Νεοι συγκατοικοι, μπορουν να μεταδωσουν ασθενειες στα πουλια μου;

Συζήτηση με θέμα Νεοι συγκατοικοι, μπορουν να μεταδωσουν ασθενειες στα πουλια μου;, που ξεκίνησε από Marilenaki, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 14 Ιουν 2009.

1. Marilenaki

Marilenaki PB Member

στο σπιτι μου στην Αθηνα εκτος απο τα δικα μου πουλακια που γινονται γονεις ειχαμε και νεες αφιξεις!:cool:
    πριν καμια εβδομαδα βρηκε ο πατερας μου μια φωλια απο περιστερια που ειχε ενα μικρουλη:D και πριν 3 μερες μας ηρθαν και τα χελιδονια και φτιαχνουν το καινουριο τους σπιτακι-φωλιτσα μεσα στο χωρο οπου εχω τα πουλακια μου!:)
    ομολογω οτι η φωλια τους ειναι πολυ ομορφη αλλα μπορουν να μεταδωθουν ασθενειες στα δικα μου πουλια?:confused: εχω ακουσει οτι τα χελιδονια κουβαλανε πολλες ασθενειες επειδη μεταναστευουν... ισχυει? δεν μπορουν να μπουν φυσικα μεσα στα κλουβια με τα πουλια μου ετσι οπως τα εχω φτιαξει. εκει που ειναι τα περιστερια (ειναι μακρυα απο τα δικα μου μωρα) και υπαρχει πλεον παντα ενα μπολακι με φαγητο και νερο!

2. vas

vas PB New Member

εγω θα σου προτινα να βαλεις κατι πανω απο το κλουβι των πουλιων σου ώστε να μην μπορει να πεσει κουτσουλια απο τα χελιδονια ή τα περιστερια μεσα για καλο και για κακο και για οσο καιρο είναι εκει να προσέχεις λιγο παραπάνω την καθαριότητα τους.Αλλιώς και για κατι πιο σίγουρο θα σου προτινα αν ειναι εφυκτό να βάλεις τα πουλάκια σου καπου μεσα στο σπιτι...τωρα δεν ξέρω κατα πόσο οι συμβουλες μου είναι σωστες.περίμενε και τις γνώμες των πιο εξειδικευμένων απο το forum.
    καλη τυχη

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Καλό θα είναι να απομακρύνεις τα κλουβιά σου απο τον χώρο που κάνουν φωλιά τα χελιδόνια. Δεν μπορεί να πεί κάποιος με απόλυτη σιγουριά οτι ''κουβαλάνε'' κάτι, αλλά κρούσματα υπάρχουν. Δεν χρειάζεται να έρθει ένας φορέας κάποιας ασθένειας σε επαφή με κάποιο άλλο για να του μεταδώσει κάτι. Αρκετές φωλιές χελιδονιών είναι εστίες συγκέντρωσης ψείρων, κάτι που μπορεί πολύ εύκολα να κολλήσει και τα δικά σου πουλιά. Θα συμφωνήσω με τον vas για μετακίνηση των κλουβιών σου, αν δεν μπορεί να γίνει αυτό θα πρέπει να προφυλάξεις πολύ καλά τα κλουβιά σου απο περιτώματα των χελιδονιών, είτε σκεπάζοντας τα κλουβιά σου, είτα βάζοντας ένα χαρτόνι ή ένα κομμάτι κόντρα πλακέ κάτω απο την φωλιά των χελιδονιών.

4. Marilenaki

Marilenaki PB Member

τα κλουβια μου δεν ειναι ακριβως απο κατω απο τη φωλια αλλα διπλα επανω στην οροφη σε μια γωνια.απλα ειναι στον ιδιο χωρο με αυτα...
    δεν θελω να την διαλυσω την φωλια τους ειναι πανεμορφη και την φτιαχνουν με πολυ φροντιδα.. φυσικα ακομα δεν εχουν κανει τιποτα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...