Να χωρισω την καναρα απο τους νεοσους για να φτιαξει καινουργια φωλια;

Συζήτηση με θέμα Να χωρισω την καναρα απο τους νεοσους για να φτιαξει καινουργια φωλια;, που ξεκίνησε από eliasde, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Απρ 2016.

1. eliasde

eliasde PB New Member

Γεια σας και παλι....Εχω μια ωραια πενταμελη οικογενεια οπου τα μικρα μου ειναι 15 ημερων περιπου ολα πανε καλα με το μεγαλωμα και το ταισμα κ απο τους δυο.Ξεκινησαν ομως παλι οι ερωτες και πρεπει να φτιαξει καινουργια φωλια..Να τα χωρισω σε αλλο κλουβι πατερα κ νεοσους??? να τα αφησω ολα μαζι κ να βαλω αλλη μια φωλια??? να βαλω χωρισμα στην ζευγαρωστρα(που ειναι μικρη 40cm) η' να βαλω φωλια και να περιμενω να βγουν οι νεοσοι στο κλαρι και μετα να τα χωρισω???ευχαριστω εκ των προτερων...

2. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

καταρχην θεωρο οτι εχεις ακομα χρονο 5 με 7 ημερες και εφοσον δεν εχεις δει επιθετικη σταση του ζευγαριου απενατη στα μικρα γνωμη μου ειναι να μην τα πηραξεις.οταν ολα πανε καλα δεν χρειαζεται να βαζουμε το χερακι μας . εγω χωριζω τα μικρα στης 26 ημερες και δεν εχω προβληματα αν τα χωρισω ποιο νωρις φρωντιζω να βαλω χωρισμα στη ζευγαροστρα. τωρα αν σου κανει αυγο η καναρα και τα αθγα τα αλαζεις με πλαστηκα παλι εχεις συν 3 μερες μπροστα . οταν βγουν τα μικρα απο τη φωλια κοιτα να την καθαρισεις λιγο και θα εισαι ενταξει. Η χρηση δευτερης φολιας δεν ειναι μπαντα απαρετητη.

3. eliasde

eliasde PB New Member

καταρχην ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου...Το βατεμα εχει ξεκινησει εδω και τρεις μερες η θηλυκια αρχιζει κ σκιζει χαρτια για να ετοιμασει φωλια,πρεπει κατι να κανω αλλιως θα τα κανει οπου να ναι

4. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

οκ βαλε μια καινουρια φωλια με τσοχα χαμηλα και βαλε τα μικρα σου μεσα και αστην την αλλη να παει να κανει τα αυγα της τωρα αν δεν εχεις τσοχα κατεβασε την ιδια τη φωλια χαμηλα και βαλε μια καινουρια στην καναρα. ασε που 15 ημερον τα πουλακια μολις βαλεις το χερι σου θα ξαμολιθουν εξω. παντος μην τα χωρισεις ακομα τα μικρα

5. eliasde

eliasde PB New Member

νομιζω αυτη ειναι η καλυτερη λυση και μολις βγουν στο κλαρι τα βαζω σε αλλο κλουβι..

6. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

μολις βγουν στο κλαρι μπορει να μην τρωνε μονα τους γι αυτο λεμε και το χωρισμα ειναι το καλητερο για να τα αλαξεις κλουβι να ειναι πανω απο 26 μερων και παλι θελουν παρακολουθηση κατα ποσο τρωνε μονα τους

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για να αποφύγουμε τα λάθη... κυρίως τα μοιραία.
    Βάζεις νέα φωλιά και υλικό...
    Μέχρι να γεννηθεί το πρώτο αυγό συνυπάρχουν όλοι στον ίδιο χώρο εφ' όσον η κανάρα δε μαδάει τα μικρά για να γεμίσει τη φωλιά της.
    Μετά το πρώτο αυγό αφήνεις τους γονείς στη μια πλευρά της ζευγαρώστρας και τα μικρά με ενδιάμεσα το κάγκελο στην άλλη. Μετά το τέταρτο αυγό βάζεις και τον αρσενικό με τα μικρά προσέχοντας να μην τα κυνηγάει πολύ...
    Μέχρι τότε ρίξε μια καλή μελέτη... https://petbirds.gr/articles/Από-την-πρώτη-γέννα-καναρινιών-στη-δεύτερη.197/

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Μοιραστείτε

Φόρτωση...