Νεοσσοί και αστραπόβροντα

Συζήτηση με θέμα Νεοσσοί και αστραπόβροντα, που ξεκίνησε από stefy, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουν 2009.

1. stefy

stefy PB New Member

Εκτρέφω πολλά χρόνια καναρίνια. Την άνοιξη παρατηρώ ότι με τα αστραπόβροντα οι νεοσσοί που είναι μέσα στα αυγά, τις περισσότερες φορές ψοφάνε μέσα σε αυτά. Είναι, το αστραπόβροντο η αιτία ή οφείλεται κάπου αλλού?

2. zeus85

zeus85 PB New Member

Τα καναρινια ειναι ευαισθητα σε δυνατους και αποτομους ηχους! Εχω ακουσει οτι μπορει και να πεθανουν απο την τρομαρα τους! Εμενα παντως ποτε δε πεθαναν απο κατι τετοιο! Για μενα πιθανοτερο ειναι καποια αρρωστεια η λογο θερμοκρασιας! Διαβασε και το αρθρο για την https://petbirds.gr/articles/%CE%95%CE%BC%CE%B2%CF%81%CF%85%CF%8A%CE%BA%CE%AE-%CE%9D%CE%AD%CE%BA%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7.58/

3. stefy

stefy PB New Member

Φίλε μου έχω παρατηρήσει εδώ και πολλά χρόνια ότι όταν έχει αστραπόβροντα έχω σημαντική απώλεια νεοσσών. Αυτήν την εποχή για παράδειγμα έχω βγάλει αρκετούς νεοσσούς.

4. zeus85

zeus85 PB New Member

Τι να σου πω! Μαλλον ειναι αυτο! Δε ξερω πολλα κιολας! Οταν κανει τετοιο καιρο μηπως φοβαται η καναρα και δε παει να κλωσσησει? Αν καθετε πολυ ωρα εξω απο τι φωλια φταει αυτη!

5. stefy

stefy PB New Member

Ευχαριστώ φίλε μου.

6. n-i-k-o-s

n-i-k-o-s PB New Member

ποτε δεν ειχα απωλειες απο κατι τετοιο πρωτη φορα το ακουω αυτο

7. tolisarta13

tolisarta13 PB New Member

Δε νομίζω να ισχύει αυτό.Αν ίσχυε τότε κάθε φορά που έβρεχε θα ''κλουφιάζανε'' και τα αυγά των ελεύθερων πουλιών.Σίγουρα η φασαρία και ο θόρυβος δεν κάνει καλό στα έμβρυα αλλά τα αστραπόβροντα είναι αδύνατον να επηρρεάζουν τους φίλους μας.

8. stefy

stefy PB New Member

φιλε Τολη το σπιτι μου ειναι κατω απο το βουνο και οταν εχει αστραποβροντα τριζει η τζαμαρια του σπιτιου μου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...