Να το αγορασω αυτο το κοκατιλ;

Συζήτηση με θέμα Να το αγορασω αυτο το κοκατιλ;, που ξεκίνησε από ηρακλης, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 13 Σεπ 2009.

1. ηρακλης

ηρακλης PB New Member

γεια σας εχτες πιγα σε μερικα pet shop γεια να δω γεια κοκατιλ...σε ενα pet shop ειχε σε ενα κλουβι ενα κοκατιλ ο καταστιματαρχης μ ειπε οτι εινα 5 μηνων στο κεφαλι του δεν ειχε φτερα και τον ροτισα αν ειναι πλιγομενο και μ ειπε οτι δεν εχει βγαλι ακομα φτερα επιδι ειναι μικρο γεια αυτο τραβικσα μερικες foto γεια να μ δοσετε και εσυ καμια γνομη

Συνημμένα Αρχεία:

2. cockotail love

cockotail love PB New Member

εγω νομιζω ετσι θα ειναι καραφλο...

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εχει κοκκινα ματια?

Πραγματι αν κρινω απο το λοφιο πρεπει να ειναι αρκετα μικρο.Αλλα το βλεπω πολυ ταλαιπωρημενο.Στην θεση σου δεν θα το αγοραζα.

Αν επιτρεπεται σε ποιο πετ σοπ το ειδες?

4. ηρακλης

ηρακλης PB New Member

σε ενα pet shop στο περιστερι ειναι κοντα στον παιζοδρομο...καπιο καλο pet shop ρε παιδια στιν περιοχη του περιστεριου που να μ προτινατε???

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

φωτη..αν δεις στη δευτερη φωτο εχει καφε στιγματα στα φτερα του..οποτε δεν ειναι λουτινο λογικα...

6. ηρακλης

ηρακλης PB New Member

οταν λεσ λουτινο τι ενοης?

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εχεις δικιο Αγγελε.Δεν την ανοιξα την δευτερη φωτογραφια.

Παντως σαν πετ σοπ φαινεται καλο.Βλεπω οτι τα κλουβια ειναι φρεσκοκαθαρισμενα.

Λουτινο ειναι ενας χρωματισμος στα κοκατιλ.

Kατι σαν αυτο:

8. ηρακλης

ηρακλης PB New Member

αυτος π εχει το pet shop τον κσερω χρωνια...και ειναι και πολι καλος φιλος!

9. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τα λουτινο ειναι τα κατακιτρινα ...

στα λουτινο και αλπινο(ασπρα)...καποιες φορες(αναλογα με το χρωμα των γονιων) εμφανιζεται αυτη η φαλακρα...αλλα το συγκεκριμενω δεν ειναι λουτινο...οποτε δεν ειναι απο αυτο λογικα...

10. ηρακλης

ηρακλης PB New Member

τι 8α μου προτινατε να κανω??? να πσακσω και σε αλα pet shop η να περιμενω να μ φερι αλλα γτ μ ειπε οτι απο ευδομαδα 8α φερι και αλλα...στα ειπολιπα petshop που πιγα τα κλουβια ιταν σε α8λιες καταστασις πολι βρομικα μεσα στον ηλιο τα πουλια αφιστετα δεν 8ελω να το σκεφτομε...

11. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Βέβαιος δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες, αλλα πιστεύω είναι πιο μεγάλο από 6 μηνών.
    Αυτό το πουλί έχει όλα τα χαρακτηριστικά για Lutino αλλα η δυο στίγματα στην πλάτη δεν ταίριασαν. Είναι λίγο παράξενο.
    Η καράφλα στα Lutino είναι κληρονομικά και μάλλον δεν φυγή ποτε.
    Για να τον αγοράσεις η όχι πρέπει να αποφάσεις μονο σου. Είναι δύσκολο να σου λέμε εμείς Ναι η Όχι.

12. ηρακλης

ηρακλης PB New Member

τι 8α μου προτινες να κανω?? διστιχος δεν ειμαι τοσο εμπιρος ακομα γεια να κσερω αν ενα κοκατιλ ειναι ιγιες γεια αυτο ανεβασα μερικες φοτο γεια να μ δοσετε μερικες γνομες;

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ηρακλαρα στην ιδια φαση ειμαι κι εγω..ακριβως το ίδιο ειδα σημεραστη θεσσσαλονικη αλλα με λιγοτερα πουπουλα στο κεφαλι..εμενα φαινοταν και το δερμα...Φωτη τα ματια του ηταν κατακκοκινα...Αλεξανδρε?η καραφλα εινια κληρονομικη?εμενα μου ειπε οτι γδαρθηκε απο την ταιστρα...

14. tiso

tiso PB New Member

οταν λεμε τα ματια ειναι κοκκινα τι ακριβωσ δηλαδη?

15. tiso

tiso PB New Member

το κιτρινο στη φοτο ειναι τελειοσ κιτρινο με κοκκινα ματια. ειναι λουτρινο?:)

Συνημμένα Αρχεία:

16. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ναι η μικρη καραφλιτσα στο πισω μερος του κεφαλιου στα λουτινο και αλμπινο ειναι φυσιολογικη.

17. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω θα το αγοραζα μονο και μονο για τα 2 καφε στιγματα στην φτερουγα του...το κανει ξεχωριστο!
    Ειναι μικρουλι αλλα δεν ξερω αν ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο απο 6 μηνων οπως ειπε και ο Αλεξανδρος! (δεν εχω γνωση σε αυτα...)

18. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Όταν έβγαινε πρώτη φορα η μεταλλάξει Lutino στα Cokaktil η καινούργια μεταλλάξει ήτανε ακόμα πανάκριβο. Για να Κάνουνε πολύ γρήγορα μικρά Lutino ζευγαρώνανε τότε Lutino με Lutino, έτσι έχεις 100% μικρά Lutino. Λένε σήμερα μέζα σε αυτά τα πρώτα 3 ζευγάρια ήτανε ένα αρσενικός που είχε τα γονίδια για την καράφλα. Και ως φαίνεται η καράφλα κληρώνει στα Cokaktil dominant, σημαίνει σιγά σιγά τα πιο πολλά από τα Lutino έχουν καράφλα. Δεν έχουνε πρόβλημα απλό δεν φαίνεται πολύ ωραίο.

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Λουτρινο :Big Grin: δεν ειναι σιγουρα.

Ειναι ομως ενα πολυ ομορφο lutino cockatiel.

20. Mpikis

Mpikis PB New Member

χαχαχα!αυτο ενοουσα..γιατι εμενα σαν λουτινο με φανηκε αλλα λεω...δε παιζει εινια σιγουρα λουτρινο..χαχα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...