Νεογεννητα ζεμπρακια

Συζήτηση με θέμα Νεογεννητα ζεμπρακια, που ξεκίνησε από zan, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 12 Δεκ 2008.

1. zan

zan PB New Member

Τα ζεμπρακια μου επιτελους απεκτησαν διαδοχο! Σημερα γεννηθηκε το πρωτο ζεμπρακι. Αλλα επειδη εβλεπα οτι ο αρσενικος χαλουσε τη φωλια τον εβγαλα. Απλα θελω να ρωτησω: Τον αρσενικο να τον εχω διπλα απο τη θηλυκια σε αλλο κλουβι ή να το παω αλλου ετσι ωστε να μην τον βλεπει; Οταν εχω τον αρσενικο διπλα της, η θηλυκια δεν ασχολειται με το νεογνο. Τι να κανω;

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Όταν βγάζεις τον αρσενικό το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην παρατήσει η θηλυκιά το μικρό. Αν όταν τον έχεις μακριά ταΐζει η θηλυκιά τότε δεν έχεις πρόβλημα. Θέλει παρατήρηση στην αρχή για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει ατάιστο το μικρό. Εγώ όποτε χρειάστηκε να βγάλω το αρσενικό η θηλυκιά μου τα παράτησε και έχω δοκιμάσει τόσο να βλέπονται όσο και να τον έχω σε άλλο δωμάτιο. Πιστεύω ότι εξαρτάται από το χαρακτήρα του κάθε πουλιού.

3. zan

zan PB New Member

se eyxaristo gia thn apantisi vasili.

4. zan

zan PB New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Τα ζεμπρακια μου οπως σας ειχα πει δεν προσεχαν τα νεογνα τους και εφταναν στο σημειο τα τα πετανε εξω απο τη φωλια τους. Ολα αυτα αλλαξαν εδω και 3 μερες. Η θηλυκια δεν βγαινει σχεδον καθολου απο την φωλια και ταιζει το μικρο της ενω ο αρσενικος την βοηθαει και προσεχωντας και αυτος το νεογνο. Δεν ξερω τι συνεβη και αλλαξαν την συμπεριφορα τους. Ταυτοχρονα κλωσσανε αλλα 5 αυγα.

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τα άλλα 5 αυγά που βρέθηκαν;

6. zan

zan PB New Member

η θηλυκια εκανε 1 αυγο και μετα απο 2 μερες γεννησε παλι καθε μερα απο 1 ,συνολο 6 αυγα.το 1 που εκανε βγηκε κανονικα,τωρα περιμενω να σκασουν και τα υπολοιπα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...