Νεκρά πουλάκια μέσα στο αυγό

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δημοσίευση νέου Άρθρου: Νεκρά πουλάκια μέσα στο αυγό.

Διαβάστε τη συνέχεια του Άρθρου εδώ: Νεκρά πουλάκια μέσα στο αυγό

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

Δεν ήξερα ότι το αυγό έχει πόρους. Τώρα κατάλαβα γιατί λένε ότι άμα η θηλυκια κουτσουλίσει το αυγό, τότε το έμβρυο πεθαίνει μέσα στο αυγό γιατί δεν μπορεί να αναπνεύσει. Κάνω λάθος ή αυτός είναι ο λόγος;

3. Στάυρο, μου έχει τύχει όταν άνοιξα τα αυγά να τα δω (φυσικά μετά από την ημερομηνία που ήταν να βγουν τα μικρα), υπήρχε ενα μάυρο πράγμα. Υπέθεσα οτι δεν πρόλαβαν οι νεοσσοί να αναπτυχθούν και ψόφησαν τις πρώτες μέρες. Σου έχει τύχει κάτι τέτοιο;

4. glafkos

glafkos PB New Member

Εμένα μου έτυχε σε ένα αυγό φέτος αυτό το πράγμα.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αν γίνει τέτοιο πράγμα (λερωθεί το αυγό), δεν είναι εύκολο στην κανάρα να το γυρίσει, όπως κάνει συχνά όταν κλωσάει. Το αποτέλεσμα συχνά καταλήγει σε θάνατο του νεοσσού στο αυγό.

6. mgerom

Αυτό που είδες ήταν μια αποσυντεθειμένη (σάπια) μάζα.

Το πρώτο συμπέρασμα, ότι κάτι υπήρχε (δεν ήσαν άσπορα).

Το δεύτερο οτι ήταν πολύ καιρό που είχε σταματήσει η εκκόλαψη.

7. manosraz

manosraz PB New Member

Όταν λερωθεί το αυγό, βρέχουμε βαμβάκι και με προσεκτικές κινήσεις το καθαρίζουμε. Αν έχει ξεραθεί η ακαθαρσία είναι δύσκολος ο καθαρισμός. Θα σπάσει το αυγό. Την έχω πατήσει έτσι.

8. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Εγώ φέτος στην πρώτη γέννα είχα και τις δύο περιπτώσει που λέει ο Σταύρος.

Από σύνολο 4 αυγά, τα δύο εκκολάπτικαν κανονικά και τα αλλά δύο όχι. Το ένα από τα δύο που δεν εκκολάπτικε είχε αρχίσει η επώαση αλλά είχε σταματήσει κατά τις πρώτες μέρες, ενώ στο δεύτερο ο νεοσσός ήταν πλήρως αναπτυγμένος αλλά δεν κατάφερε να βγει.

9. lizard

Ακριβώς το ίδιο πράγμα έγινε και σε εμένα πριν λίγο καιρό.

10. Kostas21

Kostas21 PB Member

Ο θανατος των νεοσσων στο αυγο οφείλεται επισης και σε 3 αλλους λόγους.

1. Συμβαίνει το σχήμα του αυγού να είναι πιο στρογγυλό, από οβάλ, που πρέπει να είναι. Αυτό έχει σαν συνέπεια το κεφάλι του καναρινιού να μη πηγαίνει στη σωστή πλευρά με αποτέλεσμα να μη μπορεί να φτάσει στο σάκο του αέρα

2. Το κεφάλι του καναρινιού παγιδεύεται στην αριστερή φτερούγα του, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να πάρει τη σωστή θέση για να ξεκινήσει η διαδικασία σπασίματος του κελύφους.

3. Τα πόδια του καναρινιού έχουν πάρει θέση πάνω από το κεφάλι, που είναι λάθος, και έτσι δεν μπορεί να σπρώξει για να σπάσει το κέλυφος.

Συνημμένα Αρχεία:

11. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Μήπως θα έπρεπε, όταν είμαστε 100% σίγουροι για την ημερομηνία που ξεκίνησε το κλώσημα, να σπάμε το αβγό και να ελευθερώνουμε το έμβρυο εμείς, ώστε να μην έχουμε απώλειες από τα παγιδευμένα πουλάκια που δεν μπορούν να σπάσουν το κέλυφος; Βέβαια μετά το πέρας της 14ης ημέρας.

Έχει τύχει σε κάποιον να σώσει πουλάκι έτσι;

12. lizard

Λίγο δύσκολο να το κάνουμε αυτό γιατί διακινδυνεύουμε πολλά.

Υπάρχουν φορές που τα μωρά αργούν μια μέρα να σκάσουν και εμείς να σπάσουμε το αυγό και να χάσουμε το μωρό άδικα. Εγώ κατά την γνώμη μου αυτό θα το έκανα μόνο άμα έβλεπα το αυγό να κουνιέται και το μωρό να μην μπορεί να βγει, πράγμα που δεν ξέρω άμα γίνετε. Επίσης νομίζω ότι άμα περάσει το όριο το μωρό σκάει (πεθαίνει) μέσα στο αυγό γιατί ζορίζετε και δεν καταφέρνει να βγει.

13. mgerom

Επειδή δημοσιεύεται αυτούσιο απόσπασμα άρθρου, καθώς και οι φωτογραφίες του απο άλλο site και δεν εμφανίζεται κάπου ούτε αυτό, ούτε ο συγγραφέας του. Νομίζω θα επιβάλονταν η παραπομπή σε αυτό, με κάποιο link.

14. Kostas21

Kostas21 PB Member

Μάκη δεν έχω πια την ονομασία του site αλλιώς θα την ανέφερα γιατί αυτό το άρθρο το είχα βρει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Το είχα αποθηκευμένο στο υπολογιστή και το έβαλα για να βοηθήσω. Δεν το ξερα ότι έπρεπε να αναφέρω ονομασία του site.

15. Frania

Frania PB Member

http://http://www.kanarini.com/cgi-bin/ikonboard/ikonboard.cgi?act=SF;f=16

16. Kostas21

Kostas21 PB Member

Σε ευχαριστω παρα πολυ Φρανια.Ολη μερα προσπαθουσα να θυμηθω απο που το πηρα.Με γλιτωσες απο πολυ κοπο.

17. Frania

Frania PB Member

Κωστα μην ευχαριστεις απλα αυτο βοηθαει ολους μας .

18. gioko

gioko PB New Member

Σήμερα βρήκα 3 στα 5 νεκρά έμβρυα μέσα στο αυγό. Από το μέγεθος τους κατάλαβα ότι ήταν λίγο πριν βγουν. Τα αυγά ήταν πεντακάθαρα αλλά πρέπει να ήταν κάπως χοντρό το τσόφλι σε σχέση με άλλες καναρες. Τα άλλα 2 αυγά ήταν άσπορα.

19. mgerom

Υπερβολικά σκληρά αυγά; Μειωμένη υγρασία; Λάθος θέση του εμβρύου; Κάτι απο αυτά θα είναι η αιτία της αποτυχίας να βγούν.

Κρίμα, γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια για άλλη γέννα. Βλέπεις προμηνύεται ζεστό καλοκαίρι.

20. gioko

gioko PB New Member

Ακόμα μια γέννα θα την αφήσω να κάνει. Έχει δροσιά μέσα το σπίτι και αυτή θα είναι η τρίτη και τελευταία της. Και στην πρώτη γέννα είχα από αυτήν την καναρα ψόφιο νεοσσό μέσα σε ένα αυγό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...