Νεοσσοί έβγαλαν ένα μικρό όγκο

Συζήτηση με θέμα Νεοσσοί έβγαλαν ένα μικρό όγκο, που ξεκίνησε από Vagos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουλ 2009.

1. Vagos

Vagos PB New Member

Καλησπέρα.Έχω τρεις νεοσσούς 15-17 ημερών περίπου και δύο απ'αυτούς έβγαλαν από ένα μικρό όγκο.Το ένα πάνω από το μάτι του και τ'άλλο δίπλα στο ράμφος.Τι μπορεί να είναι και τι πρέπει να κάνω;:confused:
    Ευχαριστώ

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Καθαριότητα στις πατήθρες σχολαστική, TOMBREX απο το φαρμακείο(χωρίς κορτιζόνη)
    Παρακολούθησε την εξέληξη. Οι γονείς δεν έχουν ιστορικό ευλογιάς ; έτσι ;
    Ανέβασε καμιά καθαρή φωτό, αν μπορέσεις.

3. Vagos

Vagos PB New Member

Όχι κε Μάκη,οι γονείς είναι εντάξει

4. Vagos

Vagos PB New Member

Έχουν κολλήσει και τα τρία και φοβάμαι για τη μάνα που τα τα'ί'ζει.Πρέπει νά'ναι ευλογιά,αρχίζουν να γεμίζουν επικίνδυνα όγκους.
    Σήμερα που πήγα να τα βάλω τομπρέξ,το πιο ζωηρό που τσίριζε μόλις τό'πιασα(μάλλον...αγοράκι ήταν),την κοπάνησε μέσα απ'τα χέρια μου :mad:.Την πάτησα σαν μαθητούδι ο ηλ***** :(

5. kavalierost

kavalierost PB New Member

Καλημέρα

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, να πω στους φίλους, ιδίως σε αυτούς που έχουν τα πουλιά σε εξωτερικό χώρο και ενδεχομένως να έρχονται σε επαφή με άλλα πουλιά, τεράστια προσοχή.
    Η ευλογιά θερίζει φέτος.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σωστά.

Προσοχή επίσης και στα κουνούπια, είναι ο υπ' αριθμόν ένα κίνδυνος στη λίστα με τους φορείς μετάδοσης της ασθένειας. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται σε χώρους όπου υπάρχουν φυτά (γλάστρες παρτέρια κ.λπ.) όπου μαζεύονται συνήθως περισσότερα κουνούπια. Μην αφήνετε μπανιέρες με νερό στα κλουβιά περισσότερο από όσο χρειάζεται και γενικά προσέχετε να μη μένει στάσιμο νερό στον περιβάλλον χώρο. Να αδειάζετε τα πιατάκια από τις γλάστρες για να μη μένει μέσα νερό (ειδικά τη νύχτα) και να χρησιμοποιείτε φυσικά αντικουνουπικά. Θα ήταν καλό να υπάρχουν μερικές γλάστρες με βασιλικό γύρω από τα πουλιά.

7. fragos

fragos PB Member

Σταυρο σε τι βοηθαει ο βασιλικος?

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η μυρωδιά του διώχνει τα κουνούπια. :)

9. jk21

jk21 PB Member Article Writer

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  10. fragos

fragos PB Member

ευχαριστω πολυ Σταυρο και Δημητρη!

11. kavalierost

kavalierost PB New Member

Καλημέρα

Συμφωνώ απόλυτα με το Σταύρο, αλλά να πω ότι και οι 2 φίλοι μου που την έπαθαν φέτος ήταν από σπουργίτια.

12. Vagos

Vagos PB New Member

Κόλλησε,αναπόφεκτα και η μάνα.Εκτός από μπεταντίν δεν ξέρω τι άλλο να βάλω.Τα μικρά τα έχασα :((

Μοιραστείτε

Φόρτωση...