Να τα βάλω για ζευγάρωμα;

Συζήτηση με θέμα Να τα βάλω για ζευγάρωμα;, που ξεκίνησε από giannis.kirp., στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Φεβ 2014.

1. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Παιδιά σήμερα άρχισα να ξεχωρίζω τα ζευγάρια μου και σκέφτηκα να βάλω αυτόν τον αρσενικό με ένα mosaic ασπροκόκκινο ( δεν είναι βαμένο ) θηλυκό. Λέτε να βγουν όμορφα τα μικρά???Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο αρσενικός είναι ράτσας ή απλός. Να και μια foto.

2. pap

pap PB New Member

αν και δεν εχω καμια εμπειρια θα μπορουσε να ειναι κοκκινο λιποχρωμικο αβαφτο.απο εκει και περα επειδη ειχα κανει ενα παρομοιο πειραμα πριν χρονια(κοκκινο μωσαικο με μια ασπροκοκκινη),τα μικρα μου βγηκαν ροζ.ολο ροζ,χωρις πλακα.δεν τα εβαψα για να σου πω το αποτελεσμα μιας και γινανε αναρπαστα(μου τα πηρανε μεσα απο τα χερια)

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Καλό αυτό!:) Ευχαριστώ για την απάντηση.;)

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Αν το μωσαϊκό σου είναι καθαρό θα σου πρότεινα να μην το χαλάσεις, το.πουλί δεν φαίνεται αλλά ίσως είναι και γερμανικό ίσως και χιονε λιποχρωμικο ίσως και κοινό...

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες χαλάσεις???

6. pap

pap PB New Member

και καλα οτι δε θα βγουνε καθαρα πουλια..ρατσας δηλαδη

7. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Αααα ευχαριστώ για την απάντηση.;) Γιάννη λόγο οικονομικών λόγων δεν μπορώ να αγοράσω αρσενικό μωσαικό.

8. pap

pap PB New Member

βαλ'τα κανονικα και ανεβασε με φωτος τα αποτελεσματα!θα δουμε απο τα αποτελεσματα αν θα χρειαστει να δωσεις και χρωστικη..

9. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Τώρα στη Θεσσαλονίκη αρχίσανε πάλι τα κρύα και για αυτό δεν έβαλα ζευγάρια ακόμα. Μετά αρχές Μαίου βλέπουμε.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Παναγιώτη θέλω κι γω να βγάλω ροζ καναρίνια! Πως το έκανες??? :p

11. pap

pap PB New Member

κατα λαθος!για να ειμαι ειλικρινης!εχω ενα αρσενικο κοκκινο μωσαικο,και περυσι μου ειχανε φερει μια ασπροκοκκινη,για κοκκινη μωσικια.αλλα δεν ηταν!και το αποτελεσμα ηταν αυτο.εντωμεταξυ με το που ειδανε τα πουλακια,την ιδια μερα ηρθαν και τα πηρανε.μετα εδωσα και τη θυλικια,γιατι ηθελα μονο ρατσες...κτλ

12. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Οποιος θέλει και "ρόζ" και "ράτσα", μπορεί αντι να έχει "ξεβαμένα" κόκκινα, να βρεί ΙΒΟΥΑΡ ΚΟΚΚΙΝΑ ΕΝΤΟΝΑ και ΧΙΟΝΕ. Το πουλάκι στην αρχική φωτό είναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ ΧΙΟΝΕ και εάν ζευγαρώσει με ΜΩΣΑΙΚΟ θα δώσει 100% μωσαϊκά ενδιάμεσα.Αυτά είναι μωσαϊκά που έχουν ιδιαίτερα θαμπό λιπόχρωμα και απλωμένο σε μεγάλη επιφάνεια. Δηλαδή πουλιά που θα είναι έξω απο τα στάνταρς και των ΕΝΤΟΝΩΝ και των ΜΩΣΑΙΚΩΝ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...