Να του βαζω ηχους καναρινιων;

Συζήτηση με θέμα Να του βαζω ηχους καναρινιων;, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Ιουν 2014.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Οπως με συμβουλεψαν καποια μελη του φορουμ, χωρισα τον αρσενκο απ την καναρα.Λογω του οτι δεν εχω αυτη τη στιγμη κανενα κλουβι αδειο, τα εβαλα σε ζευγαρωστρα με χωρισμα, ωστε να μην εχουν οπτικη επαφη.Εχουν ομως ακουστικη.Παρ'ολα αυτα, ακουω τον αρσενικο μου να τραγουδαει και δεν το πιστευω οτι ειναι αυτος, ποτε δεν κελαηδουσε τοσο ωραια και δεν περιμενα να τον ακουσω να κελαηδαει τοσο ομορφα!Θελω να τον 'βοηθησω' να κελαηδησει ακομα καλυτερα.Ενα cd με κελαηδισμα καναρινιων θα βοηθουσε ή θα τον εκανε να κοψει το τραγουδι;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Άφησέ τον ήσυχο. Ένα υγιές καναρίνι δεν σταματά να κελαηδά όταν έχει την ησυχία του.

3. vag21

vag21 PB New Member

μαλλον θα τον τσατισεις παρα θα τον βοηθησεις.

4. giorgos6

giorgos6 PB New Member

αναλογως και το καναρινι..μπορει να αρχισει να κελαηδαει περρισοτερο,πιο ωραια και πιο δυνατα αλλα υπαρχει και μια περιπτωσει να στρεσαρει,να φοβηθει και οταν του βαζεις ηχους να σταματησεει να κελαηδαει τοσο ωραια

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

σκεφτηκα και οτι αν του βαζω ηχους αλλων καναρινιων, λογω του οτι τον εχω στην ιδια ζευγαρωστρα με τη θηλυκια (με χωρισμα) θα ακουει και αυτη το κελαηδισμα και θα ξαναπυρωσει..

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Ακούγοντας το κελάηδισμα τα θηλυκά πυρώνουν. :)

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

αυτο σκέφτηκα κι εγω, οποτε δεν θα του βαλω cd και βλεπουμε:)

8. Aris 2014

Aris 2014 PB New Member

εγω παντως προχθες του εβαλα καποια ωρα ν ακουει ηχους κ απαντουσε κ αυτος!

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ναι κ εγω κατι τετοιο ειχα ακουσει ?

10. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

Εμενα σπανια καλαηδα μονο του...ενω με μουσικη πιο ευκολα...ειναι χρωματος βεβαια.

11. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εμενα ειναι τυπου-νομιζω-
    Αλλα παιζει ρολο αυτο,δηλαδη αν ειναι φωνης χρωματος κλπ;

12. Q-Ariel

Q-Ariel PB New Member

Aπο οτι εχω διαβασει ναι παιζει ρολο

13. Aggeliki.K

Aggeliki.K PB New Member

Εγώ τις τελευταίες μέρες του βάζω να ακούει άλλους ήχους καναρινιών από το YouTube! Και αυτό γιατί τελευταία μου έχει "πέσει" λίγο όσον αφορά τον ήχο του..Βέβαια όταν ακούει τους άλλους ήχους σαν να απαντά..του κάνω καλό ή κακό παιδιά;

14. Vkr

Vkr PB New Member

Πλησιάζουμε στη μεγαλύτερη νύχτα του έτους και είναι λογικό να ελλατώσει το κελαηδισμα. Μπορεί και να έχει παχύνει λίγο. Κατά τα άλλα, μην ανησυχείς.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...