Ian32

Ian32 PB New Member

H ουρα και τα φτερα πτησης δεν αλλαζουν στην πρωτη πτεροροια αλλα απο την δευτερη και μετα , για αυτο και αν δεν δωσεις χρωστικη τις πρωτες μερες δεν βαφονται μενουν λευκα και οταν βαφουν στο υπολοιπο σωμα κατα την πτεροροια γινονται λευκοπτερα .
    Αν θες να αλλαξει αυτα τα φτερα πρεπει να περιμενεις μεχρι την επομενη πτεροροια (ενα χρονο δηλαδη) η να τα τραβηξεις εσυ .

15. Θεοδωρος 55

Αλλα πριν τα φτερα στην ουρα και στα φτερα πτησης πριν ηταν κοκκινα και τωρα ασπρισαν

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Είναι όντως πολύ όμορφος!! Να τον χαίρεσαι τον ολύμπιο Θεό σου λοιπόν!! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...