Νεαρό πουλί δεν έχει καθόλου πούπουλα στην κοιλιά

Συζήτηση με θέμα Νεαρό πουλί δεν έχει καθόλου πούπουλα στην κοιλιά, που ξεκίνησε από tarasis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 4 Αυγ 2016.

1. tarasis

tarasis PB New Member

Ένας νεαρό πουλί δεν έχει καθόλου πούπουλα στην κοιλιά. Αν είναι είναι μεταδοτικη ασθένεια κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα; Τι πρεπει να κάνω; Έχει γιατρειά;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όταν λες νεαρό πουλί για τι ηλικία μιλάμε?
    Τι πουλί είναι αυτό?
    Είναι εύκολο να δούμε και μια φωτογραφία του.

3. tarasis

tarasis PB New Member

Συγγνωμη απο τη βιασύνη μου ξέχασα να αναφέρω τα παραπάνω :
    Καναρίνι 8 εβδομάδων
    2016-08-04 17.24.38.jpg
    2016-08-04 17.23.59.jpg

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 4 Αυγ 2016
  4. ianos

ianos Daily Active Member

Το πουλάκι δεν έχει καλή εικόνα, φαίνεται άρρωστο. Υπάρχει η δυνατότητα να το δει πτηνίατρος;

5. tarasis

tarasis PB New Member

Οχι δεν υπάρχει. σας έχει τύχει αυτό το πράγμα;
    Να ρίξω ψηροσκονη;

6. misalouris

Για το μάτι κι αυτό που βλέπω γύρω από το ράμφος του πουλιού δεν θα πω τίποτε ... απλά πως έπρεπε να το έχει δει γιατρός πολύ πριν. Το πουλί βρίσκεται σε εξαιρετικά μεγάλο κίνδυνο κι αν σκαλίσω τα λίγα σχετικά με ασθένειες που γνωρίζω ..... αυτό που υποψιάζομαι είναι πολύ μεταδοτικό και επικίνδυνο για τα υπόλοιπα πουλιά που έχεις.
    Φρόντισε αρχικά και άμεσα για την απομάκρυνση του πτηνού από τα υπόλοιπα και για την επίσκεψη σε κάποιο γιατρό. Δεν ξέρω αν υπάρχει στα Γιαννιτσά αλλά έστω και τηλεφωνικά επικοινώνησε για αρχικές οδηγίες.
    Ακόμα και ένας κτηνίατρος ίσως σε βοηθήσει.
    Αυτό που βλέπω δεν το έχω ξαναδεί.
    Και δεν είναι τόσο το γυμνό τμήμα του πουλιού όσο η λεία αίσθηση (αν βλέπω καλά) του δέρματος που προμηνύει κακά μαντάτα για το φτερωτό μέλλον του.
    Δεν υπάρχει (δεν βλέπω τουλάχιστο εγώ) ούτε μια φύτρα για νέο πούπουλο.
    Πόσο καιρό είναι έτσι?
    Από τη φωλιά ξεκίνησε και συνεχίζει ακόμη?
    Θα ήθελα αν μπορείς περισσότερες και πιο καθαρές φωτογραφίες του στήθους και της κοιλιά του.

7. tarasis

tarasis PB New Member

Απο τη φωλια πρεπει να ξεκίνησε γιατί είχα παρατηρήσει γυμνό το δέρμα, αλλά υπεθεσα οτι θα βγουν φτερά γιατί ηταν ακόμη πολύ μικρό. Ελλειψα 6 ημέρες και τη φροντιδα την είχε αναλάβει ένας φίλος (νερό τροφή) .Σήμερα που επέστρεψα το είδα. Αμέσως το χωρισα απο τα άλλα του έβαλα ψειροσκονη, του έβαλα αυγό και βλέπω οτι το τρώει. Τους σπόρους ακόμη τίποτε... Στο δέρμα βλέπω κάτι μαύρα στίγματα. Θα προσπαθήσω να βγάλω ακόμη μια φωτό πιο καθαρή.

8. misalouris

Δεν υπάρχει ζημιά τέτοιας έκτασης χωρίς σοβαρούς λόγους.
    Προσπάθησε να δεις τι είναι αυτά

9. ianos

Εφόσον δεν υπάρχει γιατρός να το δει στα Γιαννιτσά, διάβασε τα άρθρα του φόρουμ για τις ασθένειες, μήπως και δεις κάτι σχετικό

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Να το έχεις κάπου μόνο του γιατί αυτό που έχει μπορεί να είναι μεταδοτικό!! Εύχομαι περαστικά!! να μας ενημερώσεις και ότι αποφάσισες να κάνεις... Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο..

11. tarasis

tarasis PB New Member

Το έχω μόνο του, βλέπω ότι τρώει το αυγό του και περιμένω.....
    Παρακολούθηση και των υπολοίπων και βλέπουμε...

12. misalouris

Τι περιμένεις?

13. tarasis

tarasis PB New Member

Να δω αντιδράσεις απο το πουλί. Ενας φίλος μου συνέστησε bedadine ,θα το εφαρμοσω.

14. misalouris

Σου εξήγησε τι θα ωφελήσει το πουλί η χρήση του?

Τελευταία επεξεργασία: 5 Αυγ 2016
  15. tarasis

tarasis PB New Member

Μου είπε οτι μονο αυτό έχει να μου προτείνει .Και απο τη στιγμη που δεν ξέρω τίποτε αλλο, θα το εφαρμοσω...

16. misalouris

Σου είπε να το εφαρμόσεις σε όλη την επίμαχη περιοχή ή δοκιμαστικά σε κάποιο τμήμα της για να δεις πρώτα τις αντιδράσεις?

17. ianos

Εφόσον το πουλί, αν αντιλαμβάνομαι σωστά, το πουλάκι δεν πρόκειται να πάει σε γιατρό, έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται η τι μπορεί να είναι ώστε να πάρει και κάποια ανάλογη αγωγή;

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Εμένα στο μυαλό μου έρχεται η τριχομοναδα αλλά πολύ επιπολαιη διάγνωση και το λέω με τεράστια επιφύλαξη μιας και δεν είμαι κτηνίατρος.... δυστυχώς!

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Από μένα είναι αρνητικό για την μπεταντίν σε ένα τόσο ευαίσθητο σημείο. Το μπεταντίν χρησιμεύει για αντισηψία . Σε μαλακό δέρμα μπορεί να κάνει έγκαυμα.
    Μια εικόνα πολύ κοντά στην δική σου είναι αυτού του θέματος https://petbirds.gr/threads/Ζαρωμένο-δέρμα-γύρω-απο-το-λαιμό.27752/

20. soulaki1

soulaki1 PB New Member

Δύσκολο, το θέμα, και αν δεν υπάρχει γιατρός εκει κοντά.......
    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, από εδω, μακαρι, γιατι το καημένο φαινεται άσχημα, ειδάλλως, μηπως έστελνες με Mail, φωτό σε κάποιο πτηνιατρο, και σου έλεγε τι να κανείς......
    Για εμενα μην πειραματίζεσαι, με κατι που σου είπε κάποιος επειδή, δεν έχει κατι άλλο να προτείνει.
    Τα παιδιά εδω έχουν περισσότερη εμπειρία......

Μοιραστείτε

Φόρτωση...