Νεκρο ποδι νεοσσου

Συζήτηση με θέμα Νεκρο ποδι νεοσσου, που ξεκίνησε από Diamante de gould, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 12 Αυγ 2008.

1. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Σημερα, μετα απο 7ημερη απουσια μου απο το σπιτι, γυρησα και φυσικα ετρεξα να τσεκαρω τα πουλια και πρωτα πρωτα τους νεοσσους των gouldians. Για κακη μου τυχη βρηκα τον νεοτερο(14ημερων) νεοσσο με το ποδι μπλεγμενο στο ακαταλληλο, οπως αποδειχτηκε, υλικο φωλιας που χρησιμοποιησα. Αμεσως το μετακινησα απο την φωλια και του αφαιρεσα τις κλωστες. Το ποδι απο την αρχη των δακτυλων και κατω ειναι τελειως ξεραμενο και μαυρο και απο εκει και πανω λιγο πρησμενο και κιτρινοκοκκινο απο το πυον. Το πουλι ηταν ταισμενο κανονικα και εδειχνε να μετακινειται φυσιολογικα στην φωλια αφου το επανατοποθετησα.

Θα πρεπει να ακολουθησω καποια θεραπεια? Μηπως θα πρεπει να το παρω να το μεγαλωσω στο χερι? γιατι φοβαμαι για επιπλεον τραυματισμο οταν θα θελει να ακολουθησει τα αδερφια του.

*Το συγκεκριμενο υλικο ειναι το κλασσικο που περιεχει λιγο βαμβακι και μαλακα κορδονακια. Το χρησιμοποιω σε ολα τα ειδη παραδεισιων που εχω χωρις ποτε προβλημα αλλα λογω της αρκετα κακης κατασκευης της φωλιας που κανουν τα gouldians τα σκοινακια δεν ειναι καλα πατημενα στην φωλια. Φυσικα σε αυτο ευθυνομαι εγω που δεν τους παρεχω το καταλληλο για αυτα υλικο.

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οδυσσεα ειναι πολυ πιθανον να υπαρχει μολυνση στο ποδι και το πουλακι ισως πεθανει. Καλυτερα πιστευω να το δει γιατρος για να αντιμετωπισει το προβλημα!

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αντιβίωση θα χρειαστεί σίγουρα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι αρκεί μόνο αυτή. Πιστεύω και εγώ πώς θα πρέπει να δει ένας γιατρός το τραύμα και την κατάσταση του ποδιού γενικότερα. Ίσως χρειαστεί να κοπεί κι άλλο αν υπάρχει εκτεταμένη μόλυνση.

4. Diamante de gould

Κτηνιατρος ή ειδικος πτηνιατρος? αν μπορειτε δωστε μου κανενα τηλεφωνο γιατι δεν εχω παει ποτε και δεν εχω ιδεα. Ελπιζω να προλαβαινω μεχρι αυριο.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

6. Diamante de gould

Ευχαριστω. Νομιζω πως θα με δυσκολεψει αρκετα το δεκαπενταυγουστο να βρω οποιονδηποτε αλλα ειμαι αισιοδοξος γιατι το βλεπω αρκετα ζωηρο. ΔΙαβαζω το αρθρο και σας ενημερωνω αυριο παιδια.

7. original9

original9 PB New Member

Εγω στα δικα μου γκουλτιαν εβαζα φυσικο νημα καρυδας και εφτιαχναν πολυ ομορφη φωλια χωρις να χρειαστει ποτε η παρεμβαση μου.

8. annouk313

annouk313 PB New Member

θα βγω λιγο off topic απλα θελω να πω για αλλη φορα για το βαμβακι παλι.κεγω δε το ηξερα αλλα εμαθα πως το βαμβακι ειναι ακαταλληλο για τη φωλια γιατι μπορει να δημιουργηθουν τετοιου ειδους προβληματα.οποτε καλυτερα νατο αποφευγουμε.το λεω για οσους δε το εχουν υποψιν τους.
    πελπιζω το πουλακι να μη χρειαστει να κοπει το ποδι του.ενημερωσε μας για εξελιξεις.

9. Diamante de gould

Ο γιατρος τελικα το ακρωτηριασε και το εδεσε. Μου ειπε πως δεν υπαρχει μολυνση και πως εγινε κατι σαν ξηρη γαγκρενα λογω του ατυχηματος και πως σε καθε περιπτωση θα το εριχνε ο οργανισμος καποια στιγμη αλλα για να αποφευχθει πιθανος νεος τραυματισμος επρεπε να ακρωτηριαστει. Το πρηξιμο τελικα ειτε υποχωρησε ειτε ηταν στην φαντασια μου.

original9 το μονο νημα καρυδας που ειχα καταφερει να βρω ηταν σε πολυ κακη κατασταση και τα πουλια προτιμουσαν το κλασικο υλικο. Σιγουρα για την νεα περιοδο θα παραγγειλω αλλο υλικο φωλιας απο το διαδικτυο γιατι στα μαγαζια δεν βρισκω τιποτα.

10. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

για να σαπισει το ποδι λογικα μπλεχτικε μεσα στα νηματα και δεν αιματονοταν το ποδι εκει που σαπισε γιαυτο και θα ηταν σαν αποξηραμενο απο οτι καταλαβαινω.
    και οπως σου ειπε και ο γιατρος και να μην τοκοβε αυτος θα επεφτε μονο του.
    παλια μουχε τυχει σε ενα παπαγαλακι που ειχε παθει μολυνση στο νυχι και του μαραθηκε ολο το δαχτυλο και τοκοψε μονο του οταν ειχε ξεραθει.

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οδυσσεα ο γιατρος δεν σου εδωσε αντιβιωση για το πουλακι? Τιποτα, κανενα φαρμακο?
    Μακαρι να πανε ολα καλα και να το ξεπερασει ! :)

Για υλικο φωλιας (με επιφυλαξη το λεω διοτι δεν γνωριζω για ζεμπρακια) δεν θα μπορουσες να βαλεις ινες απο κορμο φοινικα οπως στα Lovebirds? Εχω διαβασει οτι ειναι πολυ καλο και φυσικο υλικο για φωλια. Φροντισε μονο να μην ειναι απο δρομο με καυσαερια... :)

12. Diamante de gould

Oχι Ανεστη δεν μου εδωσε τιποτα. Μου ειπε μαλιστα πως δεν υπαρχει και κινδυνος μολυνσης των υπολοιπων νεοσσων μιας και ο οργανισμος ειχε αποξενωσει το νεκρο ακρο. Ελπιζω μονο η πληγη να κλεισει γιατι του εβαλε απλο μπεταντιν κατω απο το δεσιμο. Κατα τα αλλα ταιζεται κανονικα απο τους γονεις του. Δυστυχως λογω της ευαισθησιας των γκουλντιαν στην αναπαραγωγη αρκουμε σε το πολυ 2 ελεγχους φωλιας ημερησιως.

Αυτο για ινες απο κορμο φοινικα δεν το ειχα σκεφτει και ειναι πολυ εξυπνο αλλα θα το εκανα μονο αν υπηρχε καποιος σιγουρος τροπος απολυμανσης και οχι απλα αν φαινεται καθαρο. Βρασιμο ισως?

13. Diamante de gould

Παιδια ο μικρος τραυματιας απομονωθηκε και ακολουθει προγραμμα ταισματος στο χερι μιας και σημερα το πρωι οι γονεις του, ενοχλημενοι μαλλον απο το δεμενο ποδι, τον πεταξαν 2 φορες απο την φωλια. Φυσικα προς το παρον δεν μου ζηταει τροφη μιας και εχει γνωρησει την φυσικη του μανα αλλα ελπιζω πως μετα απο 2-3 ταισματα "με το ζορι" θα με συνηθησει.

14. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

οδυσεα ποσων μερων ειναι?λογικα εχει ανοιξει ματια και εχει γεμισει με φτερα ε?
    ρωταω για να δουμε αν σε αυτο το σταδιο που εχουν μαθει τους γονεις τους ,αν μπορουν να εξημερωθουν τελειως απο το ανθρωπινο χερι μεσω του ταισματος.
    βαλε και καμια φοτο αμα μπορεις.

15. Diamante de gould

Νασο ο μικρος ειναι περιπου 17 ημερων. Τα ματια του τα εχει ανοιξει εδω και μερες οποτε εχει γνωρησει τους φυσικους του γονεις. Παρολα αυτα απο το δευτερο κιολας ταισμα δειχνει να ξεπερναει τον φοβο και να ζηταει τροφη και ετσι με διευκολυνει λιγο. Φυσικα εχει γινει ο αγαπημενος μου και θα κανω τα παντα για να μην τον χασω.:)

Συνημμένα Αρχεία:

16. aggel

aggel PB New Member

πολυ ομορφο ειναι να σου ζησει και το καλυτερο ειναι τωρα που θα το ταϊζεις στο χερι θα σε συνηθησει απο μικρο και δεν θα σε φοβατε τοσο πολυ ευχομαι να γινει καλα συντομα

17. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Επαναφερω το θεμα γιατι ειναι ολοιδια η περιπτωση αυτη με την δικη μου...
    Τελικα τι απεγινε Οδυσσεα ο μικρος??

18. Diamante de gould

Ο μικρος δυστυχως ειχε ενα πολυ ασχημο θανατο για τον οποιο ευθυνομαι εγω καθως τον αφηνα να πεταει μαζι με τα συνομηλικα του shaft tails. Το ποδαρακι του εθρεψε. Στηριζοταν καλα αλλα δεν μπορουσε να προσγειωθει καλα στις πρωτες του πτησεις. Μια μερα επεσε πισω απο ενα επιπλο και ακολουθησε ελευθερη πτωση απο υψος 1,5 μετρου οπου και χτυπησε πολυ το κεφαλι του. Σε λιγες ωρες ειχε πρηστει ασχημα και ξεψυχησε στα χερια του βλακα φροντιστη του.

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...